Skocz do zawartości
owieczka

Przeczytałam forum ,zaplanowałam , proszę o ocenę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przeczytałam forum, większość, pozapisywałam, ale mam jeszcze klika pytań.

Chciałabym założyć zbiornik 120/30/30 lub 120/30/25wys.(108lub90L)

Nad wymiarami jeszcze się zastanawiam, nie ukrywam, że chodzi o efekt wizualny:). Narazie zrobiłam prowizoryczne akwarium z kartonu ( wygląda, nieżle).

Założyłam sobie, że będzie to akwarium jak najbardziej naturalne, bez tych wszystkich wynalazków dostępnych na rynku.

Mam zamiar kupić filtr RO

Odpieniacz Weipro S.A. 2012 + pompa New Jet 1700

Cyrkulacja – Maxi Jet PH 900 ( dwie sztuki)( ponoć cicha i mała, na tym głównie mi zależy)

Filtracja to żywa skała docelowo 20kg (zdaje sobie sprawę, że część dojdzie z koralami miękkimi)

Oświetlenie T5 ( chciałabym superaktynike), ale nie mam pojecia co dalej. Wiem, że na długość ma być 120 cm. Odbłyśniki, żarniki itp. to dla mnie czarna magia. Kupię takie jak mi dobierzecie.

Do tego czarna folia na zewnątrz i żywy piach.

Nie wymieniam tu grzałek, testów, pokarmów,skrobaczek, bo to oczywiste.

Na początku pomyślałam, że zainstaluje lampy na atmanie DR -120, ale……

….. jak poczytałam o trujących zoanthus, i Mycobacterium marinom to zmieniłam zdanie.

Mam w domu dwa rasowce, które pewnie przy tej opcji moczyłyby łapy a następnie wylizywały. Planuje tez dzieci( rączka do akwarium a potem do buzi). Postanowiłam, że z góry będzie pokrywa a do niej przymocowane żarówki.

Nad doborem obsady zastanowię się później.

Prosiłabym o ocenę sprzętu oraz o odp. na pytania, które mnie nurtują.

1. Gdzie zrobię pokrywę i jakiej powinna być wysokości min.(Zalecane 30cm , ale w galerii widziałam dużo niższe pokrywy) Pomyślałam o stolarzu

2.Jak zamontować weipro( wiem, że on jest zewnętrzny) skoro będzie pokrywa? Tutaj poproszę o jakąś podpowiedź bądź rysunek.

3.Czy 15kg żywej skały na początek +5 z miękasami to dobra proporcja?

4. Czy jak wsadzę korale(miękkie) ze skałką, to one mogą same przejść na inną? Tak jak to robią ukwiały? :D

5. Proszę o dobór oświetlenia T5. Zdaje się na Was

6. Czy założenie pokrywy spowoduje wzrost temperatury? I jak sobie z tym radzić?.

Mogę przecież zdjąć pokrywę lub włączyć wiatrak, ale co wtedy ze światłem.

Pomyślałam o doinstalowaniu wiatraczków do pokrywy. Tylko ile ich i czy to by się sprawdziło i pomieściło razem z żarówkami.

7. Czy cyrkulacja nie jest za mocna lub za słaba?( Proszę o ocenę)

8. Ile L wody dziennie, będzie parować przy podanych przeze mnie wymiarach akwarium.

9. Proszę o polecenie mi dobrych książek ( głównie chodzi mi o obsadę akwarium).

10.Jakie wymiary ma Maxi Jet PH?

11. Co to jest IMHO?(Używane na forum bardzo często) –Czy to nie jest przypadkiem skrót od ang. In My Humble Opinion( Moim skromnym zdaniem), jeśli nie to proszę oświećcie mnie.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ prosisz o męską pomoc to nie mogę Ci pomóc. Natomiast wyrażam pewne wątpliwości.

Jakie masz doświadczenie w akwarystyce, czy masz pojęcie o chemii i fizyce? Czy masz tyle wolnego czasu, żeby się zająć akwarium i nigdzie nie wyjeżdasz?. Ile pieniędzy możesz na to poświęcić?

Ja widzę to czarno -30 cm szerokości -naturalne czyli bez żadnych wspomagań, sumpa itp, jeśli to twoje pierwsze morskie, to może okazać się dużo mniej dekoracyjne niż oczekiwałaś

Oczywiście duży plus za czytanie i szukanie wiadomości


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

Ponieważ prosisz o męską pomoc to nie mogę Ci pomóc. Natomiast wyrażam pewne wątpliwości.

