Skocz do zawartości
w0y7a5

RM start podczas urlopu

Rekomendowane odpowiedzi

Okazyjnie udalo mi sie kupic ReefMaxa.

Akwa wystartowalo dzisiaj, 100% zywa woda, zywy piasek, sucha skala, oryginalny odpieniacz, grzalka. Na chwile obecna mam w akwarium mleko od piachu + gruzowisko, ktore bede ukladal pozniej. Zalezalo mi, zeby ta sucha skale juz zalac woda zeby sie woda w baniaku mieszala i bakterie powolutku zasiedlaly skale.

Najblizsze 2 tygodnie spedzam na urlopie i akwa bedzie pozostawione samo sobie, w zwiazku z tym pare pytan:

1. aktualnie mam panel zalany na teoretyczne maximum (do gornej kreski), czy przez 2 tyg jak mnie nie bedzie moze odparowac tyle wody, zeby zaszkodzilo to w jakis sposob odpieniaczowi/skale? Czy umowic kogos, zeby po tygodniu przyszedl sprawdzil poziom wody i ewentualnie dolal RO do maximum ponownie?

2. obecnie odpieniacz jest skrecony i nie pieni. Zostawic tak skrecony odpieniacz czy go sprobowac ustawic, zeby cos produkowal? Przypominam, ze wyjezdzam na 2 tyg i zalezy mi tylko na rozpoczeciu cyklu azotowego.

3. czy na najblizsze 2 tygodnie starczy obieg z oryginalnego odpieniacza? czy lepiej dolozyc jakas cyrkulacje do akwarium, zeby dmuchalo na ta skale?

4. to temat na pozniej ale.. mam tez odpieniacz Resuna SK300.. warto wywalic ten wielki odpieniacz i wtedy do pompy obiegowej podpiac rurke/kolanko i wymusic obieg w panelu a zdac sie na Resuna z odpienianiem? Wtedy tez moglbym zahodowac jakies makroalgi w panelu.

5. kolejny temat na pozniej.. cyrkulator czy falownik? RW-4 w RM czy to ma sens? czy falownik bedzie wychlapywal wode z akwa i lepiej oprzec sie na cylkulatorze? jak cylkulator to jeden duzy czy dwa male?

Dzieki za wszystkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. pasuje, żeby ktoś dolał wodę, wszystko zależy, jak masz ciepło w pomieszczeniu, jak ustawiona grzałka (czy wiatrak się będzie często włączał) ale w 2 tygodnie poziom w panelu raczej spadnie za bardzo

2. jeśli nie będzie stałego poziomu wody w panelu to nie ma sensu ustawiać odpieniacza

3. skałę pasowało przedmuchać na sam początek, jakaś cyrkulacja by się przydała, sama obiegówka nie zapewni braku martwych stref

4. jak sam wymieniłem odpieniacz, sporo ludzi też tak robi, ale myślę, że więcej zostaje przy oryginalnym, wszystko zależy od pomysłu i planu na zbiornik (obciążenia, wymagania życia itd)

5. tu znów, zależnie od pomysłu, ilości skały itd. RW-4 mimo wszystko jest dość mocny jak na RM, u siebie z racji sporej ilości skały wolałem dać dwa mniejsze cyrkulatory, żeby mieć większą kontrolę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

RW-4 ma regulowaną moc, więc jak będzie za mocno dmuchał to ją skręcisz. Ja mam w Reefmaxie RW-4 i Koralię 900. Wiele osób w Reefmaxach ma właśnie RW-4. Osobiście- polecam. Z czasem jak dojdzie trochę szczepek, korale się rozrosną- będziesz podkręcał, a nie wymieniał cyrkulatory. Co do odpieniacza- jest z nim trochę zabawy i potrzebuje w miarę wysokiego i stabilnego poziomu, więc wyjazd na wczasy bez dolewek- czarno to widzę (pomijam już fakt że 2 tygodnie bez dolewania do bardzo długo i może Ci w tym czasie czmychnąć i ze 12 litrów wody, czyli z połowa pojemności panela. A "obieg z odpieniacza" to żaden obieg. Ja bym koniecznie dał cyrkulator/y. Odłóż sobie start o te 2 tygodnie jeśli możesz. Nad tym odpieniaczem trzeba osobiście czuwać na początku zaglądać po kilka razy dziennie. Trzeba z nim przebywać non stop się go nauczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia ze standardowym odpieńkiem. Ale ja na Twoim miejscu wyjąłbym go. Odczepił pompę i dołożył rurkę by robiła jako pompa obiegowa. Cały baniak zalany z obiegiem może stać nawet 2 tygodnie. Wody odparuje sporo i największy problem to skoki zasolenia. Co prawda nie ma życia ale ja bym oprosił kogoś żeby parę razy przyszedł dolać wody. i Niech się miesza. Oczywiście z cyrkulatorami niech w baniaczku woda się kręci a nie stoi.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie sugestie.

Zostawie baniak 5 litrow z RO i poprosze znajoma zeby dolala do kreski ze 2-3 razy. Co do wentylatora to go wykrecilem bo starsznie glosny. Grzalka jest ustawiona na 24 stopnie poki co.

Odpieniacz tak napisalem na wstepie jest skrecony na maxa. Nie pieni i dziala tylko jako obieg i tak bedzie ustawiony na moj urlop.

Planowalem moczyc skale tylko z ta pompa obiegowa. Czy martwe strefy w czyms zaszkodza jak w akwa nic nie ma? Mialem druga oryginalna pompe wrzucilem do akwa i miesza wode w srodku.

Nie jestem w stanie juz tego odlozyc bo akwarium zalane, skala sie moczy.

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co te bakterie mają jeść żeby się namnażać, że tak zapytam...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zywy piach, zywa woda po VSV

chyba cos sie znajdzie na pozywke dla bakterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zywy piach, zywa woda po VSV

chyba cos sie znajdzie na pozywke dla bakterii?

Na dzień, dwa- pewnie tak. Ja bym dla pewności zagrzebał w piasku jakąś małą, albo fragmencik większej krewetki/fileta z ryby. Niech sobie zgnije. Była by 100% pewność. Ja bym tak zrobił, ale może niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu jak startowalem akwarium to mialem sucha skale, zywy piach, swieza solanke, bakterie i po chwili zaczelo sie dojrzewanie bez dodawania niczego do akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.