Skocz do zawartości
lukaszba1984

pierwsze słone akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich smile.png

mam zamiar założyć pierwsze akwarium ( nie licze wcześniejszych tanganiki malawi itp.)

planuje kupić baniak 40x40x35cm

proszę o podpowiedzi czy dobrze to wszystko palnuje smile.png

1. Aquael FZN-3

2. Hydor Koralia 900

3. ok 4kg żywej skały

4. żwir piasek nie wiem ile?

5. aquael decolight duo marine 2x11w

6. grzałka

7. hydrometr nie wiem jaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. powinna być okej

2. wydaje mi się że będzie za mało cyrkulacji więc albo coś dołożyć albo mocniejsza

3. myślę że okej ale można dać trochę więcej

4. tyle aby nasypać cienką warstwę np. 1cm

5. za mało moim zdaniem, zbiornik ma jakieś 56l więc 22w w świetlówkach raczej nie będzie zbyt dobrze, ogólnie chyba lepszym wyjściem będzie kupić inną lampę niż dokładać sporo modułów

6. no tu to wiadomo że dać

7. Najlepszym wyjściem byłby refraktometr ale jeżeli ma być tanio to można kupić jakiś tańszy hydrometr i sprawdzić jak pokazuje

Ale pamiętaj że te rzeczy to nie wszystko potrzebne będą m.i.n.:

-Filtr Ro/Di lub woda Ro/Di

-Sól

-chłodzenie (Tu zależy od tego jakie masz temperatury)

-Odpieniacz można kupić np. Resun Sk-300 i zmieści się do kaskady (opcjonalnie)

-Wkłady do kaskady np. Siporax

-Testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź

akwarium będzie stawiane w połowie września więc z temperaturami chyba nie będzie już problemu

2.jaki mocniejszy model polecasz?

jaką sól?

o odpieniaczu właśnie też myślałęm i szukałem tego modelu ale w wielu sklepach jest niedostępny

jaki filtr RO w dobrej cenie (bo na tym sie wogole nie znam)

co do oświetlenia to myślałem też o mocniejszej żarówce na gwint E27 tylko nie wiem jaką wybrać

testy które i jakiej firmy będą dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dojdą potem i inne "nieprzewidziane" wydatki (bo np. tak bez planów na korale czy rybki to trochę bez sensu zakładać zbiornik :p )

inaczej mówiąc zabezpiecz koło tysiąca zł skoro zaczynasz od zera

a co do oświetlenia - to co najmniej 2 a najlepiej 3 sztuki tych "duo marine" dały by radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dojdą potem i inne "nieprzewidziane" wydatki (bo np. tak bez planów na korale czy rybki to trochę bez sensu zakładać zbiornik :p )

inaczej mówiąc zabezpiecz koło tysiąca zł skoro zaczynasz od zera

a co do oświetlenia - to co najmniej 2 a najlepiej 3 sztuki tych "duo marine" dały by radę

wiem że to dopiero początek kosztów, ale każde hobby kosztuje :) korale i rybki będą na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to ja u siebie będę używał AquaForest Reff Salt

Co do filtra Ro to ja właśnie zamawiałem i dziś mi przyszedł i myślę że jest okej:

http://allegro.pl/filtr-osmoza-ro4-akwarystyczna-75-demi-di-ro-4-i5591706550.html

Do Filtra sprzydał by się również miernik tds można kupić kieszonkowy za około 30-40zł ale ja bym polecał taki ponieważ będzie wygodniej i sondy po membranie i po żywicy

http://allegro.pl/miernik-tds-dual-monitoring-wody-osmoza-podwojny-i5705024810.html

A tu link do przykładowego kieszonkowego gdybyś taki wybrał

http://allegro.pl/miernik-tds-termometr-tester-czystosci-wody-ce-i6025047843.html

Co do testów to zależnie co będziesz trzymał ale jeśli bez wymagających korali to powinny wystarczyć z saliferta No3 Po4 Kh i ewentualnie No2 ale nie koniecznie do tego wiadomo coś do zasolenia

