Skocz do zawartości
loccutus

moja nowa zabawka ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Zima idzie, powoli trzeba lecieć dalej z koksem, więc sporządziłęm sobie płytke do testowania różnych różności i nabycia wprawy, która umożliwi mi podejście do tematu "kopii" profiluxa :( Oczywiście moja próżnośc nie pozwoliła sie nie pochwalić tym sukcesem :(

Pierwszy eksperyment - zupełnie udany - czyli układ do sterowania urządzemniami 1-10V, na pierwszy ogień poszedł statecznik. Nawet ładnie działa. Moge sobie rozjaśniać i ściemniać do woli o dowolnej porze dnia i nocy jaką sobie ustawie na scalaku;)

kolega który rozpozna na zdjęciu stateczniki które mi przysłał :( już wie że jego życzenie sie zmaterializowało :D

no to porcja fotek:

Elektronika do zabawy i nauki :D

2766bcf9d6b60795.jpg

zbliżenie na statecznik - 36W T8 ale działa również z rurkami T5 bodaj 24W

57ec55de6339a17c.jpg

Wybiła godzina wschodu - Jasność minimum...

3c38fc4bc9d5454b.jpg

a tak świeciło po 20 minutach - bo tyke czasu sobie wymysliłem że trwać bedzie wschód. Oczywiście żaden problem zrobić z tego 3 minuty albo 2 godziny:D

aaa705e2f38c4033.jpg

A teraz pomyślimy co by tu jeszcze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dochodzi do np 10% mocy to mozna ja calkowicie wylaczyc?

Wyglada super, jaki jest koszt elementow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Podajesz na sterowanie 1V, odcinasz równocześnie prockiem zasilanie i jest ciemno. Niestety ten statecznik ma wade. Jesli podasz na sterowanie 1V czyli minimalna jasność i włączysz zasilanie, to efekt jest taki że zapłon nastąpi na 100% jasności i po dosłownie 0,5 sekundy schodzi do minimum jasności.

Mam dostać stateczniki do T5 pozbawione tej wady.

Koszt elementów - jak zwykle nie oszacuje bo to płyta do zabawy i testowania wielu rzeczy, mam tam 7 wyjść 230V, 2wyjscia sterowane PWM 1-12V, teoretycznie moge podłaczyć do 254 wyjść 1-10V - słowem to taka "baza" do sprawdzania różnych pomysłów. Zbudowałem to po to żeby sprawdzić kilka rzeczy i jak już to opanuje to zabiore sie za porządnego wielkiego kombajna a'la profilux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus,

wszystko fajnie, ale to takich zabaw trzeba miec smykalke elektronika-informatyka.

Ja sam utknalem gdzies na poczatku kursu ktory mi poleciles, i z notorycznego braku czasu trudno mi sie posuwac dalej, szczegolnie gdy cos nie idzie tak jak powinno.

Z Toba to jak ze Swirem, robicie to dla zabawy i wlasnych ambicji. I tak trzymac.

Ale dla czlowieka, ktoremu zalezy na efekcie (a nie wlasnej drodze dochodzenia do tego efektu) Twoja propozycja moze wydac sie nieco "egzotyczna".

Elektronika sie nie bawilem, ale mechanika troche tak,

i jak sobie policzylem ile czasu i pieniedzy musze poswiecic, ile kupic narzedzi i materialow, ile prob zrobic (i zmarnowac materialu) aby bylo dobrze - to szybciej, lepiej i taniej ... jest kupic (!!!) Swirniety :( odpieniacz czy reaktor.

(nawet jezeli ze Swir`em wymiana jest barterowa i trzeba sie naszukac tego co on potrzebuje, to i tak mniej to czasu zajmuje)

Programowania uProcesorow kiedys sie i tak naucze, bo to fajna rzecz i ma szerokie zastosowanie,

ale jakbym mial to robic tylko dla posiadania komputera a`la Profiux, to latwiej, szybciej i TANIEJ bedzie kupic sprzet fabryczny.

