Skocz do zawartości
sejdziul

pomoc w sprawie zarysowane dna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wczoraj stałem się posiadaczem używanego reefmaxa. Przy usuwaniu panelu filtracyjnego zarysowałem dno nożem introligatorskim., dlatego nasuwa sie pytanie. Czy powinienem zrobić jakąś wklejkę z szyby w tym miejscu? czy dno może pęknąć? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc

pozdrawiam Sejdziul 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic nie powinno się stać - nóż którego użyłeś jest ze zwykłej (miękkiej) stali - myślę, że rysa na szkle jest tylko powierzchniowa co raczej nie wpłynie na dalszą eksploatację.

Do cięcia szkła używa się zupełnie innych noży - zdaje się, że diamentowych, które dość mocno zarysowują powierzchnie ciętą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanieś go na balkon czy podwórko zalej do pełna woda,jak pęknie to po krzyku,jak nie to będzie żył.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak diamentowych ale z profilaktyki wole się zapytać bo na innych forach panikuja odnośnie rys , rysa jest dość długa ale nie głęboka. Wyczuwalna pod paznokcie pod palcami prawie nie wyczuwalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanieś go na balkon czy podwórko zalej do pełna woda,jak pęknie to po krzyku,jak nie to będzie żył.

tYż dobre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wolę zrobić wklejkę z paska szkła o tej samej grubości . Oto zdjęcie rysy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszaliśmy ten temat niedawno w innym wątku.

Wklejenie łatki nic nie da!!! Jak szkło ma pęknąć to pęknie - taka jego natura -Koniec!!!

jeśli chcesz iść dalej tym tropem to albo wymiana dna albo naklejenie całego od nowa

Zrobisz jak zechcesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem nakleić Łatkę obejmująca 3/4 dna a nie jakiś mały kawałek. Czy to wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to wystarczy?? nie wiem bo i skąd mam wiedzieć :)

Moim zdaniem naklejanie "łatki" nawet na 3/4 nic nie da - szkło przenosi naprężenia!!! wkleisz silikonem, który jest elastyczny i on tych naprężeń nie zatrzyma. Na chłopski rozum.

Skoro chcesz wklejać 3/4 to czemu nie całe?? - wtedy naprężenia będą na wklejce a dno będzie spokojnie sobie funkcjonowało :)

Jeszcze aby tak zobrazować Ci sytuację - przywołaj z pamięci co się robi z szybą samochodową gdy pęknie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ze 3/4 dna ponieważ problemem jest wycięcie pół luku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że na dno idą kamienie,tzn skala,i dodatkowo to jest jakieś 15,20,kg.Wiec... Wymień dno.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały będę miał jakieś 5 kg tylko dla dakoracji bo robie Fish only 6

W sumie to ceramika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam/miałem podobny problem. Małe pęknięcie na dnie... Myślałem o łatach, drugim dnie, ale wyobraziłem sobie koszt potencjalnych strat w przypadku nocnego / urlopowego pęknięcia i zdecydowałem się na nowy zbiornik. Sam koszt korali przewyższa wielokrotnie koszt szkła. Nawet jeśli jest 0.1% szansy na rozszczelnienie, to chcę tego uniknąć za wszelką cenę.

To moje podejście i wiem, że rysa i pęknięcie to dwa różne problemy.

Nikt za nas decyzji nie podejmie, ani nie da na papierze gwarancji, że nic się nie stanie.

Koszt wymiany dna byłby w moim przypadku tańszy o około 30%, a tak sobie przy okazji podwyższę trochę zbiornik i dam opti white na front.

Tu był mój temat - może Ci pomoże:

http://nano-reef.pl/...e-dno-akwarium/

Edit:

Dodam, że sprzedam oryginalny zbiornik jako terrarium, albo dla jakiegoś ryzykanta, więc to pokryje te 30% różnicy pomiędzy naprawą akwarium, a nowym, lepszym zbiornikiem.

W Polsce ceny pewnie inne i naprawa może się opłacać.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyczuwalna pod paznokcie pod palcami prawie nie wyczuwalna

prawie czyni WIELKĄ różnicę

resztę napisał kolega wyżej - policz koszt ewent. strat w/s koszt wymiany całego dna ... słowem nie opłaca się ryzykować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem rysę co prawda nie na dnie ale plecach w akwarium słodkim 450l ok pół roku było ok, z dnia na dzień rysa zaczęła bieleć, akwa trzeba było na szybko przenosić, stres dla ryb itd. Nie ryzykowałbym jakiejś łaty itp. rozwiązań prowizorycznych. Nowe dno albo szkło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naklej drugie dno i będzie spoko. Panikujecie troszeczkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naklej drugie dno i będzie spoko. Panikujecie troszeczkę :)

juz tez tak myślałem mam szybę z panela powinna wystarczyć. Dziękuję wszystkim za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że szyba z panela się nie nada. Jak likwidowałem panel w reefmaxie to trzasnęła na milion kawałków. Przynajmniej w moim reefmaxie ta niebieska szyba była z hartowanego szkła.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.