Skocz do zawartości
Mati_zasolony

Zmiana na sól...

Rekomendowane odpowiedzi

@Mati_zasolony Filtracja baniaka jest uzależniona od typu obsady.

Jeśli zbiornik jest zasiedlony głównie rybami to może i rzeczywiście biobale, choć są lepsze sposoby.A jeśli ma to być "rafa" to za filtrację odpowiedzialna jest żywa skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef ja na końcówkę wypływową odpieniacza założyłem kolanko PCV i woda wypływa pod kątem 90*.Myślę że z poborem wody też się to uda (niewielki spadek wydajności pompy). Wybrałbym aquabee -cichsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef, ja na początku jak zakładałem swoje 400l założyłem glonowy i po jakimś czasie go zlikwidowałem przerabiając sump. Też stwierdziłem, że mi to niepotrzebne :) Następnie zaczeły się pojawiać problemy z fosforanami i NO3 - to pomyślałem czas wejść na wyższy poziom wtajemniczenia :) i... oparłem filtrację na Zeovicie, a finał jest taki, że mam w tej chwili znowu glonowy i tylko dla niego przerabiałem cały system i zrobiłem go tak dużego jak to było możliwe.

Każdy powinien sam podejmować decyzję na jakiej zasadzie oprzeć filtrację.

Jeszcze tylko może małe "ale" tak dla pobudzenia wyobrażni. Jest w Warszawie pewien znany akwarysta, który wogóle zrezygnował z odpieniacza, a filtracja jest oparta na DSB i filtrze glonowym. Część forumowiczów go zna choć on sam nie uczestniczy w życiu forum to na pewno potwierdziliby moje słowa - akwarium wygląda pięknie i zdrowo.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki alef pomylilem sie Mati_zasolony:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie są czymś złym w akwarystyce. Ani w słodkiej ani morskiej. Napewno biopale "DZIAŁAJĄ!" O czym przekonałem się w moich słodkich bainakach. W jednym akwarium po 2 latach z biopali zostały wręcz "wyżarte" DOSŁOWNIE WYŻARTE. Nie mam już fotek ale biopale wyglądały jakby je ktoś poobgryzał.

Biopale dla mnie napewno potrafią przyjąć na "siebie" dość spore obciążenie obsadą. IMHO to nie jest gąbka, która będzie szkodzić.

Taki AQUA MEDIC. Napewno nie jeden w Was ma szstemz filteczjne AM REEF y biopalami i gąbkami. Przecież AM nie byłby taki głupi aby stosować coś co nie jest dobre. Gdyby robił coś złego, zrobił by z siebie pośmiewisko co groziło by utratą klientów.

Dużo ludzi stosuje biobale. Biopale WSPOMAGAJĄ cykl azotowy i NAPEWNO NIE SZKODZĄ!

BIOPALI w morskim nie mam bo nie mam gdzie ich dać. Gdybym miał panel to bym je dał. A jak będę miał sump to napewno się tam znajdą. IM więcej przerobionego NO2 tym lepiej dla wszystkich.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz z całym szacunkiem dla ciebie ale piszesz jakieś herezję. Po to mamy odpieniacze w systemach aby jak najmniej szkodliwych związków przechodziły do postaci NO3. Przy obecnie panującej modzie (czy normom, można nazwać kto jak woli) czyli 15-25% skały w porównaniu do objętości zbiornika ilość bakterii na tej skale poradzi sobię z amoniakiem i NO2 nawet przy przerybionych baniakach.

Jeśli tak ci zależy na przerabianiu NO2, a przypomnę, że ono przechodzi w NO3 to co potem z nim zrobimy? Podmianami wody wszyskiego nie załatwisz.