Co nie zmienia faktu, ze jestem pelen podziwu dla Twoich umiejetnosci :(

GRATULUJE.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku, a ja sie podpytam jak ide prace nad wcisnieciem ph i redoxa w jedna obudowe ? sa szanse ze bedzie to dzialalo ? bo w sumie nie wiem co zamawiac u Ciebie - czy calego kompa z samym <??> ph, czy osobne ph i redox, czy moze <jesli bedzie> kompa z redoxem i ph ? a zamawiac POWOLI bym musial - kwiecein juz za pasem :(


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieee no :D Wiem na 200% że sie przed kwietniem nie wyrobie, jedyny czas gdzie mam wolne i rodzina nie protestuje że mnie nie ma z nimi to piątek po 23ciej :( W sobote rano chodze jak zombie:D

co do redox i pH w jednym to na pierwszej fotce po lewej stronie miedzy krawędzią płytki a tą wiązką kabli, widać 2 puste podstawki do scalaków i jeden taki "obsadzony" to własnie to:D

Na tej płytce naprawde sporo rzeczy można przetestować, mało tego może ona być naprawde świetną platformą do nauki procesorków :( - pisze to do Piotra :( na sucho nic nie zrobisz - MUSISZ mieć jakiś testboard bo to jak z seksem - co innego bzykać a co innego czytać o bzykaniu :D Zamów sobie płytke do skalara, nie musisz całej polutować, na początek elementy które będziesz programować i masz naprawde mocną rzecz do nauki programowania czy to w Bascom który ci pokazałem, czy w innych "narzeczach". W artykułach jakie ci podesłałem Zbyszek Raabe pisłą prawde - Jak zaczniesz to nawet nie zorientujesz sie kiedy cie to wciągneło i masz zajęcie na całe życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drąże temat regulowania stateczników dalej i znalazłem w ofercie firmy EMC takie cuda:

http://www.emc.torun.pl/stateczniki_dim.htm

Od normalnych ściemnianych stateczników 1-10 czy DALI różnią się tym że można do ich sterowania użyć dowolnego ściemniacza do zwykłych żarówek. To jest właśnie trchnologia FlexDigit...

Wiadomo że nikt w akwarium nie bedzie stał i kręcił kołkiem ściemniacza żeby regulować jasność rury, toteż machnąłem odpowiedni układzik który to czyni (kurde nie przewidziałem tego na swojej płycie którą tak wychwalałem wyżej) i poleciało już do drukarni... :(

b9f65f0be5b70b4e.jpg

7f74a7cb5121e70a.jpg

jak dostane stateczniki i zmontuje układ to powiem jak to wychodzi w działaniu bo ponoć sterowanie jest płynniejsze i mniej problematyczne jak w przypadku sterowników 1-10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drogi soft to takiej wizualizaji :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam ten program to byl zart :(, a swoja droga to gratuluje wytrwalosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tobie mam znów najnowszą wersje - dawno nie zaglądałem na te stronke a tu prosze - całkiem świeży update... BTW - zauwazyliście że Niemcy bardzo "patriotycznie" podchodzą do temetu projektowania PCB ?? Jak już widze jakiś projekt niemca to 99,9% zrobiony w Eagle, Cała reszta sie męczy w Protelu którego prawde mówiąc nienawidze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku ja w sumie mam male pytanko. Czy probowales juz robic falownik (przemiennik czestotliwosci)?

Kiedys kpw zrobil taka zabawke ale jego projekt chyba umarl... niestety. :(

Co prawda wejdzie na rynek sterownik od pomp Marea i to bedzie na 99% falownik dla malych mocy ale fajnie byloby miec wszystko w jednym. A musze przyznac, ze jak tylko zaczne stawiac akwa to twoj sterownik bedzie je obslugiwal. :(


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie brak mi wiedzy, a porwać sie na układ tylko po to żeby zobaczyć jak dymi to nie w moim stylu...

Jak już sie "naumiem" to wtedy spróbuje z falownikiem, projekt Pawła widziałem, ale nie do końca kumam sposób wysterowania driverów przez procek. To znaczy wydaje mi sie że wiem ale to wydaje sie to może słono kosztować wiec nie zaczynam. Może mi Paweł wyjaśni "co poeta miał na myśli" :( kiedy rysował ten schemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.