Skocz do zawartości
Andretti

Aiptasia - naturalni wrogowie

Rekomendowane odpowiedzi

WRÓG - AIPTASIA

Co wybrać aby się jej skutecznie pozbyć...

TOP LISTA WROGÓW NATURALNYCH

AKWARYŚCI

wyposażeni w kwasek cytrynowy, wodę utlenioną, preparaty typu Joe's Juice. skuteczność - hmm...raczej słaba, krótkotrwała. Często na zasadzie "Tu zabijemy tam rozsiejemy". Oczywiście nie chcę nikomu osłabić zapału do własnoręcznego wymierzania sprawiedliwości. Uczucie pozbawienia jej życia - bezcenne smile.gif

KREWETKI

Krewetki jedzą apitasię jeśli są głodne. Jeśli dobrze je karmimy to apitasi jeść nie będą. Łatwiej jest im też upolować małe apitasie dlatego te wielkie jest trudniej zwalczyć za pomocą samych krewetek. Na efekt trzeba poczekać. (nanokaczor)

UWAGA - krewetki czasem mogą podgryzać korale np. polipy LPS

1_Lysmata wurdemanni

"u mnie sprawę załatwiło 10 krewetek wundermanni, a miałem jej naprawdę dużo. osobiscie polecam krewetki ale w dużych ilościach, jedna czy 2 nie nie poradzą sobie z dużą ilością aiptazi" (adamus_23_as)

"swoje róże...musiałem unicestwić Aptasia-X bo krewetki wurdemanni były nie zainteresowane" (orzechopcja)

"3 razy podchodziłem do wurdemanni, i za każdym razem porażka na całego, a nawet powodowały szkody." (Silver200)

2_Lysmata kuekenthali

"jedzą różyczki, ale tylko małe osobniki. Z dużymi trzeba im pomagać smile.gif" (robertk26)

"sprawdza się wyśmienicie. Byłem załamany ilością aiptasii w moim akwarium. Teraz zostały tylko największe sztuki." (Topielec)

"u mnie w liczbie 3szt dają radę..fakt, że nie ruszają większych aiptasii..." (enigma17)

3_ Lysmata seticaudata

Seticaudata ma wyraźne, podłużne paski. Rośnie mniejsza od L.wurdemanni.(nanokaczor)

"Krewetki te są stadne i należy pamiętać by kupować po kilka sztuk. Dopiero w grupie pokazują pazur... !" (kubek_77).

Osobiście słyszałem pogłoski jakoby rzadziej podgryzały LPSy niż L.wurdemanni...

4_Lysmata boggessi

często mylona z L.wurdemanni

RYBY

1_Acreichthys tomentosus (brzydal)

skuteczność - dobra, większość osobników je szklane róże niestety większość osobników nie pogardzi też naszym ulubionym zoa czy LPSikiem, szczególnie gdy już upora się z aiptasią.

"wyczesał szybciutko, ale dokonał też spustoszenia w koralach" (Lacmar)

"Upłynęły 2 tyg może więcej i ani się zorientowałem różyczek zaczęło ubywać.Po następnych 2–3 tyg wyjadł wszystko" (godeusz)

2_Pensetnik Chelmon rostratus - Copperband butterflyfish

Skuteczność - wg. właścicieli tej ryby - daje radę, jednak jak w większości przypadków z tej listy - trzeba trafić na odpowiedni egzemplarz... Ryba do większych zbiorników, ze specyficznymi wymaganiami pokarmowymi .

(koniecznie należy sprawdzić w sklepie czy przyjmuje mrożonki !)

3_ Chaetodon auriga

Skuteczność - potwierdzona przez forumowiczów (qba25) Niestety w jej obszernym menu poza mrożonkami figurują polipy korali...

Na portalu reefcentral.com ryba ta przez wielu forumowiczów nazywana jest "one of the most destructive butterflyfish for the reef tank" - czy słusznie? Warto zastanowić się przed zakupem tej ryby.

"kupiłem Aurige i po dwóch tygodniach aiptasii brak. Zaczyna podgryzać jednego koralowca" (silver200)

4_Parachaetodon Ocellatus

skutecznie zjada aiptasie a także skutecznie może zjadać inne korale smile.gif

Masz te rybę w zbiorniku - dodaj coś od siebie, podziel się spostrzeżeniami.

5_Chaetodon Vagabundus

Aiptasia może być tylko jedną z wielu pozycji na liście pokarmowej tej ryby

Jest to ryba do większych zbiorników ! Do tego z rodzaju - NOT REEF SAFE !!!

6_Argus Zielony - Scatophagus argus

Oryginalna propozycja kol. Snakecharner. Nie jest to typowy mieszkaniec rafy (w sensie słonej wody). W naszych zbiornikach ewentualnie jako ciekawostka... Ryba żarłoczna - może zjeść aiptasie, może zjeść xenie, może zjeść wszystko... a nie musi !