EDIT:

Aqua Medic - jak widzę jakość ich wyrobów to mi się scyzoryk w kieszeni sam otwiera.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi biobalami to tak -jak sa dobrze ...nazwe to przefiltrowywane to są oki ,czyli nie ma do nich np dostepu swiatla, szybki przeplyw wody i równomierne rozprowadzanie nad tym ZŁOŻEM wody to nie powinno być z nimi żadnego problemu Wiem sam po sobie ,bo (rozebralem) ostatnio komin gdzie mam kolo 60 l biobali i bylo tak czysto że aż sam sie zadziwilem:szok:szok Nic do czyszczenia w kominie a biobale jak z reklamy:) Co do wegla stosuje jak sie cos popierniczy w akwa i tylko w tedy Dodam ze moje biobale w kaminie 65 cm są zanużone na 15 cm ,tzw. zloże zraszane Ktos napisal ze wyjał strzepe biobali..no ..hmmm chyba zastosowal denibale....Pewnikiem jest że nie polecam do sumpa.!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak troche mi sie wydaje, ze sie cofamy. Piona ma oczywiscie racje jesli chodzi o wegiel. No moze jezeli ktos nie stosuje ozonu to moze weglem raz na miesiac dodatkowo wyklarowac wode.

To z biobalami mamy juz w archiwum i nie ma co wymyslac czegos nowego, co juz od przynajmniej 10-ciu lat zmieniono. Pewnie, ze jak pisze Mariusz sa rozne metody ale sprawniejsza okazala sie ta z odpieniaczem i zywa skala. Przyczyny sa banalnie proste. Odpieniacz z wody wyprowadza NA ZEWNATRZ bialka co skutecznie chroni nas przed calym cyklem azotowym jaki zafunduja nam biobale. Resztki tego cyklu zalatwi zywa skala i piach.

Zraszane biobale beda utlenialy NO2 na NO3 i co dalej? A przeciez gdyby nie biobale to nasz odpieniacz moglby sie popisac.

I w koncu - o co chodzi z tymi biobalami? Maja duza powierzchnie czy co? Przeciez zywa skala ma ja o wiele wieksza.

@Mariusz

To z AquaMedic troche mnie rozsmieszylo. Produkuja biobale bo jest na nie popyt (chocby w slodkowodnym lub oczku wodnym). Poniewaz kiedys o trzymaniu korali nie bylo mowy a chodzilo o przezywalnosc ryb to zeby pozbyc sie silnie toksycznego NO2 zastosowano zloze zraszane (biobale lub gruz koralowy). Z tego powstawal o wiele mniej toksyczny NO3 i rybki zyly! Dopiero pozniej sie polapano, ze z odpieniaczem i bez biobali jest latwiej.

Wedlug Ciebie powinnismy tez kupowac testy Sery bo taka firma napewno nie wyprodukowalaby badziewia bo dba o swoja reputacje?

Moze raczej posluchajmy Rebcia.:yes

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz od jakiegos czasu przygladam sie Twoim wypowiedziom - jest ich duzo, z zaangazowaniem wszedles w temat - to sie chwali, tym bardziej, mze jest kilku nowicjuszy na forum. Jedno tylko chcialbym napisac - hobby wyprostuje wiele Twoich wyobrazen:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

Mariusz od jakiegos czasu przygladam sie Twoim wypowiedziom - jest ich duzo, z zaangazowaniem wszedles w temat - to sie chwali, tym bardziej, mze jest kilku nowicjuszy na forum. Jedno tylko chcialbym napisac - hobby wyprostuje wiele Twoich wyobrazen:) pozdrawiam

Zgadzam się z Toba Szymon. Teoria a praktyka to jak woda i ogień. Teoretycznie można czytać forum i 10 lat i gdy tylko postawi sie akwarium to ma się 100 pytań do..... :)

Dzięki Szymon za wyprostowanie :)

PS. Dzisiaj rano miałem wielką jazdę. Dozuje płyn lugola. 1 kropla dziennie. Niestety dziś stało się nieszczęście. Dozuję płyn kroplomierzem z 10ml buteleczki którą połozyłem sobie na pokrywie.

NIESTETY córka się bawiła i akurat jak wkładałem pipetkę do butelki do capła mnie za nogę. Z butelki wyleciało mi około 3ml płynu lugola.

Zrobiłem szybko podmiankę. Co zrobić jeszce????????????????

Szymek Ty jako farmaceuta się wypowiedz :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jod w tej postaci powinien szybko sie uwolnic z wody. nie dodawaj przez kilka dni i obserwuj. i tak narazie nic wiecej nie zrobisz.pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. Dobrze że mam na razie tylko skałę :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.