Skocz do zawartości
GlupiRobal

Nowy pomysł około 120L - bez panela?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

obecnie od kilku miesięcy posiadam zestaw ReefMaster LED, jednak ze względu na jego małe bolączki (bo nie są to wady) zacząłem myśleć o zmianie na swój zestaw o niewiele większym litrażu. Tyle tytułem wstępu.

Na początek co mi nie pasuje w RM:

- zakrzywiona szyba, z początku wydawało się fajne, teraz coraz mniej

- oświetlenie takiej sobie mocy, nie jest złe ale dla wymagających korali raczej nie starczy

- brak płynnego sterowania oświetleniem

- panel którego objętości nie wykorzystuję w 100%

Założenia co do nowego pomysłu:

- brak sumpa (niestety szafka na której stoi RM musi zostać)

- akwarium będzie żyło minimum 3-5 lat, w obecnym mieszkaniu nie mam miejsca na większe

- wymiary 60 (być może 65) x 40 (tyle ma szafka) x 45/50h

- odpieniacz: mam w RM Hydora SlimSkim 135.35 i chciałbym go wykorzystać, z czasem może wymiana

- cyrkulacja: mam w RM 1600 + 900 l/h chciałbym je wykorzystać

- dolewka: mam Aqua Trend Levelautomatic Milestone i chcę ją zatrzymać

- oświetlenie:raczej LED, płynne sterowanie kanałami. chętnie BT/WiFi

- ze względu na czas życia akwarium i brak możliwości powiększania chciałbym trzymać docelowo miks LPS/SPS

- przekładka życia z RM, jakieś 10kg skały, piasek, woda, Sinularia, 2x Zoa, Briareum, 3x Turbo, krewetka czyszcząca, pustelni, 2x Błazen, babka

I teraz najważniejsza część - lista pytań:

- akwarium stoi dość wysoko (ok 1m) czy warto dołożyć te 5cm wysokości?

- pytanie główne: akwarium z panelem czy bez? Chodzi mi po głowie użycie filtra wewnętrznego Tunze 3162, z czasem może wymienił bym odpieniacz na Tunze 9004 czy taki zestaw ma sens? Czy jednak koniecznie panel? Jeśli tak to jaki jego układ, jakie "pojemniki" na media/adsorbenty

- oświetlenie: koniecznie LED, jest na targowisku fajny DIY, którego najpierw mógłbym użyć w RM do czasu zebrania reszty sprzętu, nie wykluczam własnego DIY, jednak chciałbym "usłyszeć" jakieś gotowe propozycje zarówno LED jak i T5/hybrid

Z góry dzięki za (p)odpowiedzi!

Edytowane przez GlupiRobal (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rób z panelem. Co prawda gorsze to niż sump, ale moim zdaniem zdecydowanie lepsze niż pakowanie filtra na zewnątrz/wewnątrz plus odpieniacz. Ja bym osobiście się nie zastanawiał. Sam mam teraz pozostałości po starej kostce 40x40x40 i się marnują. Pewnie "odkroję" 10cm przestrzeni z tyłu i z nudów postawię nano z panelem u żony w pracy. Na pewno nie ma takiego komfortu pracy i obsługi jak z sumpem, ale lepsze to niż pchanie gratów do środka czy żeby zwisały na zewnątrz. No, ale to moje osobiste zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.