Jakie masz doświadczenie w akwarystyce, czy masz pojęcie o chemii i fizyce? Czy masz tyle wolnego czasu, żeby się zająć akwarium i nigdzie nie wyjeżdasz?. Ile pieniędzy możesz na to poświęcić?

Ja widzę to czarno -30 cm szerokości -naturalne czyli bez żadnych wspomagań, sumpa itp, jeśli to twoje pierwsze morskie, to może okazać się dużo mniej dekoracyjne niż oczekiwałaś

Oczywiście duży plus za czytanie i szukanie wiadomości

Doświadczenie zerowe , ale wszystkiego można się nauczyc.

Co do parametrów , wiem jakie powinny być , co do utrzymania parametrów wszystko wyjdzie w praniu .

Testy + odpieniacz + cotygodniowe 10% podmiany wody powinny mi pomóc.

Co do wymiarów zbiornika.

Pewnie , że mogę postawić zbiornik 60/50/40 , i wyjdzie mi 120L . Ale wizualnie te wymiary mi nie odpowiadają.

Dlatego żywą skałę chcę rozłożyć na długosć.

Co do finansów , nie jestem dziewczynką co ma kieszonkowe od rodziców , tylko kobietą zarabiającą.

Stać mnie na zlecenie firmie dużo większego zbiornika , ale po co ?

Nie sztuką jest wywalić pieniądze i zlećić firmie zrobienie akwarium i dobranie najdroższego sprzętu , ale to nie to samo.

Ja chcę zrobić to sama i się tym cieszyć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - dlaczego czarno widzisz te 30 cm szerokości?,

jaką Twoim zdaniem powinnam dać minimalną szerokość przy długości 120cm

P.S zmieniłam pierwszy akapit:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owieczka a jednak nie bardzo przeczytałas forum :D ale jeszcze wszystko przed toba. Z ta szerokoscia jest tak ze warto chocby kosztem dlugosci zrobic glebsze. Chodzi tu o efekt glebi a w wodzie slonej optyka dziala inaczej niz w slodkowodnym. Powtorze tu po innych kolegach z innych watkow: Przeszukaj forum, znajdz zbiornik odpowiadający najbardziej Tobie i zerznij wszystko jak na klasowce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

... proponował bym zwiekszenie szerokosci ( oczywiscie jezeli to tylko mozliwe) zwiekszy sie optycznosc glebi nawet na 10 cm widac efekty(jak wspomnial wyzej kolega) . Co do oswietlenia to proponowal bym T5 aqua i coralstar 54W i ew. superakty. philips 39W. Przy tej wysokosci T5 zupelnie wystarcza niema potrzeby montowac hqi.

sumpa jest bardzo dobrym rozwiazaniem mozna umiescic wszelkie akcesoria. Bo przy tej szerokosci zamontowanie panela jest niezbyt dobrym rozwiazaniem:)

pozrd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Pomysł dobry ale jak mówisz że masz fundusze to co cie zbawi te 120x40x40 ??

Akwa nie musi być wypchane skała - wiecej wolnej przestrzeni tez poprawia efekt ...

Takie akwa pieknie wygladaja z koralowcami miekimi i widze ze chcesz takie akwa zrobić.

Świetlówki T5 są dobrym i w miare tanim rozwiazaniem

Myśle że pokrywe mozesz sobie darować tzn zrób kawał dobrej szafki tzn z miejscem na sump, szafka mogła by miec w wypadku akwa jak wyzej 50cm szerokości na rózne rurki i kable ..

Sump nadole w szafce na klucz

Obudować akwa w góre i do szafki - do "sufitu" szafki przymocować świetlówki ...

Jeżeli masz mieszkanie i meble to może warto pomyśleć nad remontem - doprowadzenie wody,scieku odpowiednia instalacja elektryczna z własnym bezpiecznikiem z bezpośrednim podpieciem pod linnie...