Rybę tę można kupić w sklepach z akwarystyką słodkowodną .

ŚLIMAKI

1_Berghia Nudibranchs

skuteczność - w internecie krążą o nich dobre opinie - są skuteczne, niestety u nas trudno dostępne. Naturalnym wrogiem tych ślimaków są często trzymane przez nas Wargatki. Ślimaki te są fanami pływania niestety pompy cyrkulacyjne, obiegowe, odpieniacze, sumpy, UV itp itd skutecznie dbają o zmniejszenie długości ich życia w zbiorniku...

XX_ ...Krewetki...Ryby...Ślimaki...Inne stwory...

czekam na wasze sprawdzone lub wygrzebane w necie namiary na wrogów AIPTASI, by uzupełnić tę ich czarną listę.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andretti , pięknie!

ja bym to podkleiła, tylko gdzie? w dziale "plagi" ? "ogólnym"?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, dzięki też się zastanawialem... no chyba w PLAGACH...

U mnie zaczynam dostrzegac ożywienie w populacji Aiptasi więc

mnie zmobilizowała do napisania tego topica...


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to podklejone :)

i już sam pilnuj i uzupełniaj pierwszy post, o kolejne wpisy/pomysły forumowiczów .

:welcome:


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pomogła krewetka wundermani. Było chyba ze 40 polipów aptazji w 400 litrach i ciągle pojawiały się nowe (zarówno bardzo duże i małe). Po 3 miesiącach zostały mi tylko dwa polipy, które pewnie niedługo znikną. Euphilli ani żadnych innych korali czy rurówek nie je. Wcina natomiast mrożonki (solowiec). Jak dla mnie to rewelacja, najlepiej wydane 70 złotych.

Do listy proponuję dodać jeszcze Chelmona, chociaż to ciężka rybka i też nie każda będzie różyczki wcinać.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dorzucić do listy argusa zielonego :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też było kilka... Aiptazji i po zakupie Wurdemani przez długi czas się nic nie działo. Miałem nawet myśli... heeh żartowałem teraz. W zasadzie pogrzebałem je w myślach, nie widziałem ich poza momentem wpuszczania do akwa... lecz podczas urlopu żona mi zaraportowała, że właśnie widzi wurdemani i na dodatek po powrocie mogę śmiało ocenić, że aiptazje są w zdecydowanym odwrocie... zostało z 3 sztuki i to chowają się po rogach...

pisze celowo bo wiele jest osób którzy piszą, że wurdemani nie działa... wg mnie działa tylko faza "rozruchu" może być długa ;)

zakupione w maju - wyniki dopiero teraz widoczne!

Trzeba dorzucić do listy argusa zielonego :-)

tyle że Argus nie jest typowym mieszkańcem rafy koralowej... nie wiem jak na dłuższą metę z tą rybą w akwa typowo słonowodnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak kubek_77 zgadzam się, argusa pamietam z mojej starej książki gdzie był osobny dział dla ryb słonawowodnych takich jak np. strzelczyki czy szpadelki.... ale to nie to forum, choć to od was zależy. Snakecharner - do tablicy !


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

tyle że Argus nie jest typowym mieszkańcem rafy koralowej... nie wiem jak na dłuższą metę z tą rybą w akwa typowo słonowodnym

i dlatego warto opisać w dwóch słowach swoją "walkę", a wtedy będzie można uzupełnić pierwszy post. tak więc Konrad, dodaj ze dwa zdania :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie byly Wurdemanni i nic.Kupilem wiec brzydala(Acreichthys tomentosus), ktoremu zajelo dobre 3-4 miesiace zanim zaczal podjadac rozyczki.Teraz u mnie AIPTASI niet :smoke:

Nie podgryza mi zadnych korali, wiec moge go szczerze polecic, ale jak wiadomo u innych moze wcinac zoa a chwastow nie ruszy.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nika sorki za posta pod postem... i z Argusem mogę też potwierdzić. Sam nie próbowałem ale wiem, że wyżera... tyle, że wyżera tez i inne miękasy więc to wg mnie niedobry pomysł. To nie jest specjalista pokarmowy, a pospolity żarłok, który wyczyści wszystko do "żywej skały'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argusa otrzymałem od Zenona nie mam pojęcia ile u niego pływał ale podejrzewam że z kilka miesięcy, u mnie pływa prawie rok .

Wiec nie sądzę żeby mu szkodziła nasza posolona woda .

