Skocz do zawartości
Marqo

Pytanie o zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Do pomiaru zasolenia używane reflaktometru. Docelowa wartość to 1.026 i obecnie taki wynik pokazuje. Posiada on funkcję atc, mowa tutaj o korekcie wartości do temperatury. Patrząc przez lunetke widzimy napis at. 20stopni. Jeśli w akwa mamy 25 to wynik ten nie jest adekwatny. Dobrze myślę? Czy to juz jest przeliczone na 25?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką temperaturę masz w domu lub miejscu pomiaru?

Tak mała ilość wody jak próbka raczej nie jest w stanie zachować ciepła z akwarium.

Większa szansa, że mierzysz w temperaturze otoczenia 19-21*C, taką ma refraktometr i po chwili woda z próbki również będzie miała podobną. 

Znaczące przekłamania byś dostał gdybyś na przykład trzymał refraktometr zimą w nieogrzewanej dobudówce.

Zakładam, że kompensacja temperatury w refraktometrach działa w ten sposób, że mając sprzęt w terenie woda z próbki ma podobną temperaturę jak otoczenie, a nie różnica 20*C

Ktoś to potwierdzi, bo nie mam na to źródeł?

 

 

 

Edit:

A właściwie to jakbyś zabrał refraktometr z nieogrzewanej dobudówki i zbadał nim wodę, to ona również zmieni swoją temperaturę i gęstość i chyba nawet wtedy pokaże prawdę.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar w temperaturze pokojowej. Czyli trzeba wziąść poprawkę?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tego co czytałem, to jedyne co trzeba robić z refraktometrami ATC to raz na jakiś czas kalibrować. Ja robię to na RODI - ma wtedy pokazać 0.

Poza tym nie trzeba nic zmieniać, dodatkowo obliczać, ani korygować.

 

Cytuję jedną ze stron:

 

Cytuj

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dokładność wartości pomiarowych, dlatego też bywa źródłem największych rozbieżności podczas pomiaru. Zmiana temperatury zasadniczo wpływa na indeks refrakcji – ogrzana ciecz traci gęstość (objętość cieczy jest większa, waga jednak zostaje jednakowa), w wyniku czego rośnie prędkość rozchodzenia się światła w cieczy a następnie obniża się indeks refrakcji.

Optyczne refraktometry używają linearnej automatycznej kompensacji temperatury, dzięki której osiągają pomyślnie dokładnych wyników, we wskazywanym zakresie temperatur więc nie trzeba doliczać żadnych wartości korekcyjnych. Niemniej jest prawdą, że im bardziej temperatura zbliża się do granicy określonego zakresu temperatur, tym mniej dokładnych wyników linearna kompensacja osiąga. Jeżeli jest to możliwe, polecamy prowadzić pomiary w stałych warunkach temperaturowych, kiedy tak optyczny refraktometr jak również badana ciecz będą przez wystarczająco długi czas w środowisku o jednakowej temperaturze (najlepiej około 20 °C).

Jeśli refraktometr nie posiada kompensacji temperatury, nie trzeba się obawiać, że chodzi o jakiś bezwartościowy przyrząd. W takim przypadku w środowisku o jednakowej temperaturze powinien być nie tylko refraktometr i badana próbka, ale także roztwór kalibracyjny. Przed rozpoczęciem pomiaru trzeba dokonać kalibracji za pomocą roztworu kalibracyjnego i ustalić tzw. wartość „zero“ a natychmiast przeprowadzić pomiar badanej cieczy. Jeżeli temperatura otoczenia zmienia się bardzo szybko podczas pomiaru, przyrząd trzeba ponownie skalibrować.

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnold b. ladnie to wylozyl. Nic nie musisz przeliczac, tylko odczytywac i sie cieszyc, ze masz ATC.

Jasne- zakladamy, ze do pomiaru nie przynosisz refraktometru z mrozu do pokoju, mimo ATC.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link do dyskusji na ten temat.

Z tego co zrozumiałem Refraktometr zawsze kompensuje temperaturę by odczyt był prawidłowy. Niektóre tylko są dostosowane pod mierzenie wody o temp 20 stopni a są takie dostosowane pod akwariową 25 stopni.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tenshuchiyu napisał:

 

Z tego co zrozumiałem Refraktometr zawsze kompensuje temperaturę by odczyt był prawidłowy. Niektóre tylko są dostosowane pod mierzenie wody o temp 20 stopni a są takie dostosowane pod akwariową 25 stopni.

No ale przecież po kilku sekundach kontaktu z zimniejszą szybką refraktometra woda już nie ma 25, tylko 20 stopni. To tylko kilka kropel, które się dostosują do otoczenia, czyli 20*C


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj spokój, a Marek nie mąć ;-)
Refraktometr ma ATC, więc koryguje temperaturę. Refraktometry bez ATC trzeba kalibrować w takiej temperaturze jak jest podana.
Napis na skali 20stC oznacza, że refraktometr podaje SG w tej temperaturze (czyli już po korekcji przez ATC). Trzeba zrozumieć co to znaczy, mianowicie SG jest skalą "porównawczą", to znaczy, że SG20/20 to nic innego jak gęstosć wody o danym zasoleniu, podzielona przez gęstość wody czystej, przy czym obie sa w temp. 20stC.
Gęstość wody czystej w temp. 20stC to 0,9982
Gęstość wody 35PSU w temp. 20stC to 1,02478
Co daje SG20/20 dla 35PSU = 1,026628 żeby było ciekawiej
My przywykliśmy do 1,0264 dla 35PSU, ale to jest prawdziwe dla SG25/25


Dla tego refraktometry dostosowane do 20 stopni mają skalę SG i PPT zaczynającą się w tym samym miejscu a te dostosowane pod 25 stopni skalę PPT nieco niżej niż SG

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.