TAkei zabiegi mogą naprawde ułatwić życie jeżeli pracujesz

Po prostej wycenie takie akwa postawisz za 3000zł w wersji prostej i okolo 5000zł za wersje z własną wodą etc

Na poczatek proponuje jeszcze poczytać a najlepiej spotkać sie u któregoś z kolegów a moze i nawet jezeli masz partnera to z nim wybrać się do kolegi aby obejrzeć porozmawiać o akwarium i jego wymaganiach

Niemusisz zaczynać od słodkiego możesz odrazu zaczac z morskim ale to bedzie kosztowało dużo czasu i pewnie pieniedzy za błedy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owieczka zrob przynajmniej 50 cm szeroksci a najlepiej 60 wtedy zbiornik bedzie sie swietnie prezentowal.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w słonej wodzie optyka wygląda inaczej niż w słodkiej , to faktycznie muszę to przemyśleć i zobaczyć na własne oczy. Przejdę się do sklepu.

Z długości nie zejdę za nic - bo moim zdaniem ma to swój urok:)

A przy głębokości 60 cm to będzie ponad 200L :con

Ja jednak planuje do 100L

A kto mi będzie co tydzień wodę nosił 20L:D

Poza tym przy dużym zbiorniku będzie od groma sprzętu ( a ja chciałam tego uniknąć).

Łatwiej mi będzie dolać raz dziennie litr wody + dodatki , niż pilnować tej całej techniki. czyszczenie tego wszystkiego mnie wykończy:)

Dziękuje Wam za cenne uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D gwarantuje ci że system automatycznej dolewki wody to będzie pierwszy twój zakup jak postawisz już akwa, bo to jest mega wygodne i stosunkowo tanie (chyba 300zł AM niveaumat)

Nie ma co szaleć z szerokością, jednak 40cm moim zdaniem to minimum. Wysokość 25cm to jest zdecydowanie za mało. Korale nie będą miały jak się wyciągnąć a miękkie szybciutko rosną. Weź pod uwagę że wody nie lejesz do max. wysokości tylko ze 3-4cm niżej. Poza tym przy 120cm to już chyba jakieś wzmocnienia poprzeczne w akwarium by się przydały co dodatkowo obniży ci optycznie akwarium - no bo jak zalejesz ponad listwy poprzeczne?

Co do filtracji to na małe akwarium mozesz zastosować wieszany na tynej szybie biostar flotor który jest zadziwiająco wydajnym odpieniaczem. Jak wywalisz gąbkę w której i tak się syf zbiera to możesz tam zmieścić coś jeszcze (np komora na węgiel aktywny i inne media filtracyjne).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam zbiornik 110x40x35h i wizualnie wyglada na jeszcze wiekszy wiec moze zwieksz ta wysokosc i szerokosc o te 10cm :D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałam sprawę i zrobię chyba 200L:D.

120/40/40

Ale przy tej ilości wody to faktycznie przydałaby się automatyczna dolewka.

Smk a czy przy automatycznej dolewce musze mieć sump i komin ?

A miało być łatwo, miło i przyjemnie :D

Zakomogę prosić o zdjęcie Twojego akwarium?szukałam w galerii , ale nie widzę.

Smkprzeczytałam Twoją stronkę i przyznam , że dużo mi rozjasniła. Z tego co się zdążyłam zorientować to Ty nie masz komina i sumpa - dobrze piszę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sucha i zywa skala

a to zdjecie jest swiezo po jej dodaniu

obecnie wyglada lepiej tylko niemam jak fotki zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
owieczka :

Chciałabym założyć zbiornik ... 120/30/25wys.

Jakbym wczesniej wiedzial, to zatrzymalbym dla Ciebie murene.

Idealnie by sie nadawala do tego baniaka - dluga i cienka :D :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@owieczka - stronka moja jest delikatnie mówiąc zdezaktualizowana. Od prawie roku mam już dużo większe akwarium 550L.

W małym akwarium sump nie jest koniecznością. Ja w moich poprzednich 112L (opis na mojej stronce) nie miałem sumpa. Do dolewki nie jest on potrzebny.

Przy większym akwarium sump dużo ułatwia. Tylko też musisz pamiętać że dodając sump znowu zwiększasz ogólną liczbę litrów w obiegu i potrzeba już większy odpieniacz :D

Zrób sobie 120x 40 x 35 czyli 168L i to spokojnie na biostarze uciągniesz, bez sumpa, bez panela itp.

