Skocz do zawartości
adios_1984

Cuchnąca pomarańczowo-czerwona inwazja glona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedwczoraj moje akwarium zostało zaatakowane przez glon (albo coś), którego nie potrafię zidentyfikować.

Akwarium.

200l + 80l sump. Około 250l w obiegu. Obecnie ma 107 dni. W zbiorniku jest 18kg żywej skały, oraz około 12kg Nature's ocean live sand argonite. Sól Instant Ocean.

Parametry wody (wszystko Salifert - mierzę co 2-5 dni):

- zasolenie: 1.025 (refraktometr sklibrowany na wodnie ro

- PO4: 0,015

- PH: 7,7

- NO3: 1

- NO2: 0

- NH4: <0,25

- Alk: 2,73

- Kh: 7,7

- Ca: 410

- Mg: 1320

Sprzęt:

- Odpieniacz Bubble Magus Curve 5 (zasadniczo ustawiony na mokro)

- 2x Jebao RW-8 (normalnie tryb W1 3 poziom, po inwazji ustawiłem H 4 poziom)

- Jebao DCT4000 (chodzi na maks)

- oswietlenie 6x39W T5 (2x niebieskie 8:30-18:30, 1x aktyniczne i purple 10:00-16:00, 2x białe 15000k 11:30-14:30)

- Bubble Magus mini80 z 200g Rowa Phos (od tygodnia)

- dolewka automatyczna

- filtr ro/di, tds 000

Wszytsko było nowe, więc nie ma mowy o zużyciu. Dodatkowo co miesiąc temu wymieniłem żywicę, bo poprzednia zaczęła ciemnieć od dołu.

Życie:

- 1x euphyllia glabrescens

- 1x fungia purple

- 1x favites

- 1x lobophyllia

- 1x galaxea fascicularis

- 1x discosoma blue

- 1x pachyclavularia violacea

- 2x amphiprion ocellaris

- 2x pseudochromis fridmani

- 1x zebrasoma flavescens

- 1x lysmata amborinensis

- 1x lysmata seticaudata

- 1x babylonia lutosa

- 2x trochus histrio

- 1x nassarius

Karmienie: płatki szczypta raz dziennie, i dodatkowo 1/2 kostki mrożonek niepłukanych w sobotę.

Akwarium dojrzewało około 3 tygodnie. W sumie było dość spokojnie. Najpierw pojedyńcze kępki zieleni, a później brązowy glut z bąbelkami (to odsysałem). Po tym zrobiło sie ładnie czysto, i patrząc na wyniki testów zacząłem wprowadzać życie.

Jakiś miesiąc temu fioletowe glony zaczęły powolny rozrost na niektórych kawałkach skały i szybach.

Dolewałem Aquaforest Kh i Mg, ponieważ zaczęło gwałtownie spadać. Spadek Ca jest mikroskopijny.

Przedwczoraj jeden ze ślimaków wszedł do spływu (akurat z jakiejś przyczyny ściągnąłem kratkę zabezpieczającą kilka dni przed tym), i zaklinował się w rurze. Wyciągnąłem go. Przy okazji postanowiłem wyczyścic overflow, bo zauważyłem kilka wiszących glutów na tylnej sciance (wyglądały na takie rdzawo-brązowe). Wyczyściłem przelew, zamontowałem kratkę i lampę.

Stwierdziłem też, że mogę poprawić piasek, który pompy z czasem rozdmuchały. Wyrównałem podłoże.

Wieczorem zauważyłem, że coś pojawiło sie - no wszędzie. Na pompach, przelewie, szybach, skałach i piasku. Postanowiłem poczekać jak to będzie wyglądało na drugi dzień.

Rano nie było źle, więc pojechałem do pracy. Po powrocie było tego mega dużo wszędzie. I woda śmierdziała straszliwie (nie tak jak podczas dojrzewania).

Odessałem co się dało, a do sumpa poszło 1,5l wegla.

Zaciemniłem na 24h, i dziś po powrocie do domu odsłoniłem akwarium. Nie wygląda na to aby to chciało zniknąć. Smrodek chyba się zmniejszył, ale nie wiem czy o nie przez węgiel. Odpieniacz nic nie wywala w zasadzie.

Glon ma postać pyłu i farfocli. nie zauważyłem pęcherzyków powietrza. Nie widzę też żadnego negatywnego wpływu na rybki i korale.

Pomóżcie proszę, bo nie mam na to pomysłu. Próbowałem poszukać podobnego przypadku w internecie. Wszędzie dino/cyano/okrzemki wyglądają podobnie i nie pasują do moich objawów (ten smród w szczególności).. Znalazłem jeden temat chyba na reef central z podobnym cuchnącym przypadkiem, ale wątek urwał się na poście z pytaniem co to jest i co robić.

Z awaryjnych preparatów mam: DinoX, Chemiclean. Mam też bakterie Aquaforest Pro bio s (jeszcze nie dodawane, nowy zakup).

Załączam też zdjęcia. Jest też glon w makro z jakimiś stworzonkami, których normalnie nie widać.

PS. Światło jest narazie wyłączone (włączyć już?). I nie chcę więcej zaciemniać, korale wyglądają dobrze, ale biedny błazenek wskoczył do przelewu i pewnie siedział tam dobrych kilka godzin zanim go dziś wyłowiłem.

post-26342-0-21991500-1464883300_thumb.jpg

post-26342-0-22450600-1464883307_thumb.jpg

post-26342-0-80516500-1464883313_thumb.jpg

post-26342-0-00257000-1464883447_thumb.jpg

post-26342-0-84767700-1464883452_thumb.jpg

post-26342-0-38706300-1464883458_thumb.jpg

Edytowane przez adios_1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam to przy okrzemkach woda ma nieciekawy zapach... ale nigdy ich nie mialem, wiec moge sie mylic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie

Poradziłem sobie z problemem i zajęło to raptem 2 tygodnie.

Nie do końca wiem co to było, albo okrzemki albo dino.

Prawdopodobna przyczyna to załatwienie babylonii podczas mojej nieobecności przez pustelnika i uwolnienie do wody nutrientów.

2 podmiany 30% zamiast zwyczajowych 20%, skarpeta na spływie oraz codzienna dawka bakterii probiotycznych z pożywką.

Od tego czasu stosuję bakterie i pożywkę codziennie.

Efekt, zero glonów na piasku, skałach i szybach. Woda krystalicznie czysta o zapachu "morskim".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem okrzemki to wyglądały w ten sposób właśnie. Jakby problem powrócił to sprawdź wodę na TDSie, albo wrzuć seachem silicate removal. Nieprzyjemna plaga, ale w miarę łatwa do wyleczenia.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.