Skocz do zawartości
shanhaevel

Aquael nano reef 30l - moja pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na imię Łukasz jestem z Rzeszowa, aktualnie razem z żoną zakładamy pierwsze w swoim życiu akwarium morskie. Żona wcześniej posiadała kilka akwariów słodkowodnych i w sumie po ślubie też mieliśmy takie akwarium zakładać, ale po moich długich studiach, między innymi tego forum jak i kilku zagranicznych udało mi się ją namówić na akwarium morskie:)

Aktualnie jesteśmy na takim etapie:

- baniak o wymiarach 29x29x35 cm z szklaną pokrywą,

- filtr przelewowy Versamax FZN-3,

- oświetlenie decolight zawierające dwa moduły LED (2 x 6W - marine, actinic),

- tło niebieskie,

- termometr alkoholowy,

- piasek koralowy (CoralSub),

- żywa skała kupiona w sklepie akwarystycznym.

Planowo chcę dokupić w najbliższym czasie:

- pompe cyrkulacyjną Koralia nano 900,

- hydrmoter JBL,

- czyścik magnetyczny mag-float.

Odpieniacza nie mam zamiaru zakładać. Nad grzałką się zastanawiam ale aktualnie temperatury dla akwarium są znośne: 26 stopni.

Na drugi dzień po zalaniu baniaka wykonałem testy PO4 oraz NO2 testerami firmy JBL wyniki:

PO4 - <0,02,

NO2 - 0,025.

Żywa skała do akwarium była mokra, woda (solanka) pochodziła z już działającego akwarium. Dodatkowo dolałem do akwarium 15 ml preparatu Stability, by przyspieszyć dojrzewanie. Aktualnie akwarium ma uruchomiony filtr na "maxa". Światła w nim nie święcę (takie dostałem zalecenie w sklepie akwarystycznym, by nie świecić przynajmniej przez pierwszy tydzień, po tygodniu zacząć świecić około 4 godzin dziennie i co tydzień zwiększać o godzinę, aż do czasu jaki chcę uzyskać). Tak przygotowane akwarium mam zamiar zostawić na miesiąc (robiąc oczywiście co tydzień podmianę wody i badać parametry PO4 i NO2), a po miesiącu jeżeli ww. parametry będą 0 wpuszczać ekipę czyszczącą. W filtrze podmieniłem jedną z gąbek na filtr ceramiczny firmy Sera, drugą pozostawiłem ale mam ją zamiar wymienić na coś lepszego usuwającego fosforany i azotany (aktualnie sam jeszcze nie zdecydowałem się co tam można wsadzić, może szanowni koledzy coś ciekawego podpowiedzą :) ).

Czy jest coś co powinienem jeszcze zrobić na starcie czy aktualnie pozostaje mi tylko czekać? :)

Dzień pierwszy/drugi:

https://goo.gl/photos/yDKWNi6vxfEcNA5AA

Edytowane przez shanhaevel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, nie tylko napowietrza, ale także utrzymuje dość dobrze stały parametr pH wody :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę musiał jednak zaopatrzyć się w odpieniacz:) Mam małe pytanie w sprawie żywej skały i jej mieszkańców, otóż razem z żywą skałą przynieśliśmy do akwarium małe ślimaki (wyglądają jak winniczki, skorupę mają w kolorze skały, 1 natomiast jest ciemny i ma jakby małe paseczki na skorupie). Kontaktowałem się z sklepem zoologicznym co z nimi zrobić, a oni sugerowali usuwanie ich, aby w przyszłości nie zjadały koralowców. Część usunąć się udało, ale jeszcze kilka ich zostało. Niestety, ze względu na swój kolor ciężko ich wypatrzeć i tu pytanie czy wyciągać skałę i wyczyścić ja dobrze szczoteczką w wodzie RO czy jest ewentualnie inny sposób na ich pozbycie się (jakimś preparatem)?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zdjęcie tych ślimaków ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się zrobić, a aktualnie wszystkie się pochowały. Może do czasu jak wrócę z pracy coś się pokaże to dodam zdjęcie.