Jednak już od razu ci powiem że jeśli nie bedziesz miała sumpa to do tych maxijetów musisz dołączyć z jednej i drugiej strony 120cm akwarium surface skimmer (takie pudełko zbierające syf tworzący się na powierzchni) bo bez tego będziesz miała problem z korzuchem z bakterii.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak bardziej na powaznie,

to w morskim dla wygody mieszkancow licza sie 2 wymiary - szarokosc i wysokosc akwa.

Jak SMK napisal, wez pod uwage ze wszystko rosnie i potrzebuje miejsca. Popularny Sarcophyton potrafi urosnac do 15 (i wiecej) cm wysokosci, a "kapelusz" tez rozlozy na prawie 20cm.

A przeciez nie jest osadzony na dnie, tylko na skalach na jakies juz wysokosci.

Ja mam 150 litrow 45 szer. i 45H (do lustra wody) jest kilka korali i naprawde trudno cos upchnac tak zeby "przestrzen zyciowa" zapewnic.

Moja rada: Zrob duzo wieksze szklo (jezeli masz miejsce i mozliwosc) niz planowalas (np.120x60x50H) i zastosuj tyle LR (live rock-zywej skaly) ile planowalas poczatkowo i taka obsade jak planowalas przy malym. Przy tej ilosci wody, jej parametry beda sie pogarszaly bardzo powoli.

Nigdzie nie jest powiedziane, ze akwa od poczatku musi byc napchane skala w docelowej ilosci.

A co do odpowiedzi na Twoje pytania:

Rasowce (czy nawet kundle, a dziecko tym bardziej) wymoczona w akwa lape wyliza TYLKO RAZ :D

Napij sie wody wody z akwa morskiego, to bedziesz wiedziala dlaczego :D :D

2xMaxiJet900 to za malo do 120cm dlugosci.

1. Pokrywa ma miec takie wymiary, aby sie zmiescilo wszystko to co ma tam byc. HQI na wysokosci ok. 30cm od lustra wody

2. Otwor w pokrywie.

3. LR ma funkcje filtracji. Im wieksza obsada, tym wiecej LR potrzebne.

4.Nie, ukwialy trzymaja sie skaly swoja stopa, i moga wedrowac przesuwajac stope. Miekkie (i twarde) sa przyrosniete do miejsca w ktorym sa. Co nie znaczy, ze nie moga sie rozrosnac zajmujac wolne przestrzenie.

5.Swietlowki T5 o mocy 54W Maja dlugosc 115cm. W akwa 120 cm mieszcza sie idealnie razem z oprawkami. Sylvania sa OK. AM tez OK. Temp. barwowa dopasuj wg. wlasnych upodoban.

Tutaj http://www.aqva-light.pl/ masz duzy wybor oswietlenia i naprawde fajny wlasciciel firmy-wszystko idzie z nim zalatwic.

6.Tak, zalozenie pokrywy spowoduje spadek parowania i wzrost temp. Rada: otwor w pokrywie i wiatraki.

7. Juz pisalem - za slaba. Chociaz duzo zalezy od tego, jakie zwierzeta chcesz tam miec.

8.Zalezy od temperatury wody, temp. powietrza nad woda, wilgotnosci tego powietrza, ruchu (lub braku) powietrza. Od 0,2% objetosci akwarium na dobe do nawet 4-5% na dobe w upalne dni gdy trzeba mocno dmuchac aby wychlodzic wode.

9. Najlepsza pozycja na rynku (i w dodatku interaktywna) jest Forum strony nano-reef. Powaznie.

Cala reszta ... kilka lat trwa zbieranie materialow do ksiazki, potem cykl wydawniczy i kolportarz tez nie malo czasu. Poznije ksiazka lezy w ksiegani na polce. Zanim Ty ja kupisz, tez uplynie troche czasu - w najlepszym razie masz informacie sprzed 3-4 lat, i poglad na akwarystyke JEDNEGO AUTORA.

10. Nie wiem, a nie chce mi sie wyciagac MaxiJet z akwa, zeby zmierzyc.

11. Masz racje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno,

tak jak juz ktos wczesniej (nie jeden raz) napisal.

Znajdz ktogos, kogo akwarium Ci sie podoba. Pojedz, spotkaj sie i po prostu skopiuj. Unikniesz wielu potencjalnych bledow.

@owieczka, przed Toba bylo wielu akwarystow, ktorzy testowali rozne rozwiazania techniczne.

