Skocz do zawartości
harnas

Sump daleko od akwarium, co z cyrkulacja

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktos rozwiazanie, w ktorym sump jest postawiony daleko od akwarium ?

Wiem, ze jest przynajmniej kilka zbiornikow tutaj, gdzie sump i akwarium sa na roznych pietrach. Mnie bardziej interesuja rozwiazanie dla domow parterowych, np sump 20m od akwarium (w innej czesci domu), rury zamontowane w podlodze.

-jakie sa spadki wydajnosci pomp na takich dlugosciach rur ?

-czy nie ma problemu z tempratura wody w obiegu ? Np czy woda sie nagrzewa od podlogowki ? Zwykla izolacja wystarczy ?

-czy problem zapachania sie rury spustowej (powiedzmy 50mm) jest realny a praktyce ?

-jak rozwiazac problem sterowania pompa ? Np bedac przy akwarium chce zastopowac pompe cyrkulacyjna


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to problematyczne rozwiązanie, sam nie zastosował bym go w praktyce.

-na 20m na pewno są spore spadki <jakie to nie wiem ale zobacz na wężu ogrodowym>

- spadek temperatury to raczej nie problem, dasz podwójną izolację i będzie ok chyba że braknie Ci prądu i woda w tej 20m. rurze będzie stała jakiś czas, wtedy wszystko wleci Ci do akwarium ...

- zapchania można uniknąć jakimś sitkiem na wlocie

- ze sterowaniem, musiałbyś podciągnąć kable pod akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat , jestem w trakcie budowy i mam plan postawić sumpa około 15 m od zbiornika.

A ten temat nie daje Mi spokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

izolacja na przewody - jeśli się boisz o temperaturę, pompa red dragon na powrót i przede wszystkim możliwość łatwego odłączenia rur od systemu aby jakby co wyczyścić jakąś myjką - więc przemyślane klejenie i zawory.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-jak rozwiazac problem sterowania pompa ? Np bedac przy akwarium chce zastopowac pompe cyrkulacyjna

-Maxspect gyre + wifi kotroler.

-czy problem zapachania sie rury spustowej (powiedzmy 50mm) jest realny a praktyce ?

-Zbiera się detrytus w pompie jeśli ma za mały przepływ, po zatrzymaniu i uruchomieniu ponownym potrafi nieźle wywalić syfu.

-czy nie ma problemu z tempratura wody w obiegu ? Np czy woda się nagrzewa od podlogowki ? Zwykla izolacja wystarczy ?

-Pasowało by zastosować otulinę. I dostosować temperaturę na grzałce w sumpie z tą w akwarium.(Wymierzyć różnicę, temperatury w trakcie tłoczenia do akwarium)

-jakie sa spadki wydajnosci pomp na takich dlugosciach rur ?

-Jeśli nie ma dużej różnicy w pionie, bądź nie nawali się kolanek 90 to nie powinny być jakieś niesamowicie duże spadki, najprościej było by odezwać się do producenta aby udzielił szczegółowych informacji, bo na pudełku będzie pewnie tylko spadek wydajności do wysokości. I kupić pompę 2x mocniejszą niż normalnie :)

I co do do zapchania się rur można co kawałek założyć wziernik przepływu. (ps. rewizja po coś jest :))

Najdłuższą instalację robiłem na odległość 12, która szła przez schody (wylane) kotłownie aż do pomieszczenia technicznego z filtracją o basenu. A najlepsze jest to że nad sumpem idzie jeszcze rura kominowa od pieca która grzeje okrutnie. Wszystko udało się wyregulować. Potrzeba było na to 4dni.

Najtrudniej było przeliczyć objętość sumpa do spływu z rur w razie braku prądu.

Tutaj też z pomocą może przyjść zawór pz.

Edytowane przez geremek7 (wyświetl historię edycji)

4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.