Skocz do zawartości
krzysiek l

pudełko przelewowe

Rekomendowane odpowiedzi

bede dla mojego szefa przerabial zbiornik słodkowodny na morski( mam nadzieje ze go koszty nie przeraza) i nie ma mowy o wierceniu otworów, myślę więc o zastosowaniu pudełka przelewowego.

Pytanie : jaki jest moliwie największy przepływ do uzyskania przy takim przelewie?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 l/h na jedną rurę spustową 1" przy 10cm szerokości pudełka i .5cm prześwitu kolanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby uzyskać wymiary oblicz powierzchnię rury o średnicy 5 cm i dodaj 1/2. przekrój około 12x3cm. pamiętaj koniecznie o pompce odpowietrzającej przelew..


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie - odradzam przelew. Po jakimś czasie kolanko zarośnie glonami wapiennymi - wyczyszczenie tego est praktycznie niemożliwe. Spadnie wydajność przelewu aż do zatkania. Do tego przelew nie usuwa filmu białkowego z powierzchni.

Lepszym rozwiązaniem jest doklejenie 3cm korony wokół krawędzi akwarium i doklejenie komina z boku/tyłu. Jak się zamaskuje doklejenie jakimś paskiem z aluminium będzie wyglądało bardzo ładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety przelew to jedyne wyjscie, zbiornik ma wymiary: 120 x 50 x 100h szyba 12 mm nie doruszenia bo zostalo zabudowane dosc solidnie.

wiele osob kozysta z przelewu wiec jest to jakies rozwiazanie.

@ Witek czy czasami nie mozesz wykonac takiego przelewu


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam czasu ,ale jak robiłem dla siebie drugie to zamówiłem płytki w Accesie i wtedy tylko klejenie. w łodzi jest chyba firma przy Akcesie która by to zrobiła robia wszystko z plexi.

ps. u mnie tak chodzi już 12 lat i nigdy nie czyściłem.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysiek l :

120 x 50 x 100h szyba 12

To konkretny baniak:), mozna zrobic fajna scianke ze skaly. 1m wyskokosci, bedzie potrzeba sporo swiatla, chyba ze to ma byc Fo.

Powodzenia


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy_zarażony

zobaczymy co z tego wyjdzie raczej nie chce FO

moze jakies pomysly na sprzęt macie do takiego zestawu?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies te wymiary takie pokrecone.:) Do oswietlenia potrzebna jest przynajmniej 400 W HQI. O T5 zapomnij.

A jedna HQI tej szerokosci (120cm) tez tak calkiem nie oswietli.

Ciekawe jak w praktyce sie czysci 1m wysokie akwarium.

Najfajniej byloby zrobic z tego 1,00 x 1,20 x 0,5 wysokie. Jedna sciane wyciac i jedna (z otworami) wbudowac. No ale jak jest nie do ruszenia...:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
VikinG :

A tak na marginesie - odradzam przelew. Po jakimś czasie kolanko zarośnie glonami wapiennymi - wyczyszczenie tego est praktycznie niemożliwe. Spadnie wydajność przelewu aż do zatkania. Do tego przelew nie usuwa filmu białkowego z powierzchni.

Lepszym rozwiązaniem jest doklejenie 3cm korony wokół krawędzi akwarium i doklejenie komina z boku/tyłu. Jak się zamaskuje doklejenie jakimś paskiem z aluminium będzie wyglądało bardzo ładnie.

dlaczego wg Ciebie przelew nie zbiera filmu z powierzchni ? Zasada działania identyczna jak komina, jest krawędź przelewowa na powierzchni.

ponadto przelew nie musi mieć rurki przelewowej. Lewar można zrobic na całą szerokość pudełka, dzięki czemu zyskujemy na przestrzeni. patrz np. pudełka szczęsnego.

pudełko jest w stanie odebrać każdy przepływ, wszystko zalezy od wymiarów. W moim pudełku lewar ma szerokość 1,5 cm i długość 15 cm, - w zupełności wystarcza aby odebrać 2000 l/h (pompa Aqua Szut 3500, przy róznicy zwierciadeł wody 90 cm)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman Rożek a kto mi tak wytnie w szybie 12mm

@stani wymiary jakie są taki są nie zmienie tego myśle 0 2 x 250w hqi+ t5


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1382-att00488.jpg

UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sami widzicie nie do ruszenia


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zasada działania identyczna jak komina, jest krawędź przelewowa na powierzchni."