Najlepiej sprawdza sie akwa z kominem i grzebieniem oraz sump.

Cala reszta rozwiazan ma pewne wady.

Trzeba miec troche doswiadczenia, aby moc powiedziec, czy jakies inne rozwiazanie techniczne bedzie (czy nie bedzie) sie sprawdzalo u Ciebie.

@smk,

tez nie jestes dokladny. Wiecej litrow w obiegu nie przeklada sie automatycznie na potrzebe wiekszego odpieniacza. Wielkosc odpieniacza zalezy glownie od ilosci zycia, ktore "brudzi" wode, i ilosci LR ktore wspomaga filtracje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ piotr - zgadza się ale odpieniacz też ma więcej litrów do przerobienia a to już jest różnica. No i zauważ że więcej litrów kusi do większej obsady więc nie ma co zakładać że jak będzie większy baniak to się powstrzymamy podczas zakupów zwierzaków :D

Ale mniejsza o to nie mieszajmy.

Świetlówki polecam sylvania. AM tylko aktyniczne bo białe są do tego do czego jest papier w toalecie (no chyba że te nowe AM Reef ale ich jeszcze nie testowałem) - 10min temu wróciłem z biura bo naprawiałem 2 niedziałające od 1,5 miesiąca świetlówki i AM Ocean White robi z białego koloru brudny biało-brązowy.

Zresztą co akwarysta to opinia.

Moim zdaniem powinnaś założyć akwarium nie za duże 150-180L o wysokości nie większej niż 40cm, na biostar flotorze bez sumpa, na T5. Poeksperymentuj z akwarystyką morską, zobacz czy to jest to co chciałaś. Jeśli tak to następne akwarium na pewno zrobisz za rok-półtora dużo większe z sumpem :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

to następne akwarium na pewno zrobisz za rok-półtora dużo większe z sumpem :D

Wlasnie, i teraz pytanie o zasoby finansowe @owieczka.

Czy robic cos "tymczasowo"? Wydawac kase, tylko po to zeby za jakis czas sprzedac to za 30% ceny zakupu?

Czy jest sens robic cos gorzej (np.bez komina i grzebienia) jak mozna zrobic od razu nawet mniejsze akwa, wlasie rzedu 150-180 litrow, ale juz takie jak sie nalezy. Zgodznie ze sztuka.

smk :

więcej litrów kusi do większej obsady więc nie ma co zakładać że jak będzie większy baniak to się powstrzymamy podczas zakupów zwierzaków :D

Rozumiem, ze mowisz to z autopsji? :D :D :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@owieczka,

jest jeszcze jedna mozliwosc.

Jezeli nie masz doswiadczenia w morskim,

a chcesz w miare bezbolesnie sprobowac "jak smakuje morszczyzna" to czasem w dziale Targowisko zdarzaja sie okazje, ze ktos likwiduje baniak, albo zamienia na wiekszy.

I wtedy za niewielkie pieniadze mozna kupic komplet.

I pozniej, gdy nabierzesz doswiadczenia mozesz to sprzedac za mniej wiecej te same pieniadze co kupilas.

I wtedy kompletowac juz swoje docelowe akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zako , dziękuję Ci za zdjęcia.

Czytałam to co Wszyscy napisaliście , i staram się wyciągać wnioski , czy słuszne zobaczymy.

Mam nowe wymiary pod moje akwa 60/50/40 dł/sze/wys- 120L

prawie cube :D ( nie pytajcie gdzie moje 120 dł :D)

dlaczego takie?

60 dł - IMHO idealne pod świetlówki i panel świetlny.

50 sze- chciałabym uzyskać głębie

40wys- idealna wyskość do operowania reką , od palców do łokcia mam 43cm , byłoby mi wygodnie.

Jeśli chodzi o sprzęt to wzorowałabym się na 112L Smk, bo nadal chcę uniknąć sumpa i komina:)

Co do oświetlenia, nie znam się na tym , więc zamontowałabym oświetlenie zalecane przez Was.

Chciałabym mieć w tym akwa , ekipa czyszcząca, miękasy , może udałoby się zasiedlić 2 nemo + ukwiał symbiotyczny i Tridacna maxima (to chyba muszla:))

To teraz proszę o ocenę, krytyka mile widziana:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.