Fakt że niektórym nie podoba się ta ryba w sumie nie wiem dlaczego , do mnie jak przychodzą osoby nie związane z naszym hobby w pierwszej kolejności pokazują własnie tego pięknego kropka :-)

ps. kubek_77 tu nie mogę potwierdzić tego co piszesz , ponieważ u mnie nie rusza żadnych korali . A mam i miekasy i lps-y i sps-y


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzucam:

Lysmata seticaudata podobna i często mylona z Wurdemani - podobna skuteczność i sposób działania. Krewetki te są stadne i należy pamiętać by kupować po kilka sztuk. Dopiero w grupie pokazują pazur... i interesują się nie tylko sobą a i ukwiałami. Oczywiście jeżeli przesadzimy z ilością na litr to dojdzie do kanibalizmu i... nie muszę chyba się rozpisywać.

@Snakecharner a ja widziałem akwa wygolone przez argusa... zostały protopalythoa i niedojedzona xenia ;) ale podejrzewam, że to byłaby tylko kwestia najbliższych posiłków ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata kuekenthali - Mam 3 szt. jedzą różyczki, ale tylko małe osobniki. Za to po poczęstowaniu alkoholem dużej sztuki przychodzą jak by zwabione i jedzą resztki do ostatniego kęsa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

u mnie wszystkie aiptazje zjadla auriga http://pl.reeflex.ne...odon_auriga.htm tylko teraz zabrala sie za parazoa i zoa :wallbash: musze chyba w drugim baniaku zaczac hodowac aiptazje dla niej.....

chyba pożyczę tak za miesiąc od ciebie arige na tydzień

chelmon -padł :crybaby::wallbash:

wszystko ok a tu rano dziś przychodzę z pracy i skubany do pompy przyklejony

Edytowane przez AnT
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o w mordę szkoda rybci :crybaby:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EEE tam były Wurdermanni.i nie ma, znikły...2 próba i znów znikły...Aiptasie jak były tak są..zastanawiam się czasem czy aby Aiptasie nie zjadły krewetek;)

JJ nie działa na dłuższą metę...Może spóbuję zabawy z kwaskiem i igiełką...ale strach zakwasić sobie akwa.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki na 80 % siedzą w skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

mam wundermanki rok ale naprawdę je zobaczyć to jak wygrać w totka.Najczęsciej to widzę wylinki.U mnie wytępiły las aiptazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 razy podchodziłem do wurdemanni, i za każdym razem porażka na całego, a nawet powodowały szkody. Teraz kupiłem Aurige i po dwóch tygodniach aiptasii brak. Zaczyna podgryzać jednego koralowca, ale na razie nic nie robie, sam nie wiem co wybrać.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

"Lysmata boggessi" trzeba dopisać. Lysmata boggessi jest często mylona z L.wurdemanni. Za błedy w identyfikacji odpowiedzialny jest "szum internetowy". Często źle podpisane są zdjęcia.

Lysmata seticaudata wygląda zupełnie inaczej niż L.boggessi i L.wurdemanni i bez większego problemu można je odróżnić. Seticaudata ma wyraźne, podłużne paski. Rośnie mniejsza.

Z tych 3 gatunków moim zdaniem najbrzydsza jest L.boggessi.

Wszystkie te 3 gatunki rozmnożyłem i nie ma między nimi różnicy jeżeli chodzi o trudność rozmnażania.

Tego które z tych krewetek podgryzają korale nie sprawdzałem ale kiedyś jeszcze to zrobię.

Krewetki jedzą apitasię jeśli są głodne. Jeśli dobrze je karmimy to apitasi jeść nie będą bo niby po co mają się wysilać? Łatwiej jest im też upolować małe apitasie dlatego te wielkie jest trudniej zwalczyć za pomocą samych krewetek. Na efekt trzeba poczekać. To znaczy nie mozna oczekiwać ze apitasie zniknął po 3 dniach od wpuszczenia krewetek. Krewety wolą najpierw wyżreć to co się da z miejsc w których pozostają w ukryciu i dopiero potem wyłażą na zewnątrz.

Są to nieśmiałe zwierzaki, które w dzień raczej pozostają w ukryciu. Potrafią włazić w różne szczeliny w skale i dlatego może nam się wydawać że krewetki po wpuszczeniu do akwarium znikły. Czasem po wyjęciu skały krewetek dalej nie widać bo cwaniaki siedzą dalej w jakiejś skalnej szczelinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata kuekenthali - Mam 3 szt. jedzą różyczki, ale tylko małe osobniki. Za to po poczęstowaniu alkoholem dużej sztuki przychodzą jak by zwabione i jedzą resztki do ostatniego kęsa

U mnie L. kuekenthali też sprawdza się wyśmienicie. Byłem załamany ilością aiptasii w moim akwarium. Teraz zostały tylko największe sztuki.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawę załatwił brzydal...wyczesał szybciutko, ale dokonał też spustoszenia w koralach, tak więc musiałem sprzedać i podobno u kolegi nic nie ruszył, bo widziałem wpisy na ten temat i chęć pozbycia się zawodnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.