Skocz do zawartości
Engell1

przesoliłem wodę ?? a skała schnie ?! HELP !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wsypałem godzinę temu 14kg soli Red Sea Coral Pro do ok. 380 litrów wody - wg instrukcji 36g na litr wiec 14 kg powinno być OK ??? czy sie pomyliłem ?

Refraktometr pokazuje zasolenie poza skalę tzn ponad 1,030 !!! co jest nie tak ???

temperatura wody to 24 stopnie

Przytachałem właśnie 30 kg żywej skały i mam ją jeszcze w kartonach i nie wiem co robić


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolej wody ro :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.030 to nie jest tragedia jak zakładasz baniak. Po prostu odlej ze 20 litrów solanki dodaj wodę z RO i tak zmniejszysz zasolenie. 20 litrów robi się około 2 godziny. Temperatura nie zaszaleje a zasolenie spadnie. Życia nie zabijesz, więc bez paniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko,że mi się wydaje, że jest więcej niż 1,030 bo skala się kończy na 1,030 . . . no właśnie dolewam RODI bo akwa miałem napełnione do 80% . . .

Woda jest jeszcze trochę mętna bo sól się chyba jeszcze rozpuszcza . ..

czy mam rozumieć, że za wysokie zasolenie jest mniej niebezpieczne od za niskiego ?

acha no i pytanie czy do takiej solanki mogę włożyć żywą skałę czy też poczekać do rana aż zasolenie spadnie ?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 380l powinieneś wsypać 13,68 kg z tego co podane powyżej więc dolewaj/podmieniaj na Ro/Di i powinno być ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z wyliczeń wychodzi, że powinieneś dolać jakieś 60 litrów ro aby zasolenie spadło do około 1.026

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich wyliczeń to niecałe 10 l (około 8,9l jeśli dobrze policzyłem)

Jeśli chodzi o dawkowanie soli podane przez producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalibrowałeś refraktometr?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to samo mialem pytac. Kalibracja to podstawa. Gdy ja kupilem swoj to tez wychodzilo poza skale... a po kalibracji okazalo sie, ze jest niedosolona :ninja: .

Po drugie czemu kupiles skale nie majac juz gotowej solanki dla niej? Ehhh... niepotrzebne nerwy.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr OCZYWIŚCIE jest skalibrowany :thumbup: i sytuacja się stabilizuje, zasolenie 1,027 i jeszcze mam do dolania jakieś 30 litrów więc powinno być OK ;)

dzieki

Wlasnie o to samo mialem pytac. Kalibracja to podstawa. Gdy ja kupilem swoj to tez wychodzilo poza skale... a po kalibracji okazalo sie, ze jest niedosolona :ninja: .

Po drugie czemu kupiles skale nie majac juz gotowej solanki dla niej? Ehhh... niepotrzebne nerwy.

Bo jestem w gorącej wodzie kąpany i nie mogłem się doczekać jakiegoś życia w akwa :baby:

Wiem, że niecierpliwość w morskim nie popłaca ale tak już mam


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj zatem te skale do wody i dolewaj dalej RO. Czym dluzej bedzie bez wody, tym gorzej- wiecej gnijacych rzeczy pozniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.