Skocz do zawartości
alef

Wydajność pomp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :)

Czytam forum od jakiegos czasu ale zazwyczaj staram sie siedziec cicho - tym razem jednak musze zapytac bo nie potrafie znalezc jasnej odpowiedzi.

Planuje odpalenie akwarium na wiosne i od dwoch miesiecy czytam, notuje, ucze sie, sprawdzam oferty, ceny itp.

Nurtuje mnie dobor pomp - a konkretniej zestawu: pompa odpieniacza - pompa zwrotna. Jakie powinny byc wydajnosci tych pomp zeby uklad byl wydajny i stabilny. Jesli dam dwie takie same pompy to defacto pompa odpieniacza bedzie przepychac wiecej wody niz pompa zwrotna (zwrotna pcha metr w gore) a wiec bedzie odbierac zbyt duzo wody ze zlewu sumpa - w przypadku odwrotnym duza czesc wody przeleje sie przez sump bez ospieniania - czy to pytanie ma jakis sens ?:)

Sprawa druga: gdzie powinien byc zamontowany zwrot pompy glownej. Z obserwacji rozych zbiornikow widze ze zazwyczaj jest on zaraz pod lustrem wody - nie moze byc on np przy dnie ? Jak jest lepiej ? I teraz idac dalej - logicznie myslac - po co pompowac wode do wysokosci gornej krawedzi akwarium zeby ja potem wypompowac przy dnie ? - nie lepiej zrobic kolejny otwor w bocznej scianie komina przy samym dnie ? Zyskujemy pol metra slupa wody. Wiadomo - pompa stanie - woda ucieknie z akwarium. Moze zawor zwrotny ? Czy taki zawor ogranicza wydajnosc pomp ?

Bardzo prosze o odpowiedz i wyrozumialosc :) Jestem leszczem w sprawach slonego akwarium a temat mnie bardzo insteresuje - szczegolnie od strony czysto technicznej (zboczenie zawodowe).

Pozdrawiam w nowym roku :D

Ps. planuje zbiornik 100X50X50 z sumpem na dole


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie wyloty i powroty sa przy gornej krawedzi ze wzgledow bezpieczenstwa( tak mi sie wydaje) poniewaz w razie zaniku pradu albo awari pompy cala woda z akwa splynela by do dolnego zbiornika, wode by sasysalo a do poziomu zanurzenia rurki w awka. a jezeli masz to u gory to nie ma problemu bo ci najwyzej pare litrow zleci do sumpa( czywiscie musisz miec to wyliczone tak aby sie zmiescilo w sumpie.

a co do pomp to ja mam u sibeie w baniaku popmpe zwrotna or 3500 a w odpieniaczu 2500 igla. mysle ze lepiej jezlei pompa zwrotna jest mocniejsza od tej z odpieniacza. jeszce jest kwestia jak masz podlaczony odpieniacz. u mnie np odpieniacz nie pobiera w ogole wody z sumpa tylko jest podlaczony do splywu z komina (jest tam trojnik i odejscie wlasnie do odpieniacza) a pompa sluzy tylko do wytwarzania babli.


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz pompe odpieniacza na trojniku - rozumiem ze pompa ssie bezposrednio z komina i z sumpa (raczej z komina bo jest wyzej) - a nie dochodzi do zapowietrzenia ? Wyssie wode z komina i pociagnie powietrze. Komin masz na durso ?

I ost. pyt :) Czytam sygnaturke - powiedz mi jakie masz srednie zuzycie pradu na takim zestawie ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3500 obiegowa-2500 igla...ot co wsadz tą rure gdzie chcesz ..tylko nawierc otwor pod lustrem wody -srednica min 4 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piona ma racje jak nawiercisz otworek tp sie zapowietrzy i nie splynie woda.

a co do dopieniacza to u mnie pompa nic nie zasysa ona tylko miesza wode w odpieniaczu i tworzy bomble woda grawitacyjnie splywa z komina do odpiniacza.


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - do zbiornika 100x50x50 obiegowa AM3500, po co - chyba, że ma robić także cyrkulację ? Przy odpieniaczu napędzanym AM2500 igła, wkładanie obiegowej 3500 mija się z celem, w jakim celu mielić wodę góra dół i nabijać kiesę energetyce :).

