Skocz do zawartości
Harari

Lampa - wysokość

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiliśmy lampę 250W http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=b873da1dc934&UID_p=b89a18410094&UID=33007a1d9cb5

( rany - ale ona jest wielka :( ) i teraz zastanawiamy się na jakiej wysokości ją powiesić. W tej chwili mamy zbiornik h=45cm. Docelowy zbiornik będzie miał h=55 cm i nad nim lampa będzie wisiała 40cm od lustra wody. Ale zanim uruchomimy nowy zbiornik chcemy aby poświeciła nad starym akwarium - tylko na jakiej wysokości czy 50cm od lustra wody będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Mysle ze trudno jednoznacznie podac wysokosc na jakiej powinna wisiec ta lampa.Zalezy to od wielu czynników takich jak wielkosc akwarium itp ale wydaje mi sie ze przy 50cm bedzie bardzo duzy spadek wydajnosci. Co do swiecenia nad "starym akwarium" to prosze zrobic to bardzo ostroznie.Domyslam sie ze akwa te jest zasiedlone.Jesli tak to nagła zmiana oswietlenia moze sie zle skonczyc.Proponował bym na poczatku lampe powiesic dosc wysoko nad lustrem wody i stopniowo w odstepach jednodniowych obnizac obserwujac mieszkanców akwarium .To po ich wygladzie bedzie mozna znalesc optymalna wysokosc zawieszenia lampy.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz musial powiesic na min 30cm nad zbiornikiem.

U mnie jest 25cm i strasznie grzeje wode. Wytarczy poswicic 8h i 500 litrow wody podgrzeje o 3-4stopnie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie taka jest kolo 20 cm i tak jak u harnasia cykl dobowy roznisie o 3-4 stopninie a dodatkowo mam jaeszcze 170W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, tak jak Roman, w tej chwili bardziej bym się obawiał reakcji zwierząt na zmiany w oświetleniu. 45cm zbiornik - czyli wody między 40-42 cm, a 250W to już swoje świeci. Jeśli jest to lampa na linkach lub istnieje inny sposób na płynną i bezproblemową regulację wysokości to bym powiesił wysoko tak z 60-80 cm nad zbiornikiem i stopniowo obniżał do tych 30cm. Lecz jeśli takie manewry są mało możliwe do zrealizowania to dałbym sobię spokój i lampę zawiesił nad nowym zbiornikiem, a stary niech się kręci jak do tej pory.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie zrobię jak radzicie i lampa zawiśnie nad nowym zbiornikiem. Nad starym będą świecić świetlówki jak dotychczas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 250W na wysokości ok 35cm, nie polecam wieszać zbyt blisko lustra wody. Niedość że tak lapmpa bardzo intensywnie świeci to jeszcze jak pisali koledzy jest w stanie podnieść temp wody o kilka stopni. Zwierzaki na pewno zareagują na różnicę źródła światła. Rebciu ma rację, tu trzeba zachować ostrożność.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie takiem lampy (250 i 400W) 15 cm nad zbiornikiem. Przy cyklu 8h podgrzewają wodę z 25 do ok 26,5 przy temperaturze otoczenia ok 20. Jeżeli powiesisz lampy wyżej to spora ilość światła będzie uciekała poza baniak - te lampy mają dosyć szeroki kąt naświetlania.

Aha powierzchnia oświetlana w moim przypadku to 120/60


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.