Skocz do zawartości
Engell1

czy 100% LED to dobre rozwiązanie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj odwiedziłem kilka sklepów i w jednym trochę dłużej porozmawiałem z właścicielem i się dowiedziałem, że 100% LED nie jest polecane i większość producentów idzie raczej w mix T5 + LED ??. . .

Ja mam 100% LED ale w piwnicy 4 belki T5 nieużywane i zastanawiam się, czy nie zrobić mixu 50/50

Jak wy to widzicie?

dopiero za kilka dni dostane ARX i będę mógł sterować natężeniem światła więc to też powinno chyba pomóc bo wydaje mi się że LEDy na 100% są za mocne . . .

Tak na marginesie to każda T5 jest zdolna do ściemniania? co do tego potrzeba?

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na działy polskie i zagraniczne Tank Of The Month i zobacz czym są oświetlane. Moim zdaniem twierdzenie, że t5 jest niezastąpione jest już nieaktualne. Ogromna ilość LED only zbiorników to potwierdzają. Są oczywiście ludzie twierdzący inaczej. To chyba jednak ludzie tacy jak w fotografii nie uznający cyfrowej obróbki zdjęć i do dzisiaj robiący wszystko analogowo. Niby coś w tym jest, ale czy warto dla minimum efektu poświęcać spore nakłady czasu, pieniędzy i komfortu? Sztuka dla sztuki.

Kiedyś był mniejszy wybór LEDów, gorszej jakości, droższe, zakres pokrywający 'Chl a' był ubogi w porównaniu z T5. Teraz te problemy to już przeszłość.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak FunWorld napisał.

Sam właśnie składam lampę led DIY i przez to przebrnąłem przez masę tematów na forum. Konsultacje również ze sklepami i wniosek mam taki:

Każdy ma swoją szkołę i sposób prowadzenia zbiornika.

1. Same ledy - mają zwolenników i przeciwników - jedni mówią że rośnie inni że nie. ( myślę, że są tańsze w eksploatacji i nie generują tyle ciepła )

2. Mix led+t5 - dla świętego spokoju ktoś czasem dopala te piątkami swoje ledy

3. Same t5 - jedni mówią, że przestarzała technologia inni są w nich wprost zakochani.

Dzisiejsze ledy to nie są te same półprzewodniki co jeszcze kilka lat temu.

Lampy led rozpychają się na rynku dość mocno i siłą rzeczy w końcu wyprą "tradycyjną" technologię. Na reefhub-ie tester udostępnił świetny artykuł o ledach i ich wpływie na nasze zwierzaki. Przeczytaj artykuł a będziesz wiedział co i jak

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moglbys podrzucic linka? nie moge znalezc . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.