Skocz do zawartości
FunWorld

Walka z Red Turf Algae

Rekomendowane odpowiedzi

Temat kilka razy przewijał się przez to forum, ale chyba nikt nie opisał wygranej walki z tą plagą. Zakładam, że jak większość ludzi na forach w UK dochodziło do resetów zbiornika.

Ostatnio przyszło mi walczyć z przeuroczym stworzeniem o angielskiej nazwie Red Turf Algae. Według niektórych jest to jeden z najtrudniejszych do zlikwidowania glonów. Próbowałem już jeżowców, zająca, kilku mexican turbo snaili, odsysyania ręcznego, zejścia bardzo nisko z PO4, wyrywania, poziomu magnezu powyżej 1800 a ten glonik dalej rośnie sobie w najlepsze.

Najgorsze jest to, że łatwo go wyrwać. Jak już go coś wyrwie to leci w pompy, mieli się i już jest setki nowych szczepek pływających po akwarium. Wygląda to mniej więcej tak:

YEmKjD2b.png

Może i jest ładne, ale strasznie się rozprzestrzenia i zadusza inne korale - szczególnie zoasy. Potrafi nawet stłumić spaghetti w refugium.

Prawie nic tego nie chce jeść. Dzisiaj wyczytałem, że ludzie to leczą H2O2 czyli nadtlenek wodoru. Kupiłem właśnie litr 12% i zamierzam powyjmować skały spryskując je. Za jakieś 2-3 tygodnie będę miał przeprowadzkę, to dla pewności powtórzę kurację. Mniejsze kawałki chcę wykąpać przez 2-5 minut w roztworze 6% z solanką (pół litra roztworu 12% + pół litra wody z akwarium, czyli mocniejsza woda utleniona chyba z tego wyjdzie) . Z tego co wiem jest to metoda mało inwazyjna dla bakterii i innego życia, więc zakładam, że nie przeginam z czasami.

Może jest tu ktoś kto próbował tej metody i poratowałby radami? Postaram się udokumentować przebieg walki i robić dokumentacje przed/po.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogło na ten rodzaj glonów? Gdzieś czytałem, że one wracały po użyciu tego specyfiku. Jak bardzo rozrośnięte je miałeś i czy dawkowałeś jak producent zalecił?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogło. Nawrotu glonów nie odnotowałem, a miałem je dosłownie wszędzie. A najgorszym sposobem na nie to wyrywanie bo za 2-3 dni było tego 2 razy więcej. Tak stosowałem tak jak producent zalecił ale niestety krewetki i wężowidła nie przetrwały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy był ten specyfik? Może to lepszy pomysł? Na jakiś czas przeniósłbym wężowidło i monako krewete jakby mi się udało złapać


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent to Fauna Marine i teraz się nazywa Dino X


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś substytuty tego środka? Mogę znaleźć tylko w dużych butlach, a te kosztują sporo.

Może na przykład Colombo Marine Mycosidol?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepszy środek wszędzie polecany, niemieckie i amerykańskie fora - DINOXAL.

Kupiłem, po pierwszej dawce już widać mocno różnice.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to na red turf algaes? Googlowałem i nigdzie te nazwy nie idą razem. Wiem, że to nieczęsty problem, ale wolę spytać zanim będę wlewać.

https://www.google.co.uk/search?client=opera&q=red+turf+algae+DINOXAL&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=red+turf+algae+DINOXAL&safe=off&start=0


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś substytuty tego środka? Mogę znaleźć tylko w dużych butlach, a te kosztują sporo.

Może na przykład Colombo Marine Mycosidol?

Mycosidol jest na cyjano tylko...

http://www.zanclus.net/przeciw-glonomicyjanobakterii/1067-fauna-marin-dino-x-250ml.html - jak pogadasz to pewnie wyślą do Ciebie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Chyba znalazłem dobrą opcję bez kombinacji. Mam nadzieję, że zadziała, bo szkoda przyduszonych korali.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.