Skocz do zawartości
mufti

Czy to Bryopsis? Usuwać to?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to jest Bryopsis? Dość szybko zaczyna sie rozrastać. Usuwać to?

1586-img_0293.jpg

1586-img_0294.jpg


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm obejrzyj na zywo dokladnie i porownaj z tym, ale wydaje mi sie ze to jest Bryopsis. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nawet tak, to jest to skutek czegoś np rozrostu, a przyczyny tkwi w skladzie wody ...jak dlugo masz akwa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywlokłem to ze skałką i było małe, potem urosło.

Powyrywałem to na wszelki wypadek. Skałki nie wywalę, bo mam na niej Zoanthusa zielonego. Akwa ma 4 miesiące. Parametry w miarę dobre. Mg trochę niskie - 1040 mg/l, Ca 400 mg/l, NH4 - 0, NO2 - 0, NO3 - 0, PO4 - 0.1 mg/l (ledwie mierzalne), PH - 8, KH -9, Gęstość 1,023.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak na 4 miechy to rozumiem moge isc z tobą w zakład że to co podajesz ..czyt.parametry nie są tekie różowe jak opisujesz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona: Parametry mierzę od początku (w dzinniku są podane co jakiś czas). Zwłaszcza, ze miałem różne kłopoty ze zgonami włącznie. W takim razie co w pozyżej podanych parametrach jest nie tak? Nie rozumiem? Chyba, że jakiś inny pierwiastek chem.? Związek chem.?

Wodę badam Zoolekiem i nie wuważam, że to złe testy. Od 1,5 miecha mam 2 twardziele i bez problemu rosną. Co masz na mysli ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radzę zmienić testy, Zoolek nie jest rewelacją niestety


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zatem jakie testy polecacie? Np. na NH4 i NO2, NO3 ? Ma ktoś jakieś doświadczenie z innymi? Trochę czytałem na forum różnych opinii i wiele prób było, Zoolek nie wypadł źle. Co wypróbować? Jak poprawnie zmierzyć fosforany, żeby skutecznie określić źródło dokarmiania takich glonów?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

a co to za cholerstwo ? Wydaje mi sie ze mam u siebie taka kępke ale troche inny model .. na tej stronie podawanej wyzej niestety jest :)


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti

Przy zerowych wynikach testow te glony tez beda sie rozrastac. Dlatego sa takim problemem.

Jesli sa tylko na jednym kamieniu to przeloz korale na inny a ten kamien wywal jak najdalej. Jezeli bedziesz wyrywal to istnieje niebezpieczenstwo, ze jakies resztki dryfujace w wodzie przyczepia sie do innych kamieni i zarosna cale akwa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten glon może zamienić się w istną plagę - ciężko z nim wygrać, więc rwij chawsta póki mały, teraz też bym tak zrobił, ale kiedyś miałem miękkie serce za to teraz problemy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to to samo badziewie ?

1153-img_1345_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti czy ten glon jest w dotyku sztywnawy?? Bo ja miałem briopsis i to co widzę na fotce 1 nią nie jest a na 2 jest zbyt niewyrażne aby stwierdzić co to zacz ;](briopsis przypomina nieco grubsze nitkowate ze szczoteczkowatymi odrostami po bokach - jak u niektórych pełzatek - glony te są równie miękkie jak wspomniane nitkowate).

Stani ma rację - nie ma łatwego sposobu na te glony - większa cyrkulacja, podbicie kh czy idealne parametry itp. nic nie pomogą nam w walce.

Z własnych obserwacji i doświadczeń:

Nauczyć się jak wygląda briopsis(linki Ocelocika) i pod żadnym pozorem nie kupować skały z tym cholerstwem.

Jeśli juz wsadziliśmy ją do baniaka to nie skubać jej w solniczce! To tylko sprzyja rozprzestrzenianiu się tego glona. U mnie pomogło wyszorowanie skały i dokładnie jej potem przepłukanie w wodzie z podmianki po czym ustawienie skały tak, że do resztek briopsis nie docierało światło + dozowanie kalkwasser.

Sam glon o dziwo bez światła może wytrzymać cholernie długo więc lepiej ustawić to już na stałe gdzieś w cieniu.

...ale jak już powiedziałem u Ciebie nie wygląda mi to na briopsis ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem.

Na skale tego nie bylo. Zaczelo rosnac niedawno.

Na skale kolonia xeni i 2 twardziele.