Co do odpieniacza to widziałem ostatnio na forum za chyba 80zł uzywanego Resuna zaraz zerkne i podeślę link jeśli znajdę

Znalazłem ale niestety już sprzedany

http://nano-reef.pl/topic/86934-troche-zbednych-gratow/

Ale można się rozejrzeć na forum jak by ktoś miał, na olx itd

Ja swojego kupilem na allegro ale teraz nie widzę żadnej oferty

Co do lampy to można coś pokombinować z led Diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych lampek to nie wiem najlepiej niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie. Ale myślę że jeśli masz umiejętności to można zrobić własną lampkę a wyszła by pewnie taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzięki za pomoc:)

czyli kaskada, filtr RO, odpieniacz, sól, testy, miernik TDS wybrane

zostaje:

1.oświetlenie

2.pompa cyrkulacyjna

3.grzałka (myślałem o http://www.aquael.pl...dane-techniczne )

Edytowane przez lukaszba1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ja myślę że najlepszym wyjściem będzie Diy ale to już zależy od ciebie co wolisz

2. Tutaj artykuł z Reefhub o cyrkulacji można przeczytać to będziesz wiedzieć więcej

http://reefhub.pl/cy...warium-morskim/

A co do pompy to tak około 2000l/h powinno być okej z tego co orientuje się co jest dawane w podobny litraż

może być tak samo np koralia 1600l/h ale ogólnie sporo zależy od ułożenia skały itd. Polecam przeczytać artykuł i wtedy coś wybrać

3. Myślę że powinna być okej tylko wybrać sobie moc do swojego litrażu.

Pomyślał bym też nad automatyczną dolewką

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomysl o gotowym zestawie Aquaela. Jeśli nie masz nic warto zacząć od tego;-) w nim jeśli chodzi o sprzęt nie potrzebujesz nic dodawać a gotowy zestaw dostaniesz za ok 350zl. Jest on wyposażony w filtr który wymieniles i oświetlenie. Inwestuj w żywa skalę, żywy piasek i woda z działającego zbiornika. Do września masz trochę czasu poczytaj o morszczyznie a przede wszystkim dojrzewanie. Zacząłem niedawno ale mogę śmiało polecić ten zestaw na start(pieniądze lepiej zainwestować w żywa skalę i piach).a więc życzę powodzenia oby było więcej baniaczkow;-) pozdrawiam

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Maras323 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomysl o gotowym zestawie Aquaela. Jeśli nie masz nic warto zacząć od tego;-) w nim jeśli chodzi o sprzęt nie potrzebujesz nic dodawać a gotowy zestaw dostaniesz za ok 350zl. Jest on wyposażony w filtr który wymieniles i oświetlenie. Inwestuj w żywa skalę, żywy piasek i woda z działającego zbiornika. Do września masz trochę czasu poczytaj o morszczyznie a przede wszystkim dojrzewanie. Zacząłem niedawno ale mogę śmiało polecić ten zestaw na start(pieniądze lepiej zainwestować w żywa skalę i piach).a więc życzę powodzenia oby było więcej baniaczkow;-) pozdrawiam

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Jeśli jest miejsce i pieniądze na większy zbiornik to myślę że jest to lepszym pomysłem ponieważ będzie łatwiej utrzymać parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest miejsce i pieniądze na większy zbiornik to myślę że jest to lepszym pomysłem ponieważ będzie łatwiej utrzymać parametry

Kwestia jak do tego podchodzisz. Ja po 3 tygodniach pracy zbiornika nie miałem żadnych plag i parametry w normie na tyle by wpuścić pierwsze życie i utrzymywać w dalszym ciągu te parametry. Kasa to pojęcie względne ponieważ w chwili obecnej stać mnie na to żeby założyć 300 litrowy zbiornik ale przecież dla nas początkujących nie chodzi o to aby wydać kasę a żeby się nauczyć. To moja opinia

