Skocz do zawartości
HoH

Cyrkulacja w nanorafie

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszytskim witam Wszystkich :no z okazji dla mnie bardzo ważnej - pierwszego postu na forum - tak w nowoczesnej morszyźnie już jest - pierwsze akwarium, pierwszy sprzęt, pierwszy problem i... pierwszy post :)

Chodzi mi oto, jak ustawiliście pompki cyrkulacyjne w Waszych akwariach - gdzie znajdują się mocniejsze, gdzie słabsze, jak ustawić wylot pompek, aby woda należycie krążyła w akwarium i system filtracji działał najwydajniej. Mam nano o poj. 112l i do dyspozycji 2,3 pompki.

P.S.

Jakie macie doświadczenia z pompkami Project Step. Mam Step 2 i pracuje ona jak stary dobry... ciągnik Ursus - a nic tak nie stawia na nogi o poranku jak ten niski i donośny dźwięk, szczególnie, że akwa stoi w sypialni :con

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś doradzić. Zeleży jaki zbiornik bo jeśli dla sps to cyrkulacja spora nawet 20 - 30 razy. Jeśli miękkie to raczej mała max 10 razy bo grzybki i kilka innych korali nie będą rosły przy zbyt silnej wodzie. Warto zrobić sobię coś jakby falownik, który będzie włączał pompki naprzemiennie, efekt bardzo dobry.

Co do ustawienia pompek to już zależy od Ciebie, ustaw jak chcesz bo jakimś czasie i tak je przestawisz jak wprowadzisz korale itp. Ja mam 2 x Aquaszut 600l/h + popma główna powerhead 402 hagena który przelewa wodę z panela do zbiornika głównego. Mój zbiornik główny ma 80 l, a pompki ustawiłem w dwóch końcach akwa skierowane wylotami na przednią szybę co nie stresuje tak korali miękkich i pozwala im się bardziej otwierać.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy masz komin, czy panel filtracyjny, czy nic? Jeśli coś z tych rzeczy masz to wylot wody z pompy głównej można skierować po przekątnej akwarium

Bardzo dobre efekty daje ustawienie dwóch pompek na przeciwległych końcach akwarium i skierowanie strumieni w kierunku siebie. Daje to ciągłe zmienne zawirowania. Jeśli w taki strumień wstrzelisz jeszcze strumień z wylotu pompy głównej to uzyskasz ładne zawirowania. W moich pompkach STEP3 zastosowałem jeszcze dodatkowo trójnik (na wylot pompki) i po dwa kolanka (połączone z dwóch stron trójnika). To pozwala mi z jednej pompki uzyskać dwa strumienie wody skierowane w dwóch różnych kierunkach, dokładnie tam, gdzie chcę. Jeśli chodzi o głośność to ktoś już napisał,że skleił wirnik w Stepie na stałe i zapomniał o hałasie. U mnie jedna Step 3 jest bardzo cicha, a druga głośna za dwie. Skorzystam z porad i też skleję wirnik na stałe. Zobaczymy co będzie.

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.