Skocz do zawartości
morszczak

Potrzebuję pomocy - wylewa mi się sump przy wyłączeniu pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam taki oto problem:

akwarium - 150/85/50 czyli ok. 637l

sump - 100/50/38 czyli ok. 190l

i mam taki oto problem

przy wstrzymaniu pompy wznoszącej wodę do zbiornika głównego - woda wypływa z głównego zbiornika przez zrzut wody i niestety ale woda mi się przelewa i to dużo - mam rewizje założoną która kończy się w akwaarium 70 litrowym - to teraz tak wygląda ale wkur...am sie bo już 3 razy woda zalała mi klepkę i nie długo bedę miał gów... zamiast podłógi.

co z tym zrobić ? dokleić szybe do sumpa i podwyższyć go ? o ile ?5 cm ? już sam nie wiem co robić ..

proszę o pomoc...może sump jest za mały ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany był wielokrotnie na forum. Należy odpowiednio bliczyć wielkość sumpa oby przyjął on wodę spływającą ze zbiornika głównego. Przyczyną może być powracająca woda rurą od pompy obiegowej tzn. jeśli wylot jest zatopiony w wodzie to trzeba uważać z długością rury (tej części zatopionej) lub zrobić otwór (otwory) zapowietrzające system w razie braku prądu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że:

- długość rury wrzutu powinna byc jak na krócej zatopiona ?

- mam jeden otwór od dołu rury wywiercony i wali z niego woda do akwa - otwór ma ok. 3mm - czy powinienem jeszcze dać jeden ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie powinna byc jak najkrocej umieszczona nie wazne gdzie bedzie czy przy powierzchni akwa czy na dnie chodzi o to bys zrobil otwor np taki z 4-5 mm tus pod powierzchnia wody rowno z powierzchnia na rorze od pompy glownej w glownym zbiorniku.Gdy popma stanie to automatycznie sotanie zassane powietrze i tyle.i juz woda dalej sie nie bedzie przelewac przez pompe


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - masz taki otwór wywiercony, który jest nad powierzchnią lustra wody? (napisałeś, że wali z niego woda do akwarium) Jeśli tak jest - to niestety masz za mały sump.

Rura może być dłuższa, tylko trzeba sobie zdawać sprawę, że woda z akwarium będzie spływać do sumpa do końca tej rury. Aby temu zapobiec stosuje się otwór bądź otwory tuż pod powierzchnią wody. Otwór ten powinien być w miarę regularnie czyszczony aby się nie zapchał.

Po wyłączeniu pompy lustro wody powinno się utrzymywać w okolicach grzebienia i jeśli tak jest - to niestety masz za mały sump.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimś rozwiązaniem byłoby obniżenie poziomu wody w komorze pompy do minimum, czyli tyle by pompa nie siorbała przy pracy. wtedy wejdzie trochę więcej. jak sie nie da to trzeba powiększyc sump.

Czasem się da powiększyć komorę pompy kosztem innej komory, jesli sump jest dzielony - to też sporo daje.

Poziom wody nie powinien po wyłączeniu pompy spadac w akwarium poniżej poziomu grzebienia - jeśli tak jest to trzeba skrócić rure wylotowa pompy lub wywiercić otworki - jak wcześniej napisano.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy cala woda z komina tez splywa czy masz tam wysoka rure i komin jest zawsze zatopiony?

Czy musisz miec tak wysoki poziom wody w sumpie?

Tak jak wyzej napisano - otwor tuz pod powierzchnia wody zapowietrzy rure ktora cofa sie woda po wylaczeniu pompy. Poniewaz moze sie zapchac lub zarosnac glonami, to dla pewnosci obcialbym te rure na wysokosci dolnej krawedzi grzebienia.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze a mnie do sumpa wraca tylko około 2l wody (suma z rury i komina), to gdzie ty masz ten wylot powrotu wody z sumpa do akwa?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zbadałem moje pomiary:

godzina 0:50:

- wysokość tafli wody: akwa - 45 cm - sump - 26

godzina: 9:00 - wysokość tafli: akwa - 43 cm - sump 30 cm

- całość stoi - nie ma pracy pompy

- wylot rury wrzucającej do wody jest 15 cm poniżej tafli wody w akwa

- dziura w rurze podającej wodę ok. 3 mm jest wykonana oczywiście od dołu - 5 cm nad powierzchnią wody

Wykonam następujące działania:

- skrócę wylot rury doprowadzającej wodę - tak aby max. zanurzenie rury wyszło 3 cm poniżej lustra wody

- na sump nakleję opaskę szklaną wysokości - 8 cm - co mi da dodatkowe 35/40 litrów zapasu - którego teraz nie mam

co wy nato ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli otwor odpowietrzajacy jest nad woda, to znaczy ze rura sie zapowietrza natychmiast po wylaczeniu pompy. Czyli do sumpa wleje sie niewiele wody z rury powrotnej. Teraz kwestia komina, ktos juz to pisal - na jakiej wysokosci jest slup wody w kominie, i na jakiej jest otwor przelewu? Bo moze ta ilosc wody bierze sie z tego, ze cala zawartosc komina wlewa sie do sumpa?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj możesz w komin wstawić rurę wysoką tak żeby różnica poziomu w kominie i w akwa była ok 5-10cm i wtedy moze starczy ci bez doklejania.