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jak do tego podchodzisz. Ja po 3 tygodniach pracy zbiornika nie miałem żadnych plag i parametry w normie na tyle by wpuścić pierwsze życie i utrzymywać w dalszym ciągu te parametry. Kasa to pojęcie względne ponieważ w chwili obecnej stać mnie na to żeby założyć 300 litrowy zbiornik ale przecież dla nas początkujących nie chodzi o to aby wydać kasę a żeby się nauczyć. To moja opinia

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

U siebie akurat stawiam teraz 30l zbiornik ale gdyby było lepiej z kasą i miejscem to pewnie na start wybrał bym trochę większy zbiornik taki do 150l max. Z tym że nie ma co ładować się odrazu w duży zbiornik na sam początek to również się zgodzę ale uważam że to 56l będzie lepszym wyjściem niż 30l zawsze można również coś więcej władować do zbiornika. Z mojego punktu widzenia wygląda to tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zaczynam zastanawiać nad tym zestawem aquaela ( czy nie będzie on dobrym i tanim rozwiązaniem dla mnie na początek) jak mi będzie wszystko dobrze szło i będę posiadał większą wiedzę to w przyszłym roku pewnie postawię coś większego.

do tego zestawu musiałbym dokupić jedynie:

1.grzałkę

2.pompę hydor kyralia 900

3. żywą skałę 2-3kg

4. piasek

5. testy

?

wode o ile dobrze kojarzę można w sklepie kupiwać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę często można kupować w sklepie ale należy zapytać i pamiętaj że potrzebujesz wody RO/DI a nie samej RO

A co do zbiornika to przemyśl to sobie jaki ci bardziej odpowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie się zaczynam zastanawiać nad tym zestawem aquaela ( czy nie będzie on dobrym i tanim rozwiązaniem dla mnie na początek) jak mi będzie wszystko dobrze szło i będę posiadał większą wiedzę to w przyszłym roku pewnie postawię coś większego.

do tego zestawu musiałbym dokupić jedynie:

1.grzałkę

2.pompę hydor kyralia 900

3. żywą skałę 2-3kg

4. piasek

5. testy

?

wode o ile dobrze kojarzę można w sklepie kupiwać?

Za miast tego cyrkulatora doloz kasę do skały ona oda Ci z nawiązką:-) w tej 30 z tym filtrem w zestawie nie będziesz potrzebować dodatkowej cyrkulacji.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za miast tego cyrkulatora doloz kasę do skały ona oda Ci z nawiązką:-) w tej 30 z tym filtrem w zestawie nie będziesz potrzebować dodatkowej cyrkulacji.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

czyli więcej skały niż napisałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli więcej skały niż napisałem ?

Nie koniecznie więcej ale o dobrej jakości. Ja u siebie dałem 4,5kg

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 30l około 3kg powinno wystarczyć. A co do cyrkulatora to proponuje zrobić tak żeby nie kupować odrazu tylko po starcie zobaczysz czy jest taka potrzeba i w razie czego dokupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na 30l około 3kg powinno wystarczyć. A co do cyrkulatora to proponuje zrobić tak żeby nie kupować odrazu tylko po starcie zobaczysz czy jest taka potrzeba i w razie czego dokupić

Dokładnie ja na początku gdzieś wyczytałem na forum że jest potrzebny dodatkowy cylkulator ale po pojawieniu się pierwszych korali już zauważyłem że nie potrzeba tyle tej cyrkulacji i tu moja rada staraj sie przeczytać jak najwięcej na forum bo dużo słów jest podzielonych i nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Polecam stronę www.reefhub.pl

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam kupiony i zobaczymy czy będzie potrzebny bo zbiornik czeka na start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi testami rożnie to jest. Ja kupiłem zwykłe testy zooleka NO3, PO4, Kh, przeprowadzałem na nich kilka pomiarów i zawsze wychodziło tak samo jak z testami saliferta, a róznica cenowa jest dosc widoczna bo ja za swoje testy zaplaciłem cos koło 70 zł ( za 3) a z salifert było by to koło 110 zł. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydałem na krewetkę czyszczącą ;)

Ale jak kto co woli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.