Skocz do zawartości
Cichyppg

Lampa power led epistar. pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

OK Kamil, masz rację. Zdecydowałeś się już na jakiś kierunek? Odwzorowanie pasma firmówek na epistarze ciągle, czy coś nowego? możesz kupować z eBay, czy ma być z Polski?

No więc tak chce zrobić lampę to pewne !:p czytałem dużo o tych epistarach i wydaje mi się że są naprawdę dobre pod względem spadku napięcia itp (widziałem test epistar vs inna dioda z allegro na yt) Cree napewno odpada bo nie dam 20 pare zł za sztukę tak jak wcześniej pisałem no niestać mnie narazie bo postawienie zbiornika swoje kosztowało. Co do ebaya mogę zamówić jak najbardziej tylko wolał bym z pl bo jednak jeśli coś będzie nie tak to nie ma problemu z wymianą. Potrzebuje ogólnie oświetlenie do 200l czyli jak czytałem 1W swietlowki odpowiada 0,5W Led czyli potrzebował bym analogicznie ok 100W na ledach. Akwarium mam w wymiarach 60x60 taki kwadracik. Dlatego też niestety ale lampa ma ograniczenia wymiarowe. Drugim powodem dla którego chce zrobić lampę jest to że można ją łatwo rozbudować a jak już się pobawię dłużej w elektronika to chciałbym ją skomputeryzować ale to daleki temat. Pozatym łatwość naprawy przy np przepalonym ledzie jest bajeczna :)Proszę o pomoc bo do głowy już z tym tematem dostaje.

Tutaj zamieszczam filmik z testów diod epistar

Co do odwzorowania lampy jest to dla mnie obojętne poprostu ma być dobrze. :)


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.ebay.co.uk/itm/3W-High-Power-LED-Epistar-Bridgelux-Epileds-Grow-Aquarium-Light-Chip-Without-PCB-/271840701651

Na tej aukcji masz przynajmniej 6 typów LEDów, których potencjalnie szukasz.

Nie wiem jak wygląda to cenowo, ale już przynajmniej masz punkt startowy. Co do proporcji, to ensso poświęcił tematowi sporo czasu i po analizach doszedł do takiego układu u siebie (pozwolę sobie zacytować z innego tematu):

Cool White 6500k - 2x3w

Royal Blue 450nm - 4x3w

Blue 465nm - 3x3w

Deep Red 660nm - 1x3w

Orange 605nm - 1x3w

Green 510-530nm - 1x3w

UV 395nm - 2x3w

Aktynika 420nm - 2x3w

Podzielone na 3 kanały.

1) blue, royal blue, aktynika, uv

2) cool white

3) deep red, orange, green

To w sumie 48W, więc u Ciebie by szła 2x większa ilość LEDów

To tylko propozycja do modyfikacji, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia.

http://nano-reef.pl/topic/85914-dobor-barw-led-48w/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informację. I chyba pójdę tym tropem tylko tak jak piszesz x2. Zaraz poszukam cen i gdzie są dostępne no i oczywiście jaka jest różnica cenowa u nas a zagrabanicą :p


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym zrezygnował, albo zmniejszył ilość tych:

Deep Red 660nm - 1x3w

Orange 605nm - 1x3w

Green 510-530nm - 1x3w

Nie wiadomo, czy dają jakikolwiek profit, a jest sporo głosów, że mogą szkodzić w niektórych przypadkach.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym zrezygnował, albo zmniejszył ilość tych:

Deep Red 660nm - 1x3w

Orange 605nm - 1x3w

Green 510-530nm - 1x3w

Nie wiadomo, czy dają jakikolwiek profit, a jest sporo głosów, że mogą szkodzić w niektórych przypadkach.

to może narazie je sobie odpuszcze a zawsze można je dodać w celach sprawdzenia. Co do Red też słyszałem że nie zafajnie wygląda i właśnie z tąd na początku pisałem o full spectrum bo słyszałem że są o wiele lepsze niż Deep Red


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawsza jest olimpiada.

Niż gdybanie z osobami które kompletują sprzęt i pomagaja innym w kompletowaniu, szkło.Bez więdzy a później też sami sobie będziecie pomagali.

Czołem,odkrywcy.

Rozmowa z inżynierami Maxpecta na pewno byłaby cenna. Ale Ty, bober6662 masz jakieś doświadczenia w oświetleniu akwarium oprócz zozpakowania eleganckiego kartonu i powieszenia cacka nad zbiornikim? Nauczyłeś się czegoś w kwestii projektowania oświetlenia i jego wpływu na zbiornik i życie w nim? Pytam serio, bo bardzo potrzebuję takiej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.ebay.co.u...B-/271840701651

Na tej aukcji masz przynajmniej 6 typów LEDów, których potencjalnie szukasz.

Nie wiem jak wygląda to cenowo, ale już przynajmniej masz punkt startowy. Co do proporcji, to ensso poświęcił tematowi sporo czasu i po analizach doszedł do takiego układu u siebie (pozwolę sobie zacytować z innego tematu):

To w sumie 48W, więc u Ciebie by szła 2x większa ilość LEDów

To tylko propozycja do modyfikacji, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia.

http://nano-reef.pl/...r-barw-led-48w/

Mam problem z niektórymi diodami mianowicie szukam szukam pod hasłem "power led" i na niektórych nie pisze ale nm się zgadzają jest tak w przypadku 3W blue 465nm jak myślisz nada się czy nie ?


