Skocz do zawartości
Azmodan

wentylacja

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś takie nietypowe DIY :D Jako że zima za pasem i coraz cześciej mam pozamykane okna postanowiłem zrobić wentylacje do zbiornika. Przy parowaniu około 10 litrów dziennie i standardowej wentylacji w mieszakaniu (okna dość szczelne) po zimie zeszłego roku zaczeły pojawiać się niezbyt ładne plamy na ścianach (pleśń) więc na koniec kolejnej zimy wolałem nie czekać i coś za wczasu z tym zrobić. Oto pare fotek:

Wentylacja jest podłaczona do komina. Aby nie szpecić mieszania rury są prowadzone przez strych a to dziura nad akwarium

301-pict1499.jpg

301-pict1500.jpg

Tutaj ze strony strychu

301-pict1501.jpg

Wejście do komina

301-pict1502.jpg

A tutaj daszek na kominie (ten brązowy to z mojej wentylacji) aby deszczówka rybek nie zalała :D

301-pict1503.jpg

I serce całej instalacji dość pokaźna pompa

301-pict1504.jpg

Ze wzgledu na spore parowanie (wilgotnego powietrza) i znaczną róznice temperatur użyłem rur kanalizacyjnych a nie typowych do wentylacji. Zaraz przed pompą jest otwór i wsadzona rurka 16mm dla odpływu skraplajacej się wody - warto ją podpiąć pod odpowieczenie z kanalizacji lub gdziekolwiek gdzie woda może sie skraplać.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze ze pomyslales o skraplajacej sie wodzie. Wielu ludzi o tym zapomina.

Innym rozwiazaniem problemu jest zaizolowanie cieplne rury wentylacyjnej.

Tylko teraz sprawdz, ktoredy (zimne w zime) powietrze bedzie naplywalo do mieszkania.

Bo te metry szescienne powietrza ktore wydmuchasz w komin, jakas droga musza jakosc wpasc do mieszkania.

Sprawdz, czy ktorys kanal wentylacyjny nie bedzie mial odwrotnego ciagu!!!


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rura bedziesz wyprowadzal cieple powietrze, a w zimie moze na niej sie skraplac zimne jezeli nie bedzie ocieplona (ale tylko wtedy gdy bedzie z otoczenia domu wpadac tam zimne powietrze) i zawilgocisz sobie sciane. To bedzie konsekwencja tego co opisal Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, mylisz pojecia.

Woda nie bedzie sie skraplac na rurze, ale w rurze. A z rury jest odprowadzenie.

Zimne powietrze ogrzane do tej samej temp. ma mniejsza wilgotnosc.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko to w środku zabudować muszę. Wsadze też jakiś regulator obrotów bo już na mniejszej pedkości (sa 2 na silniku) mocno wywiewa. Bedzie podpiety do kontrolera temperatury i właczać sie jak tylko woda sie troche podgrzeje. Pewnie bedzie wiało w czasie właczenia HQI.

Wkońcu zamkne obudowe i nie bedzie świecić po oczach jak patrze na zbiornik !! :D


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie to zrobiłeś. Myślę że inni nawet by nie pomyśleli żeby coś takie zrobić tylko piją piwsko dłubią w nosie i posuwają bzdury jak ten wyżej.

Tak trzymaj nie bądz cieniasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, pierwszy post na forum i takie radykalne podejście. Azmodan rzeczywiście się napracował i problem z wilgocią będzie miał z głowy ale po co całą resztę obrażać? Coś mi się zdaje, że są to czyjeś wygłupy. Jeśli nie - to przyjdzie taki moment, że szanowny nasiolik będzie potrzebował pomocy lub porady i myślę, że nikt z "dłubiących w nosie" nie będzie się kwapił do takowej.

aaaa.... Zbyszka to z pewnościa tak wk..eś, że za momencik rozpęta się piekiełko:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbysio to luzak.Znam go bardzo dobrze. Super gościu.Fajne rzeczy robi i wiem że się nie opierdziela. Ale wydaje mi się że ciebie obraziłem. Jeżeli tak to sorki, jak bym mógł to postawiłbym ci browca z promocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skraplajacej sie pary to po prostu powstający punkt rosy czyli osiągnięcie przez powietrze temp 46 stopni ,,,skraplacz w tym miejscu nie wystarczy i jest w niewłaściwym miejscu jak równiez pompa tłocząca , po roku użytkowania bedzie do d...py za przeproszeniem