Nestety - mylisz się. Nie wiem czy widziałeś pracujący przelew. Nie przelewa się w nim lustro wody tak jak w kominie. Owszem - jest grzebień, ale "linia czerpania wody" musi być sporo poniżej lustra wody - inaczej przestanie działać. Oczywiście pisałem o przelewie takim jak na stronie J.Szczęsnego - 10cm takiego przelewu i jedna rura 1: wystarczą na 2000 l/h. Odpowietrzenie jest przydatne - inaczej grozi zapowiterzniem "kolanka" i zatrzymaniem przelewu. Żeby działał niezawodnie to przelew w kolanku musi być dość wąski, a jak będzie wąski to znowu się zagloni glonami wapiennymi. Przelew nie jest najlepszym rozwiązaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie wybrales sobie jakis nieciekawy przelew. Wiekszosc z nas ma na mysli cos takiego jak:

Schuran

AquaMedic

Tunze

TerraNovaPro

eBay

itp.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
VikinG :

"Zasada działania identyczna jak komina, jest krawędź przelewowa na powierzchni."

Nestety - mylisz się. Nie wiem czy widziałeś pracujący przelew. Nie przelewa się w nim lustro wody tak jak w kominie. Owszem - jest grzebień, ale "linia czerpania wody" musi być sporo poniżej lustra wody - inaczej przestanie działać.

powiedz to mojemu pudełku przelewowemu. Bo u mnie to wszystko pięknie działa.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie nie działa...

Mam przelew robiony przez Janka Szczęsnego - potężny prawie 50cm długości, 3 rury spustowe po 1" i ... chwaliłem go pod niebiosy.. minął prawie rok i teraz zastanawiam się jak jednak komin wstawić. Wydajność spadła do 20%, na powierzchni tworzy się film, a środek jest zagloniony na maksa. Nie idzie tego rozebrać bo jest poklejone. Pierwszy i ostatni raz mam przelew - przynajmniej tej "serii".. kilku stów na markowy przelew nie wydam.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te markowe maja zdejmowany chyba ten myk od góry i mozna go do zmywarki wrzucic jak sie zamuli przeplyw.

ma ktoos moze takie pudlo markowe?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek I

pokaz jeszcze to akwa z drugiej strony, ale jezeli jest tam miejsce to spokojnie do ruszenia.

Robi to sie w ten sposob, ze sie NADKLEJA paski szkla (prawie) wokolo PODWYZSZAJAC troche akwarium.

Napisalem (prawie) wokolo, bo w jednym (najwygodniejszym) miejscu robi sie przerwe w tym pasku nadklejonego szkla i wstawia sie grzebien oraz dokleja komin.

Zobacz dokladnie w akwa Romana

http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=608-sump%20007.jpg

on uzyl bezbarwnego silikonu, ale wyraznie widac ze ma nadklejone paski szkla.

SZKLA SIE NIE WYCINA


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Krzysiek I, w tej sytuacji tak jak wspomniał Piotr, wycinanie szkła nie jest na miejscu, u mnie decyzja była prosta, spuszczenie do połowy wody doklejenie na założoną wys "paska" szkła i wykonanie przerwy na przelew.

Modernizacja sprawdziła się do tego stopnia że poprawiła warunki w akwa w ciągu tygodnia.

Na dzisiejszy dzień jestem w trakcie uruchamiania zbiornika około 396 lit, mam dokładnie te samo rozwiązanie co w starym z tym że bardziej unowocześnione (już nie długo dokładny opis w dzienniku). Muszę przyznać że projektowanie od początku daje duży komfort niż wszelka przeróbka lub modernizacja.

Pamiętaj coś za coś musisz przyjąć jakiś kompromis , ale jeśli ma to pomóc w stabilności biotopu - to DZIAŁAJ, nie namawiam cię na moje rozwiązanie, ale proponuje cie jakiekolwiek rozwiązanie :)

Powodzenia

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zamowic szklarza i w ktorejs ze scianek wywiercic otwor a przed nim ,(w akwa) dokleic pudelko z grzebieniem (taki prawie komin tylko plytszy)? Dalej juz normalnie jak z kominem i sumpem.

Fajna podloga przed akwarium.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani myślałem o tym ale szkło jest grube a calośc jest z drugiej strony wmontowana w taki sposob ze tylko z jednego boku jest wolna przestrzen, z drugiego boku jest na styk do sciany i kaplica. zbiornik nie do ruszenia i nie ma jak wiercic, poza tym ten zbiornik ma juz pare wiosen i strach wiercic. wstawie fotki


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1382-07-12-2006 045.jpg

UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.