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z inżynierami Maxpecta na pewno byłaby cenna. Ale Ty, bober6662 masz jakieś doświadczenia w oświetleniu akwarium oprócz zozpakowania eleganckiego kartonu i powieszenia cacka nad zbiornikim? Nauczyłeś się czegoś w kwestii projektowania oświetlenia i jego wpływu na zbiornik i życie w nim? Pytam serio, bo bardzo potrzebuję takiej wiedzy.

No miałem kilka lamp,kilka konfiguracji,i jedno jak dotej pory się sprawdzilo,malo białego dużo niebieskiego i koniecznie dopalanie T5, daje najlepszy efekt.I Ledy nie powinny byc w kupie lepszy efekt daje tak jak jest np w maxpectach kilka gniazd z ledami.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, wreszcie konktrety.

jedno jak dotej pory się sprawdzilo,malo białego dużo niebieskiego

Chodzi Ci o efekt wizualny czy ustaliłeś, że dla korali jest to lepsze? Ja osobiście nie przepadam za niebieskim - ostatnio jest takie modne. Głębiej pod wodą też nie najlepiej to wygląda - wszystko jest takie ponure, dopiero, jak się przyświeci "białym" LED wychodzą kolory. Ale jak trzbeba to się z tym przeproszę.

i koniecznie dopalanie T5, daje najlepszy efekt.

Uważasz, ze nie da się zastąpić luminoforu T5 luminoforem "biłaych" LED? Z jakimi LEDami miałeś do czynienia?

I Ledy nie powinny byc w kupie lepszy efekt daje tak jak jest np w maxpectach kilka gniazd z ledami.

Hmm. Mi tam podobają sie takie bliki, jakie pokazywał Waldi - bardziej odpowiada temu, co widać na płytkiej wodzie na rafie. To wymaga skupionych żródeł światła. Wydaje mi się, że jedyny powód, dla którego renomowani producenci tego nie robia, to fakt, że "święty" Cree takich LED nie produkuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem z niektórymi diodami mianowicie szukam szukam pod hasłem "power led" i na niektórych nie pisze ale nm się zgadzają jest tak w przypadku 3W blue 465nm jak myślisz nada się czy nie ?

szukaj pod hasłem bridgelux 3W XXXnm

Co do tego, czy się nada, to pewnie się nada, ale pamiętaj, że Bridgelux już jest kompromisem w porównaniu z Cree. Nie wiem, czy się bardziej opłaca oszczędzać po tym jak sam widziałeś na YT filmik porównujący allegrowe no name z markowymi ledami.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi ma chip Ledy

Ustalilem to po przyrostach sps.

Jakie Ledy mam nie wiem,mialem lampy,hqi,PS triton R2,teraz mam maxpecta plus 6x T5 24w.rury tylko bluplus.

Ciężko o kolory przy białym świetle.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie korale jakoś dają radę i nawet rosną

64x3W na 200l:

33xRB

6x B

3x 420nm

22x W (mix 10000-20000)

Sterowana arduino na sofcie od Magu

post-23851-0-45611700-1470944541_thumb.jpg


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie korale jakoś dają radę i nawet rosną

64x3W na 200l:

33xRB

6x B

3x 420nm

22x W (mix 10000-20000)

Sterowana arduino na sofcie od Magu

Masz może dzienne światło w tym akwa ? Czy to masz na załączniku załączone wszystkie diody ? Ja chce dużo mniej niebieskiego bo jakoś nie lubię aż tyle tego koloru chciałbym bardziej naturalna lampę


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może dzienne światło w tym akwa ? Czy to masz na załączniku załączone wszystkie diody ? Ja chce dużo mniej niebieskiego bo jakoś nie lubię aż tyle tego koloru chciałbym bardziej naturalna lampę

Zdjęcie robione było podczas "zmierzchu" :)

Niestety nie są odzwierciedlone kolory i jest "bielej" ale mniej więcej tak to wygląda podczas dnia:

post-23851-0-97047800-1471016997_thumb.jpg

Edytowane przez andparty77 (wyświetl historię edycji)

120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jednak za dużo niebieskiego. Zobaczymy jak mi wyjdzie ta lampa. W wtorek będę miał wszystko w domu to zacznę składać i dodam.tutaj fotoleracja z montazu


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Mi tam podobają sie takie bliki, jakie pokazywał Waldi - bardziej odpowiada temu, co widać na płytkiej wodzie na rafie. To wymaga skupionych żródeł światła. Wydaje mi się, że jedyny powód, dla którego renomowani producenci tego nie robia, to fakt, że "święty" Cree takich LED nie produkuje.

Zobacz na najpopularniejsze i wg użytkowników najlepsze lampy w USA, Ecotech i Aqua Illumination. Są zrobione na "świetych cree" i mają skupione żródła światła. Trzeba mieć to na uwadze rozmieszczając korale bo pokrycie dna nie jest równomierne. Inne podejście do ledów ma Triton(wg niektórych najlepsze lampy led ;) ) który stawia na równomierne pokrycie dna a'la lampa T5.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już po ptakach bo widzę w innym temacie że lampa już istnieje,szkkda że nie świeci jak oryginał.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie jednak za dużo niebieskiego. Zobaczymy jak mi wyjdzie ta lampa. W wtorek będę miał wszystko w domu to zacznę składać i dodam.tutaj fotoleracja z montazu

Białe święci na tylko na 40% Blue na ok 70 i jak już wcześniej pisałem... Zdjęcie a rzeczywistość ;)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.