Jeden z nich wyglądał tak:

c98a28de5b3d748b2586ee71f72f871e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się zrobić, a aktualnie wszystkie się pochowały. Może do czasu jak wrócę z pracy coś się pokaże to dodam zdjęcie.

Jeden z nich wyglądał tak:

c98a28de5b3d748b2586ee71f72f871e.jpg

U mnie takowe żyją i nie zjadają koralowców. Wychodzą wieczorem.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh:/ czyli nie potrzebnie posłuchałem gościa ze sklepu i mogłem je zostawić. Na szczęście udało mi się złapać tylko 2 jeszcze z 3/4 zostały:)

W takim razie baniak zalany i z włączonym filtrem zostawiam samemu sobie na 2 miesiące, nie podmieniając wody a tylko ją uzupełniając jak odparuje. Po tym okresie mogę wpuścić ekipę czyszczącą? A co do filtra dodawać coś przeciw azotanom i fosforanom czy narazie zostawić gąbkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę musiał jednak zaopatrzyć się w odpieniacz:) Mam małe pytanie w sprawie żywej skały i jej mieszkańców, otóż razem z żywą skałą przynieśliśmy do akwarium małe ślimaki (wyglądają jak winniczki, skorupę mają w kolorze skały, 1 natomiast jest ciemny i ma jakby małe paseczki na skorupie). Kontaktowałem się z sklepem zoologicznym co z nimi zrobić, a oni sugerowali usuwanie ich, aby w przyszłości nie zjadały koralowców. Część usunąć się udało, ale jeszcze kilka ich zostało. Niestety, ze względu na swój kolor ciężko ich wypatrzeć i tu pytanie czy wyciągać skałę i wyczyścić ja dobrze szczoteczką w wodzie RO czy jest ewentualnie inny sposób na ich pozbycie się (jakimś preparatem)?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

u mnie było podobnie, chciałem wystartować z kostką ANR 30l, jak zaczął się temat odpieniacza to wyrosło 88l brutto :), problem w zasadzie sam się rozwiązał


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie było podobnie, chciałem wystartować z kostką ANR 30l, jak zaczął się temat odpieniacza to wyrosło 88l brutto :), problem w zasadzie sam się rozwiązał

Fajnie:) niestety aktualne warunki mieszkaniowe nie pozwolą na więcej... Może kiedyś:)

Jeszcze jedno pytanie: światło, które zamierzam wprowadzić po tygodniu ma składać się z obu zapalonych lamp (marine i actinic) czy świecić tylko jedną z nich czy też najpierw jedną a np godzinę póżniej drugą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie:) niestety aktualne warunki mieszkaniowe nie pozwolą na więcej... Może kiedyś :)

Jeszcze jedno pytanie: światło, które zamierzam wprowadzić po tygodniu ma składać się z obu zapalonych lamp (marine i actinic) czy świecić tylko jedną z nich czy też najpierw jedną a np godzinę póżniej drugą?

a nie chcesz fajniejszej lampki niż fabryczna? ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aktualnej chwili nie. Pierw chcę żeby udało się wystartować i wpuścić przynajmniej ekipę czyszczącą, ale w późniejszym okresie nie wykluczam, że będę wymieniał poszczególny osprzęt:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spokojnie niebieskim możesz świecić już od dziś - koło 4h

(wogóle niebieskim świecimy dłużej niż białym najpierw niebieskie potem dołączasz - a nie na zmianę - białe i na koniec niebieskie - było o tym wiele razy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie niebieskim możesz świecić już od dziś - koło 4h

(wogóle niebieskim świecimy dłużej niż białym najpierw niebieskie potem dołączasz - a nie na zmianę - białe i na koniec niebieskie - było o tym wiele razy)

Tak zaplanowałem, aby docelowo niebieskie włączało się od 7 do 19 a białe od 10 do 17:)

