Skocz do zawartości
kToś

Pomocy... tyle tego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Na wstępie pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów miłośników(i nie tylko)pięknego hobby.

Jestem początkującym forumowiczem ale nie akwarystą. „Wodą w szkle” zajmuję się już od około 12lat, lecz do tej pory była to wyłącznie woda słodka lub w porywach słonawa. Obecnie posiadam baniaczek 720l. Tanganika(Petrochromis famula)oraz 160l. rośliny.

Zamierzam założyć moją pierwszą morszczyznę.

Zbiornik ma mieć wymiary 100x60x45cm(dł. X szer. X wys)270l.. Proszę o inne propozycje? Komin to standardowe 15x15cm. Czy nie będzie za mały? Może lepiej 15x30?

Nie wiem w jaki sposób wykonać sump, potrzebuję jakiegoś projektu, jakiej powinien być wielkości, co powinienem w nim umieścić, ile komór i o jakich wymiarach wykonać? Zastanawiam się nad 3 komorami, odpieniacz, pompa główna, i… no właśnie jakieś pomysły na trzecią komorę. Chciałbym zrobić „automatyczną dolewkę”, lecz tak naprawdę też nie wiem czego dokładnie będę potrzebował do jej wykonania. W jednym z wątków na forum wyczytałem:

cyt. „a) kalkwasser (woda wapienna, lime water)

Najprostszy i skuteczny gdy nie mamy zbyt dużej ilości korali twardych (a tym samym zbyt dużego zapotrzebowania na wapń).

Kupujemy Ca(OH)2 w www.poch.pl (ok 45zł/kg), wsypujemy 1 łyżkę stołową na ok 3,5L wody RO, mieszamy i jak się ustabilizuje to podłączamy do automatycznego systemu uzupełniania wody odparowanej. Zastępujemy całą wodę odparowaną przez mix kalkwasser. NIE wlewamy tego bezpośrednio do akwarium - musi być powoli inaczej nic nam kalkwasser nie pomorze a nawet zaszkodzi. Jeśli ktoś nie ma systemu automatycznego uzupełniania wody lub pompy dozującej to można wykorzystać kroplówkę. Ja używam pompy dozującej z czujnikiem wody Aqua Medic Niveaumat (ok 300zł) - wygodnie i bezproblemowo.”

To link http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=8528 w którym jest projekt który mnie interesuje, ale nadal kwestią ??? jest dla mnie „dolewka” i jej wykonanie. NA zdjęciu widzę że do „systemu” dołączony jest Aquamedic Calcium reaktor. Chciałbym wiedzieć na jakiej zasadzie działa, który obieg wodny jest do niego podłączony, co nim steruje i jak to się odbywa?

W zbiorniku mam zamiar trzymać głównie korale miękkie, oczywiście na początku, później w razie wzrostu zainteresowania, wiedzy, oraz grubości portfela również łatwiejsze w hodowli korale twarde. Jeżeli chodzi o obsadę ryb to będzie raczej niewielka(Amphiprion, być może coś więcej).

Chciałbym zatem aby sump był tak zaprojektowany żeby w razie konieczności można było dorzucić dodatkowe urządzenia?

Kolejna sprawa to odpieniacz. Interesują mnie modele do 1000PLN. Poczytałem trochę, poprzeglądałem ofertę sklepów internetowych i skłaniam się ku tym modelom:

-Beast 1200P(około 800PLN)

-Aqua Medic - Turboflotor Multi SL(około 1000PLN)

-GroTech HEA 080(około 600PLN)

-Ruwal 130/600(około 850PLN)

Który z modeli polecacie, czekam na inne propozycje z podobnej półki cenowej?

Proszę podać też ewentualne wady i zalety wymienionych, jeżeli mieliście do czynienia?

Czy w razie przesiadki na większe akwarium w granicach 400-450l. którykolwiek model da sobie radę?