Nie bardzo wiem jak ty to zrobiłeś ze sump masz na 1/3 wody i jest jeszcze za mały. Ja przy akwa 550L miałem sump 70L i starczał, a teraz mam z przegródkami i refugium 100L i tez jest zapas. Mam zrobione tak:

woda z akwa spływa do komina, w kominie jest rura odpływowa na wysokość o 5 cm niższa niż poziom grzebienia, z sumpa woda wraca natomiast rurą która ma wywiercony otworek 1cm pod powierzchnią wody w akwarium. W sumie obliczyłem że spływa mi ok 30L z akwarium głównego do sumpa po odcięciu pomp (oczywiście przed zrobieniem sumpa to wyliczyłem).

Policz ile tobie spływa wody, policz ile podczas pracy ma sump, dodaj kilka litrów na bezpieczeństwo i masz wszystko co potrzeba.

Może masz za wysokie przegrody w sumpie? zrób mniejsze przegrody to mniej wody bedzie sump potrzebował podczas pracy normalnej


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary komina:

16 szeroki/dlugi 56 cm/wysoki wysoki 37

rura zrzutowa - 6 cm

na razie zmniejszyłem wysokość zanurzenia rury - bo obserwowałem - powolny ruch wody w kierunku w lotu rury ..

zrobię jeszcze jedną dziurę tuż nad powierzchnią wody w podającej rurze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób fotke tego komina i rury wylotowej to może coś więcej uradzimy


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary komina:

16 szeroki/dlugi 56 cm/wysoki wysoki 37

rura zrzutowa - 6 cm

czy to znaczy ze rura zrzutowa jest 6cm nad dnem komina? Jesli tak, to do komina zlewa sie cala pojemnosc komina - jakies 25l liczac nad rura wlotowa. Moze rowziazaniem jest przeprojektowanie rury zrzutowej? tzn podniesienie jej, jak pisal SMK tuz pod powierzchnie wody w kominie - ale zeby nie siorbalo najlepiej zrobic durso.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak:

sorki za jakość ale nie mam przy sobie aparatu i zrobiłem komorką fotki

818-komin_poziom1.jpg

818-komin_poziom2.jpg

Po regulacji zaworami nic nie siorbie. Miałem durso i mniej problemowe jest takie rozwiązanie.

otworek ok 4mm jest w tej giętej kulkowatej rurze wylotowej ok 1cm pod powierzchnią wody.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz wrzucę zdjęcia..

rura zrzutowa - 6 oznacza FI - przepraszam za brak dopiski

rura zrzutowa z komina jest doprowadzona do komory zrzutowej i jest lekko zanurzona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale chodzi o to, z jakiej wysokosci w kominie pobiera wode, czy z dna komina czy spod powierzchni, jak u SMK?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli chyba tu jest problem - sproboj wydluzyc rure przelewowa do sumpa, albo obniz (zaworami) poziom wody w sumpie - tak zeby byl niewiel (kilka cm) nad rura - u Ciebie kazde 10cm slupa wody w kominie to jakies dodatkowe 9l wody

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sie nie myle, to Morszczak nie ma zalanego komina. W tym przypadku przedluzenie rury w kominie, poza zwiekszeniem ilosci wody w obiegu, nic nie da.

Mysle, ze problem polega na tym, ze otwor zapowietrzajacy rure zrzutowa jest za maly.

Zdaje sie, ze w akwarium po wylaczeniu pompy poziom wody ustala sie ponizej poziomu grzebienia.

Rure zrzutowa obcialbym 1cm wyzej niz dol grzebienia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma roznicy czy rury w kominie wyzej czy nizej morszczak jaka pompe glowna masz zastosowana i jaka wielka wymiary chce ostatniej komory poziomujacej sie w sumpie a woda u ciebie splywa ponizej krawedz komina????


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma roznicy, im wiecej wody nad rura splywowa, tym wiecej splynie do sumpa

Rodzaj pompy nie ma zadnego znaczenia, bo to kwestia ukladu hydraulicznego i zapowietrzania sie rur.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto mowi o wodzie nad rura jaka wode

mateusz jak bys mial duza pompe z wyjsciem o srednicy 1" to musi byc odpowiednia dziura do tego


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kiwalski

Morszczakowi wylewa sie woda z sumpa a nie z akwarium.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba kazdy wie ale napisalem mateuszowi ze pompa ma duzo do tego jak on ma otwor 2-3mm to przy duzej pompie slabo to dziala trzeba powiekszyc dziure by szybko powietrze zostalo zassane


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.