Baniak pozostawiam teraz samemu sobie na 2 miesiące dolewając tylko wody i po tym okresie dopiero wpuszczam ekipę sprzątającą? I czy tą drugą gąbkę podmienić na coś przeciw fosforanom i azotanom czy narazie ją zostawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

te 2 mieś to tak umownie napisane - rób testy wody bo może wystarczy 1 mieś - a może 3 i więcej ...

gąbkę wywalić bo zbiera "syf"

takich kostek na forum jest wiele - poczytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
te 2 mieś to tak umownie napisane - rób testy wody bo może wystarczy 1 mieś - a może 3 i więcej ...

gąbkę wywalić bo zbiera "syf"takich kostek na forum jest wiele - poczytaj

A jakie dodatkowe testy dokupić oprócz NO2 i PO4, które już mam? Myślę jeszcze nad pH i NO3. Z tego co wyczytałem do tej pory na forum z reguły te 4 są zalecane, co do reszty testów, z opinii, które wyczytałem to przynajmniej na początku strata kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

te 4 na początek są w sam raz, do kostki 30l prowadzonej na podmianach chyba więcej nie będzie potrzebne (dłuugo nie :) )

ps. do PH rozważ "kieszonkowca"

http://allegro.pl/zw...-1-0623&order=d

niecałe 40 zł z wysyłką .. ale (podobno) można trafić na tandetny model - mój działa blisko rok bez problemu (od czasu do czasu kontrolnie sprawdzam testem kropelkowym)

post-23855-0-75476200-1467186141_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
te 4 na początek są w sam raz, do kostki 30l prowadzonej na podmianach chyba więcej nie będzie potrzebne (dłuugo nie :) )

ps. do PH rozważ "kieszonkowca"

http://allegro.pl/zw...-1-0623&order=d

niecałe 40 zł z wysyłką .. ale (podobno) można trafić na tandetny model - mój działa blisko rok bez problemu (od czasu do czasu kontrolnie sprawdzam testem kropelkowym)

O, dzięki wielkie:) nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest:)

Pozostaje mi jeszcze ostatnia rzecz, którą potrzebuję, a mianowicie sól. Przestudiowałem wiele wątków na forum i ile wątków tyle propozycji. Wybrałem z tych propozycji kilka, a którą tyś byś polecił?

- Tropic Marin BIO-ACTIF Sea Salt,

- Aquarium Systems Instant Ocean,

- Kent,

- Reef crystals,

- Aquaforest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem :) zależy co chcesz mieć w kostce

ja jadę na AF (ile soli tyle opinii)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wiem :) zależy co chcesz mieć w kostce

ja jadę na AF (ile soli tyle opinii)

Miękkie koralowce, 2 błazenki, ślimaka turbo, krewetkę czyszczącą i jakiegoś ślimaka do sprzątania dna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w kostce używałem AF ale miałem problemy z okrzemkami. Teraz jadę na IO i wydaje mi się ze jest lepiej (same miekasy i trochę lps). Ale tak jak Silva napisał, każdy chwali to co używa ;)

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

u mnie z kolei okrzemki były przy Reef crystals a na AF zniknęły :)

a może po prostu zbiornik dojrzał ... a może światło nie to było itd, itp. wyższość świąt nad świętami :)

kup taką do której masz najlepszy dostęp i tej się trzymaj - reszta "wyjdzie w praniu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wiele pytań i odpowiedź na nie znajdziesz na reefhub.pl, testy soli, testów artykuły o filtrach RO i wszystko co potrzebne na początek. Zachęcam do lektury to prawdziwa kopalnia wiedzy dla początkującego i nie tylko.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz wiele pytań i odpowiedź na nie znajdziesz na reefhub.pl, testy soli, testów artykuły o filtrach RO i wszystko co potrzebne na początek. Zachęcam do lektury to prawdziwa kopalnia wiedzy dla początkującego i nie tylko.

Wysłane z galaktyki S4

Faktycznie ogromna kopalnia wiedzy bardzo dziękuje:) aż dziw, że ani razu wyszukując cokolwiek w google nie trafiłem na tą stronę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.