Kolejna rzecz to pompa główna(obiegowa), oraz pompy cyrkulacyjne. Tutaj pierwszy wybór padł w przypadku głównej na OR3500 Aquamedic(znam pompę ze słodkiego akwarium).Może wystarczy OR2500?Co do cyrkulacyjnych nie mam bladego pojęcia, chociaż znam też pompy MaxiJet (Aquarium Systems) które w słodkiej wodzie sprawdzały się dość dobrze(aspekt czysto techniczny). Chętnie poczytam inne propozycje odnośnie pompy głównej oraz cyrkulacyjnych. Słyszałem też o możliwości zrobienia rozejścia na 2 lub 3 strumienie z pompy głównej i wtedy nie ma już konieczności umieszczania dodatkowych cyrkulacyjnych, co wy na to, jak ma się to w odniesieniu do OR3500? Jakie otwory będą potrzebne w dnie zbiornika, jakiej średnicy hydrauliki powinienem użyć w przypadku tej pompy?

Część „gratów” pozostanie mi z akwarium słodkiego(160litrów roślin)które likwiduję. Posiadam już filtr RO, lampę HQI 150W(w której oczywiście będę musiał wymienić żarnik), wysokociśnieniowa butla CO2(być może przyda się kiedyś do Kalkreaktora)

Dodatkowo planuję dołożyć 2 świetlówki T5 39W. Jaki czas świecenia przy starcie? Planuję 8h HQI i 10h T5. Zapłon T5, po godzinie HQI, razem przez 8h, na koniec 1h T5. Wiem że ciężko teraz mówić o czasie jeżeli nie mam jeszcze sprecyzowanych organizmów które będą zamieszkiwały akwarium ale to tylko złożenia.

Planuję zakup około 30(góra 40)kg żywej skały.

To tyle(i tak nieźle marudzę) jak na początek, wiem że nie wypytałem o mnóstwo aspektów o których na chwilę obecną nie pamiętam, lecz mam nadzieję że pomożecie i dyskusja będzie się rozwijała, a w razie rozwoju pomożecie też przy innych pytaniach, które na pewno się zrodzą. Na razie z góry dzięki za pomoc.

P.S. Chętnie poznam morszczaków ze stolicy lub okolic którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą live. Nie ukrywam też że zależy mi na stosunkowo(podkreślam)niskich kosztach założenia akwarium(choć wiem że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością) i pomysły typu DIY też chętnie zobaczę w swoim akwarium, chociaż z ich wykonaniem czytając tylko internetowe poradniki typu ”zrób to sam” nie jest wcale tak łatwo.Chętnie obejrzę przykładowe zbiorniki z podobnymi rozwiązaniami, wiadomo powszechnie że wiedza wzrokowa(nie koniecznie ta czytana) jest przyswajana zdecydowanie lepiej

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No kolego zaszalałeś z tą wypowiedzią pobiłeś w "oratorstwie" chyba samego Przemka.

Narazie dobrze kombinujesz i czytaj dalej forum , a doskonałej recepty nie ma będziesz wiec musiał podjąc w niektórych wypadkach sam decyzje.

Pompe 3500 zostaw a cyrkulacj przyjmij jak największą

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petrochromis famula bardzo fajna rybka, rowniez mialem zalozyc "zbiorniczek" dla nich ale ......... wyjechalem na jakis sluzbowo do trójmiasta i sie zarazilem morszczyzną.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dalszej analizie forum(dzisiaj męczyłem cały dzień) prawdopodobnie zdecyduję sie jednak na mniejszą pompę obiegową kosztem lepszej cyrkulacji w zbiorniku głównym(podpowiedzi: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=8116). Prawdopodobnie OR2500 lub Aquabee 3000. Jakie za jakie przeciw, dla jednej i drugiej? Co do odpieniacza to zainteresował mnie OCTOPUS NW-150_6530. Cena tego cudaka to 520 pln więc w zasadzie bardzo przystępna. Wiem że kolega

:wink Darekn12 używa(ł) odpieniacza tej firmy, czy inni forumowicze mogilby coś podpowiedzieć, jakie dośwaidczenia(jeżeli ktos miał możliwość sprawdzenia)? W sklepie w którym można dostać są dwie zupełnie sprzeczne oceny tego sprzętu, więc wolę wyciągnąć wnioski z większej ilości podpowiedzi. Dobra nie męcze bo wyjdzie mi znaowu jak w pierwszym poście

:) Dzięki Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.