Skocz do zawartości
mr_mgr

Ogrzewanie i chłodzenie z podłogówki

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem gdzie podpiąć taki temat więc mam nadzieję, że jest ok.

Pytanie:

Czy korzysta ktoś może z dobrodziejstw podłogówki i ma to wpięte w akwarium??

Tzn - zimą ogrzewanie prosto z podłogi :)

No a latem oczywiście proces odwrotny.

Dom ogrzewam pompą ciepła i zastanawiam się czy taki system mógłby się sprawdzić - bardziej pytam o chłodzenie, no ale może ktoś zastosował takie rozwiązanie to proszę o info i podpowiedź

Pzdr

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego który ogrzewa kilka akwarium słodkich za pomocą c.o. robi to już od kilku lat i się sprawdza. Chodzić nie chłodzi bo nie ma potrzeby ale myślę że też by dało rade


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy. Trzeba tylko oszacować ryzyko pęknięcia rurki, rozszczelnienia i innych awarii, które się mogą wydarzyć. Może jakby zrobić jakieś maty grzewczo-chłodzące to by było bezpieczniejsze.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy projektowaniu akwarium wyprowadziłem sobie w garażu jedną pętlę przy sumpie właśnie rurkę z podłogówki ale nie skorzystałem z tego. Patrząc co się dzieje w upalne dni zastanawiam się właśnie nad tego typu rozwiązaniem - Musiałbym poznać jaką ma temperaturę woda w podłogówce w momencie kiedy jej nie podgrzewam - no i kwesta wymiennika, czy zwinięty alupex będzie na tyle skuteczny? oczywiście przy odpowiedniej jego ilości - jakieś zwoje porobić albo coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak duży zbiornik chciałbyś tym obsłużyć?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Pomysł ciekawy. Trzeba tylko oszacować ryzyko pęknięcia rurki, rozszczelnienia i innych awarii, które się mogą wydarzyć. Może jakby zrobić jakieś maty grzewczo-chłodzące to by było bezpieczniejsze.

Wykonując taką instalacje zgodnie ze sztuką i z wysokiej klasy materiału prawdopodobieństwo jest zerowe. Nie ma się co rozszczelnić z w zbiorniku bo jest to jednolity ciąg rury łączony na zasilaniu/powrocie na rozdzielaczu. Rura wytrzymuje kilkadziesiąt bar obciążenia i prędzej ona puści niż łączenie (np. Tece). Prawdopodobieństwo takiego ciśnienia w instalacji nie istnieje, jedynie temperatura powyżej 100*C ale to może wystąpić przy zasilaniu z paliwa stałego co przy podłogówce jest rzadkością. Także śmiało działać w temacie i nie ma się co martwić.

Mata grzewczo-chłodząca na prąd jest mniej bezpiecznym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak duży zbiornik chciałbyś tym obsłużyć?

około 650L w obiegu

Co do ryzyka rozszczelnienia to w zasadzie zerowe jak napisał ensso. Gdyby tak było ludzie nie instalowaliby podłogówek :)

Prawdopodobnie w tym sezonie lub w przyszłym zainstaluje wymiennik ciepła w systemie rur które idą bezpośrednio w odwierty (pomijając pompę ciepła) ponoć można lekko schłodzić w ten sposób cały dom. Temperatura z odwiertów wynosi około 8 stopni - a to już jest dość fajna temperatura do chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
Temperatura z odwiertów wynosi około 8 stopni - a to już jest dość fajna temperatura do chłodzenia.

Zgadza się, temp w gruncie jest stabilna przez cały rok na poziomie ~9*C - tylko ominąłeś jeden bardzo ważny element. Sprężarkę na pompie ciepła która "prasuje" medium i przekazuje wygenerowane ciepło na instalacje ;) W ogóle bardzo poważnie zastanów się nad sensem instalacji PC. Zapraszam na PW w celu rozwinięcia tematu (10lat w branży grzewczej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nic tylko działać jeśli jest bezpieczne, temperatury są dobre i zbiornik jest duży. Chętnie poczytam jak to w praktyce wyjdzie. Lubię niestandardowe rozwiązana, a to z pewnością do takich należy.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczy, ze puszczam wode 20 stopni w upały przez podłogówkę, w pomieszczeniu jest wtedy 24, w akwa 25.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma zrobione ogrzewanie za pomocą rurki pex z podlogówki. Grzeje ciepłą wodą z zasobnika CO. Juz prawie 4 lata, bez awarii, bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy projektowaniu akwarium wyprowadziłem sobie w garażu jedną pętlę przy sumpie właśnie rurkę z podłogówki ale nie skorzystałem z tego. Patrząc co się dzieje w upalne dni zastanawiam się właśnie nad tego typu rozwiązaniem - Musiałbym poznać jaką ma temperaturę woda w podłogówce w momencie kiedy jej nie podgrzewam - no i kwesta wymiennika, czy zwinięty alupex będzie na tyle skuteczny? oczywiście przy odpowiedniej jego ilości - jakieś zwoje porobić albo coś innego.

W największe upały tego roku mam temperaturę wody w rurkach 25 stopni. Zimą miałem max 28.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W największe upały tego roku mam temperaturę wody w rurkach 25 stopni. Zimą miałem max 28.

No to troszkę ciepła ta woda w upały.

Czyli wymiennik do odwiertów musi być zastosowany - inaczej nie da rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to troszkę ciepła ta woda w upały.

Czyli wymiennik do odwiertów musi być zastosowany - inaczej nie da rady :)

No wiesz, na parterze mam cały czas 24-26 stopni, na piętrze trochę cieplej więc i pewnie woda w podłodze też będzie miała coś koło tego :D


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma zrobione ogrzewanie za pomocą rurki pex z podlogówki. Grzeje ciepłą wodą z zasobnika CO. Juz prawie 4 lata, bez awarii, bez problemów.

Robert, czy mozesz zamiescic zdjecie twojej "grzalki" ? Ile metrow rurki pex masz w sumpie ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.