Jesteśmy na etapie realizacji nowego zbiornika a więc temat wałkujemy na bieżąco (podejrzewam, że niektóre osoby z forum mają nas dosyć na skutek maltretowania po GG :))

1/ dobierz odpieniacz do zbiornika najlepiej x2

2/ sprawdź jaką wydajność ma pompa odpieniacza oraz ile powietrza zasysa - jak brak danych podziel przepływ pompy przez 2 - otrzymasz mniej więcej przepustowość wody odpieniacza.

3/ dobierz pompę obiegową (uwzględniając straty) aby była ciut większa od wyliczonej przepustowości odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze komplet pomp 3500 / 2500 igla to popularne rozwazanie. Wiem tez, ze przy 250 L to troche za duzo (a takze dokladnie kalkuluje waty bo kontroler watow - moja zona - kaze mi sie rozliczac z kazdego jednego wacika :) ). Wiec wymyslilem odpieniacz Beast400p z wlasna pompa (ma 1200L/h) i pompke or 2500 albo aquabee 2000/1 ktora ma 2000L/h ale przypuszczalnie inna charakterystyke sila/wysokosc ktorej nie znam. Zalezy mi na minimalnym zuzyciu pradu - chce go miec duzo w zapasie na swiatlo. Troche sie obawiam tego odpieniacza - podobno bulgoce, syczy i wibruje ale z drugiej strony stosunek cena/jakosc plus wlasna pompa to juz cos.

Z tego co piszesz - pompa obiegowa ciut wieksza od przepustowosci odpieniacza - to wychodzi na to ze nawet aquabee 2000/1 byla by zbyt duza.

Pozatym interesuje mnie bardzo odpowiedz na moje poprzednie pyt: czy mechaniczny zawor zwrotny ogranicza wydajnosc pompy.

Pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechaniczne zawory zwrotne (te które ja widziałem) stanowią ograniczenie wydajności pompy ze względu na konstrukcję. Poza tym te które ja mam w instalacji wodnej w domu mają metalową sprężynkę która w słodkiej wodzie jest OK ale w morskiej nie wiem jak się zachowa.

Pompy jakie wybrałeś powinny być OK, z tego co słyszałem ludzie chwalą sobie Aquabee (nie tak dawno była na targowisku) z drugiej strony zrób eksperyment i zadzwoń do kilku sklepów z pytaniem czy mają "na gwałt" ośkę ceramiczną do Aquabee bo złamałeś podczas czyszczenia :-)

Ja korzystając z Targowiska kupiłem odpieniacz AM Turboflotor 1000 Multi SL oraz pompę obiegową OR2500 - myślę, że będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku dzwonienie do sklepow w okolicy mija sie z celem :) nie ma takowych w moim pieknym miescie :) Dziekuje za odp. na temat zaworow. Dzis lece do stolarza zamiawiac szafke - moze idac za przykladem innych forumowiczow zaczne robic zdjecia "z pola walki" i na goraca prezentowac je tutaj czekajac na opinie, rady itp.

pozdrawiam w nowym roku


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jakiś morszczak w Przemyslu , normalnie cyrk!!! jednak dzieje się coś na tym zad....:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedługo będzie tu zagłębie he he :)


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef

Nie wierz za bardzo w zwrotne zawory. :|

Gdybys pompowal wode przez otwor z boku akwarium i przy dnie to pompa bedzie miala do pokonania rowniez sily przeciwne, spowodowane cisnieniem wody w akwarium. Wyjdzie na jedno a stworzysz tylko niepotrzebne zagrozenie.

Jakie duze bedzie to akwa?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozesz zrobic wylotu pompy przy dnie jezeli pompa bedzie pobierac wode z sumpa.zostaje ci wstawienie zaworu zwrotnego ale co bedzie jak on nie zadziala cala woda bedzie na podlodze.Najbezpieczniej jest zrobic wylot na gorze i wywiercic dziurke do zassania powietrza podczas braku pradu.Inaczej natomiast sprawa wyglada przy CL wtedy mozesz wiercic akwarium gdzie chcesz.

Stani 100x50x50


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.