Wierz kominiarzowi bo zakładam tego typu urządzeń kilometry


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedz lepiej co zmienić puki mam chęć jeszcze przy tym coś robić :D


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie rury ponad stropem (wełna i folia) pompe do środkado mieszkania aby była w cieple a jeśli Ci nie pasuje to też ja ociepl ale koniecznie wełną mineralną (niepalna) jako skraplacz zrób syfon z kolan na pierwszym przejściu (kolanie) i z niego odprowadź ewentualny kondensat

Pamietaj że tego rodzaju pompy wpadają w rezonans i często cały układ drży dla tego połączenie z rurami musi być miękkie wogóle do tego rodzajuwentylacji zastosowałeś pompę o wydajności bodajże 220 m3/h to trochę za dużo , to faktycznie bedzie Ci wystudzać Chatkę /pokój a i spowoduje ciąg wsteczny przy pracy mechaniki , ja bym na Twoim miejscu zrobił bez tej tloczni a zamiast niej kratkę wentylacyjną , grawitacyjną przy suficie czy nad akwarium a chcąc zwiekszyć i utrzymać stały ciąg (podciśnienie ) w układzie odprowadzenia powietrza założył bym TURBO WENTA lub TULIPANA na wyściu : http://www.allegro.pl/item139035135_nasada_na_komin_sr_150_dobra_wentylacja_wys_0_zl.html a regulawal byś ciąg i jego siłę przymykaną kratką wentylacyjną o której wspomniałem

Na pewno taki układ zda w 100% egzamin

POZDRÓWKA


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma max 230 na 1 biegu i 170 na 2 biegu. można zmniejsyć predkośc jeszcze przez regulator obrotów. Dałem na 170m3 i podłaczyłem pod zegar HQI jak lampy się wyłaczą to już grawitacyjnie będzie ciągnąć. Z ociepleniem pompy nie będzie problemu.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Oj, pierwszy post na forum i takie radykalne podejście. Azmodan rzeczywiście się napracował i problem z wilgocią będzie miał z głowy ale po co całą resztę obrażać? Coś mi się zdaje, że są to czyjeś wygłupy. Jeśli nie - to przyjdzie taki moment, że szanowny nasiolik będzie potrzebował pomocy lub porady i myślę, że nikt z "dłubiących w nosie" nie będzie się kwapił do takowej.

aaaa.... Zbyszka to z pewnościa tak wk..eś, że za momencik rozpęta się piekiełko:D

hehe , zadnych peikiel wiecej ..doobrze jest ja kjest i nietrzeba psuc :D nie ma sensu sie wkur....:D zreszta nasiolik to moj dobry kolega :D hehe

pozdrufka dla "osiolika ":D:D to tak zartowalem :D


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jerzol_kominiarz :

punkt rosy czyli osiągnięcie przez powietrze temp 46 stopni

A tak z ciekawosci :D skad wiesz ze akurat 46 stopni dla wody w tym przypadku?

Punkt rosy zalezy od poczatkowej wilgotnosci wzglednej. Znasz wilgotnosc wzgledna i temp. nad akwa w pokoju Azmodan? :D

No chyba ze masz wiecej danych niz jest tu podane na forum - a to przepraszam.

Przy punkcie rosy 46 stopni i sredniej temp. w mieszkaniu 25 stopni notorycznie wszystko by splywalo kropelkami wody. Wszystko byloby mokre jak polane woda.

Punkt rosy 46 stopni to moze byc w kominie gdzie sa odprowadzane spaliny z paleniska.

Sadze, ze w tym przypadku punkt rosy bedzie ponizej temp. 20 stopni.

@jerzol, a co do rezonansu to masz calkowita racje.

Zastosowanie welny mineralnej tez poprawia akustyke i zmniejsza drgania.

Jezeli ta tlocznia ma wydajnosc 170m3/h to faktycznie dosc duzo. Pokoj o pow.20m2 i wysokosci 2,6m ma 56m3.

Teoretycznie w ciagu godziny 3 razy cala objetosc powietrza zostanie wymieniona. Wliczajac straty to nawet 1,5 razy objetosc na godzine to jest duzo.

Tyle samo wpadnie Ci zimnego powietrza ze dworu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh zaraz zaczniemy cyrkulacje obliczać.

Jeśli w zbiorniku cyrkulacja wynosi x 8 pojemności to ..... :D:D:D


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.