Skocz do zawartości
mufti

Włączyłem sterylizator UV. Ile trzeba czekać?

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zainstalowałem sterylizator UV-C, 5W w 120l. Włączyłem go na 6 godz. I tak będę chciał codziennie włączać. Mam dużo nabytych glonów (błąd z wlaniem cudzej wody - po 2 godzinach wysyp glonów) i objawy ospy u 2 rybek. Pytanie do tych którzy stosują, jak często, jak długo na dobę to włączać? Ile średnio czasu musi upłynąć, żeby zaobserwować efekt o ile wystąpi? Nie interesują mnie odpowiedzi odradzające, bo już zdecydowałem, tylko konkrety odnośnie stosowania.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowalem lampe tydz temu i uzywam jej 24h/d

az wszystkie znikna wtedy dopiero bede ja wlaczal na 5 godz dziennie.

Dobierz tylko dobra pompe do max. przeplywu lamy bo w przeciwnym razie nie spelni swojej roli tak ja k ja to zrobilem:)

podlaczylem pompe 650 l/h do lampy 100 l/h i zero efektu ale teraz zmieniam pompe 250 l/h liczac na lepsze efekty.

powodzenia no i daj znac jak walka z glonami :Sad:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti z tego co rozmawialem z Brunonem to on ma lampe wlaczoba 24h/ dobe a jak wyglada jego zbiornik wszyscy wiedza. Zreszta zobacz na ten link jak wyglada zbiornik z lampa oczywiscie to nie jej zasluga ale napewno nie szkodzi. Z tego co wyczytalem to stosuje się zasadę: czym większa moc UV lampy (W) i czym wolniejszy przepływ wody tym lepsza jakość oczyszczania.

http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Dzięki za podpowiedź. Mam lampę 650l/h max, więc 650 Circulator podłaczyłem - fabrycznie pasuje. lampa ma 5 W. Możnaby silniejszą, ale mam 120l w baniaku (niecałe) no to się okaże. W każdym razie mam tera większe pojęcie o tym temacie. A z glonami zielonymi przygode mam nie od wczoraj, ale z nienacka, tak jak pisałem. :Sad


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac ze lampa usowa wolno plywajace zarodniki glonow wiec te co masz na skalach to i tak musisz recznie usonac :Sad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morskiej wodzie stosuje się o wiele większe promienniki UV.Raczej bym nie liczył że zejdą przez nia glony,podczas dojzewania chodziła u mnie non stop a glony i tak dopiero po wielu wielu dniach zchodziły wypierane przez kolejne.Ja na swoje akwa mam świetlówkę 15W.A przepływ przez nią mam ok.700l/h.Jak wprowadzam nowe nabytki to chodzi nieustannie 24 na dobę,tak samo podczas podmian i tak przez dwa tygodnie.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, dzisiaj rano patrzę, a tu wszystkie rybcie mają białe kropki! Chyba nie "poruszałem czegoś" z tym włączeniem lampy UV? Zbieg okoliczności?

Temp. podniosłem do 27oC. Woda z resztą krystalicznie czysta jest, przed UV też się sama oczyszczała (skały), tylko te glony zielone osadzały się na szybach i trzeba czyścikiem jechać co 2 dzień.

Możliwe, że choroba się rozwija z 2 tygodnie i dopiero po tym czasie jest większy objaw? Jeden z Amphiprionów miał od początku 2 białe kropki, a teraz to już się rozwinęło.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie jak zwykle, na temat czy uzywac UV czy nie otrzymasz obydwie odpowiedzi. :Sad Te 5W to moze byc troche malo ale cos tam pozabija. Problem polega na tym, ze rozne bakterie, wirusy itp. nie wiosluja w wodzie tylko siedza sobie na skale, piachu, pompkach itp. W wodzie jest ich stosunkowo malo. Za to potrafia sie szybko rozmnazac. I jezeli bedziesz Twoja dosyc slaba lampe codziennie wylaczal, to juz na drugi dzien bedzie tego badziewia w wodzie tyle co wczoraj. Dlatego proponuje sie taka lampe miec zawsze wlaczona albo wlaczac okresowo w przypadku choroby, zakupu nowych ryb itp. Ale okresowo to znaczy np.2 tygodnie (lub miesiace) a nie kilka godzin dziennie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Stani. Właśnie tak zrobiłem. Włączyłem na stałe i czekam. Na razie nie ma wyraźnych efektów (4 dni). Poczekam i zobaczę. Do tego i tak muszę resztę glonów z szyb usunąć.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.