Skocz do zawartości
Misiol69

Baniak 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam baniak 200L(80x50x50) z kominem i sumpem......i teraz pytanie:Jaki sprzęt Waszym zdaniem tam wsadzić.......UWAGA! Dysponujcie moją kasą jakby to była Wasza:).....Ciekawe czy sie zmieścimy w 3 tysiakach

pozdro


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz juz cokolwiek? baniak, sump, szafke? Bo jak nie to ciezka sprawa bedzie zeby sie w 3k zmiescic (mowie po swoich doswiadczeniach, zakladam wlasnie akwa z 250l wody i koszty sa sporo wyzsze)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam baniak i szafkę:(


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz miec akwarium typowo rafowe z kilkoma rybkami to przede wszystkim musisz kupić dobry odpieniacz, - TO PODSTAWA. Ja w Twoim wypadku kupiłbym Deltec AP 600 , a nawet APF 600 (!) . Wtedy mógłbyś mieć nawet kilka rybek więcej. A wypłukane przez niego w nadmiarze minerały uzupełnisz sam. a i rybki możesz lepiej dokarmić - nie będą głodować :( Można już kupic APF 600 za 1315 zł w sklepie :www.um-um.pl

Uwierz mi , nie bedzie to dla Ciebie zakup "na wyrost".

Jeżeli chcesz osiągnąc sukcesy w morszczyźnie nie stosuj metod pośrednich. Dobre to co sprawdzone . Nie kupuj hinskich wynalazków czytaj: odpieniaczy.Zaoszczędzisz tylko pozornie .

Pozdrawiam i zyczę sukcesów .


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam 1300 za odpieniacz....A co dalej? Mój minister finansów (czytaj: żona:) )......ehh...bedzie walka niczym o tegoroczny budżet na Wiejskiej;)


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ten sposob raczej sie nie zmiescisz w budzecie, liczac nowe i markowe sprzety.

Podstawa to filtr RO/DI (od 250pln), oswietlenie (akwa ma 80cm, czyli nie wejda T5 39W, i przeba bedzie kombinowac z mniejszymi - albo z HQI - koszt w zasadzie od taniego DIY do bardzo kosztownej gotowej lampy. Rurki do hydrauliki, zawory, ksztaltki, srubunki - u mnie wyniosly jakies 500pln), + jakies narzedzia, pompa powrotna (200pln), jakies pompy cyrkulacyjne (tansza wersja - Marea, drozsza - Tunze), sol, cos do mierzenia temperatury i zasolenia (to wersja minimum, potem przydzadza sie i pozostale testy - koszt tez bardzo rozny, ewentualnie grzalka z regulatorem.

Poczytaj ostatnie topiki w stylu zakladam akwarium, to sie dowiesz co ludzie planuja tam wstawic, i dalej sam kombinuj :(

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze uda Ci sie kupic dobry uzywany odpieniacz? Byloby taniej.

Juz na poczatku bedziesz potrzebowal RO i zeby bylo elegancko to rowniez DI (nowe!)

Lampa moze HQI 150W + 2x24 T5 aktyniczne? (uzywane)

Sol, refraktometr, grzalka, termometr.

Rury z komina do sumpa i spowrotem.

I powoli dochodzimy do 15-20 kg zywej skaly (napewno sie ktos znajdzie kto zaproponuje 40 kg ale to sa Twoje pieniadze).

Po miesiacu - testy.

Itd.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak

bedziesz musial moz=cno sie napocic zeby zamklac sie z 3 tys sama skala a na poczatek te 15 20 kg to wydatek okolo 600 zł( na poczatek wystarczy potem mozesz uzupelniac ) mozna kupic czasem taniej ale z niespodzianka pod tytulem eiptazja a potem dodatkowe koszta i nerwy zeby to wytepic oswietlenie raczej diy zeby zmiescic sie w normalnej kwocie

mysle ze wystarczylo by 8 swietlowki t5 24W bo tylko takie sie zmieszcza na 80 cm

jak bedzie potrzeba to moge ci taka belke oswietleniowa zrobic odpieniacz no poczatek wez sobie nawet miniflotora zeby ciut zaoszczedzic uzywanego mozna kupic za 80 zł

a z czasem kupisz lepszy no i hydraulika do podlaczenia akwa z sumpei i zrobienia powrotow

no i pompa lub lepiej pompy do zrobienia powrotu z sumpa

fajniej jesli dasz aquabee ale tansze sa am oceanrunnery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misiol69 wysłalem Ci cos na priv.

