Skocz do zawartości
Shamy

[30l-54l] Pierwszy zbiornik - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Od długiego czasu mam w swoim obiegu akwaria słodkowodne, od zawsze podobały mi się Solniczki, ale miałem przekonanie, że jak morskie to tylko duże zbiorniki, a słodkie jest jednak dużo tańsze wiec wybrałem je do mojej 300tki.

Teraz mam wolny zbiornik 30 litrowy (35x35x35) i chciałbym w nim zrobić morszczaka, ale dowiedziałem się, że do takiego litrażu to tylko krewetki, a ja chciałbym spróbować ze słynnym "Nemo", czyli Błazenkiem. No i właśnie jest możliwość zmiany akwarium na 54 litrowe (60x30x30), aktualnie zamieszkiwane przez żyworódki, do których wróciłem z sentymentu.

No i sam nie wiem już co zrobić, co Wy byście radzili? Większe akwarium to pewnie potrzebne sumpy, odpieniacze i inne cuda...

Do tej pory pod 30l zrobiłem sobie taką listę czego [potrzebuje:

  • Żywy piasek 2kg
  • Żywa skała 3 kg
  • Wkład do filtra Boyd Chemi Pure Blue NANO
  • Oświetlenie Aquael DECOLIGHT DUO MARINE 2x6W
  • Sól
  • Miernik zasolenia

Proszę o poradę, bo mam mętlik straszny :) Jeśli by to było większe, to co jeszcze by potrzeba do niego?

Pozdrawiam

Edytowane przez Shamy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostki są fajne.Miałem taką 45x45x40h i osobiście przynajmniej taką polecam.

Twoje akwarium szybko Cię rozczaruje bo korale szybko wejdą Ci na szyby, no i siłą rzeczy za chwilę będziesz sie zastanawiał nad czymś większym.

Nie sugeruj się tym , że masz zbiornik bo to nie tędy droga.

Kolega miał też stary zbiornik, który wykorzystał pod morszczyznę i wczoraj dzwonił do mnie, że miał przymusową przesiadkę, bo to stare się straciło szczelność, w konsekwencji restart i wszystkie twarde do kosza.

35x35x35 to nie jest wymiar pod morszczyznę..

Proponuje 45 x45 lampę diy na 5 chipach 10- cio watowych , 3 royal Blue i 2 białe.

Moja kostka szła bez odpieniacza prz 3 rybkach, byłem mega zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poszukaj tutaj po tematach - kilka takich było ostatnio

potrzebne np. będzie filtr RO czy testy

za to odradzam tą Aquael DECOLIGHT DUO MARINE - w podobnej cenie można dostać "x razy" lepszą lampkę

a i Chemi Pure nie jest niezbędne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tym , że masz zbiornik bo to nie tędy droga.

W styczniu będzie rok odkąd mam tą 54l więc jeszcze trochę pożyje.

Poszukaj tutaj po tematach - kilka takich było ostatnio

potrzebne np. będzie filtr RO czy testy

za to odradzam tą Aquael DECOLIGHT DUO MARINE - w podobnej cenie można dostać "x razy" lepszą lampkę

a i Chemi Pure nie jest niezbędne

Filtr RO mam, ale dokupie do niego dodatkowy moduł z żywicą. Testy też mam, JBL Test Lab (pH, GH, KH, PO4, NH4, NO2, NO3, Fe, Cu, SiO2 wystarczy czy jeszcze jakieś dodatkowe?). A co do oświetlenia to niestety do morszczaka się nie znam na oświetleniu o dobrej barwie i tym podobnych sprawach - mógłbyś polecić coś sprawdzonego do 54l?

To jaki wkład do filtra byś polecał? Aktualnie mam 3x gąbka i 1x biolog (jeśli chodzi o 54l).

Edit: jak już rozmawiamy o testach. To coś o[prócz solio sypać do wody? Np. na podniesienie GH czy KH? Wiadomo jak jest z RO, a nigdzie nie znalazłem dokładniejszych danych, albo źle szukałem.

Edytowane przez Shamy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GH nie jest Ci do niczego potrzebne, filtr RO/DI, do wody sypiesz sól i taki roztwó siup do akwarium


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę zalewać zbiornik i mam takie pytanko dodatkowe bo słyszałem, dwie wersje i nie wiem która będzie ok. Żywy piasek wsypać od razu na starcie czy po tym jak okrzemki ustąpią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek dobrze jest wsypać później ponieważ w początkowym okresie ze skały wykruszać się będą rozmaite drobiny organiczne i nieorganiczne przez co piasek po prostu się zabrudzi, będzie mniej powiedzmy estetycznie. A okrzemki nie mają nic do tego i tak po wsypaniu piasku najprawdopodobniej pojawi się jakiś nalot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i założyłem, doszła żywa skała zakupiona w sklepie internetowym z siedzibą w Gdańsku (nie wiem czy mogę podać nazwę wiec okrętnie trochę ;))

No i właśnie mam co do jednej z części skały wątpliwości.

Zobaczcie sami - telefonicznie sprzedawca mi powiedział, że nic złego się nie stanie jeżeli to zostawię (bardzo trudno to zdrapać). Domyślam się, że to szczątki jakiegoś życia, które tam było, a to moim zdaniem może opóźnić dojrzewanie, problemy z amoniakiem i tym podobne rzeczy. Proszę doradźcie coś, bo ja nie wiem czy to zostawić w akwarium, czy wywalić, bo odsyłanie raczej nie wejdzie w grę... To w lewym dolnym rogu skały to jest glon, którego na tym felernym kawałku jest sporo.

IMG_6157_jpeg_300x300_q85.jpg

Proszę o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz te rurki obstukac mlotkiem itp. i miejsce wyszorowac szczotka. Glony tez bym polal wrzatkiem (tylko to miejsce) i resztki wyszorowal szczoteczka. Potem pewnie pojawia sie w innych miejscach, ale to juz bedzie kwestia dojrzewania. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas startu dokładałem skałę z podobną pozostałością po innym życiu, nie odnotowałem jakiegoś znacznego pogorszenia parametrów wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.