@mario-sz ten mode l odpieniacza ma Piotr1 ja mam do sumpa model NW


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście zały czas zakładamy ,że robisz akwarium rafowe (?!). Teraz oswietlenie - drugi zakup bardzo ważny i cenowo wysoki. Na pocieszenie powiem Ci, że to po zakupie lampy HQI bedzie juz z górki :-)

Są dwie szkoły co do oświetlenia :

1. oswietlenie tylko jarzeniówkami T5

2. oswietlenie lampą HQI i jarzeniówkami T5

Polecam drugie rozwiazanie - "biologicznie poprawne" i daje piekne refleksy w wodzie, bajka ...

Ja kupiłbym na Twoim miejscu A M Ocean Light 150 plus zobatrz w um-um (1750 zł).Oczywiście jarzeniowe oświetlenie jest duzo tansze, ale biorąc pod uwagę że bedziesz musiał czesciej wymieniac jarzeniówki niz żarniki w HQI to wychodzi na to samo ;-)

Wiem , juz prawie jest 3 tys.zł Ale nie spiesz się , kupuj powoli "na raty" . Pośpiech jest złym doradcą. A żonę na pewno uda Ci się przekonać.Ja swoją przekonałem, a nie byłowcale łatwo . Miałem jednak na nia metode , pokazałem jej jak wyglada "gotowe" akwarium morskie. szęka jej opadła i teraz nawet sama mnie dopinguju.

Oczywiście poczekaj na opinie innych forumowiczów, jest tutaj naprawdę wiele autorytetów i posłuchaj innych porad. Moim zdaniem nie powinno sie oszczędzać na odpiniaczu , czy oświetleniu. Jeżeli chciałbyś trzymać tylko ryby np. drapiezne to wtedy zaoszczędziłbys dużo na oswietleniu , ale odpieniek musiałby byc i tak duży .

Pozdrawiam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to fakt co pisze poprzednik ze oswietlnie HQI i swietlowki to najlepsze rozwiazanie tylko koszt a co odpieniacza to tez dobrze jest miec super chos na poczatek mozna wydac ciut mniej zreszte pewnie wiekszosc z nas tak robila swoje pierwsze morskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszytkim za odpowiedzi.........no to już czuje że o 3k to mogę zapomnieć......i musze szukać sposobu na żonę:(....A co myslicie o takim rozwiązaniu kwestii oświetlenia:na stacie baniaka tylko T5 a pożniej dołożyc HQI?


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedziesz mial wtedy problem jak to polaczyc, lepiej od razu przemyslec i zrobic w docelowej konfiguracji, przynajmniej obudowe.

btw - masz w baniaku komin i otwory pod srubunki?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale jeżeli będziesz dokładał oświetlenie etapami to możesz się liczyć z niekontrolowanym pojawieniem się glonów. Każda jakakolwiek zmiana parametrów wody, czy oświetlenia powoduje różne nieprzewidziane "niespodzianki" :-(

Dlatego lepiej trzymać sie sprawdzonych wzorców.

Nie spiesz się . Czasami bardziej ciekawe i interesujące jest dochodzenie do celu niż go osiągnięcie, hmm....


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam @Misiol69,przejscie z oswietlenia jazeniowego na HQI jest klopotliwe ze wzgledu ze jak koralowce sie przyzwyczaja do oswietlenia jazeniowego to potem zmiana na HQI moze spowodowac popazenie koralowcow dlatego lepiej dac odrazu HQI albo pozostac przy T5.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.