Jakies rady ? Moze cos to je ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ślimole Elysia je wcinają i faktycznie jeden przywędrował do mnie razem ze skałką, na której była też briopsis a padł niedługo potym jak się glona wreszcie wyzbyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktos gdzie je mozna dorwac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BeRsErK: To raczej jednak Bryopsis, bo jest drobne i miękkie w dotyku. Na zdjęciach wygląda na większe, ale to złudzenie od zbliżenia obiektywu. No nic, poczekam co będzie. Na razie wyszorowałem skałkę.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napewno byropsis, jeżeli jest na jednej skałce to najlepiej to wyrwać bardzo dokładnie (z tym że trzeba uważać żeby nić nie pływało w wodzie), a skałkę ustawić tak żeby tam gdzie rośnie byropsis było ciemno. Kiedyś miałem prawdziwą plagę tego, w sumie nie wiem jak się tego pozbyłem ale chyba głównie dlatego że:

- lałem kalk

- przenisłem baniak = gruntowne sprzątanie i nowe ułożenie skały

- wymieniłem odpieniacz na dużo mocniejszy

- zacząłem oświetlać refunginum 24h/dobę


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o naso ?

Podobno wetnie wszystko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przy świerzych zbiornikach , a szczegulnie przy zgonach i dużych wachnięciach parametrów wody mioże się i Derbesia i Bryopsis pojawić , wówczas najlepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość i trzymać stabilne parametry wody , ograniczyć karmienie i zastanowić sioę nad czymś co to zeżre w nanorafie radziłbym zgasić światło na kilka dni i pilnować pH , w zbiornikach zdolnych pomieścić 2-3 pokolce sprawe się szybko rozwiąże sama . Faktycznie naso żre wszystko ale rośnie bardzo szybko więc albo należy się nastawić na zmianę zbiornika na większy albo na oddanie podopiecznego za jakiś czas

Pozdrawiam Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz sorki ale się nie zgodzę - Twoje sposoby są dobre na nitkowate a nie na briopsis.

Ograniczanie albo nawet całkowite odcięcie tej algi od światła na kilka dni nic nie da - po prawie dwóch tygodniach trzymania skały z nią w zaciemnieniu alga była na tyle żywa, że po ponownym wystawieniu na światło bez problemów znów zaczęła zarastać. Pomijam fakt stosowania tej metody w zbiornikach gdzie opanowała kilka skał a są tam też koralowce(zaciemnienie kilkudniowe napewno na zdrowie nie wyjdzie koralowcom a alga...powiedzmy, że na 99,9% potraktuje to jako małe wakacje w podboju naszego baniaka)

Dobre warunki wody i jej utrzymanie także briopsis nie przeszkadzają - nie potrzebuje dużych ilości No3 czy fosforanów a w znikomych ilościach te zawsze występują u nas.

Pokolce Żółte nie zauważyłem aby skubały briopsis(może naso je wcina ale opcja zmiany zbiornika tylko po to aby wprowadzić tam coś co zje briopsis jest nieco dziwna - już taniej by pewno wyszła wymiana całej skały ;]) - jeśli nawet to robiły to o wiele za wolno w porównaniu z szybkością rozrostu naszego "pupilka"

Jednym słowem problem z briopsis polega na 3 czynnikach:

- olbrzymia wytrzymałość

- Szybki rozrost(jeśli nie bardzo szybki)

- stosunkowo małe wymagania "życiowe"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to żeście mnie pocieszyli... Kurde, znowu problem... :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti - briopsis to straszne cholerstwo ale nie ma co się załamywać bo nieśm iertelne tyż nie jest.

Primo sprawdź czy przyczyną rozrostu nie jest aby skałka - u mnie po wywaleniu tej, na której briopsis przyszła powoli udało mi się ją wytępić - wniosek z tego taki, że być może uwalniała jakieś związki/metale, które briopsis traktuje jako ważny element w swojej diecie ;]

Secundo - jeśli jest tego mało(a z tego co pokazałeś to u Ciebie jest to narazie początek) to wyładuj "briopsisową" skałkę z baniaka, wyszoruj ostrą szczotą do gołej skały, potem dokładnie przepłucz w wodzie z podmianki i ustaw w baniaku tak aby miejsca gdzie alga się pojawiła nie otrzymywały światła.

Widzę, że masz twardziele w solniczce a więc pewno i reaktorek/mikser też pracuje a więc nie ma co się bawić w dodatkowe zakraplanie kalki.

To powinno pomóc - powodzonka.

PS - jak znajdę fotkę to Wam pokażę jak wyglądała plaga u mnie a udało mi się z nią wygrać dopiero po 7-8 miechach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok BeRsErK. Dzięki za radę. Wyszoruję skałkę.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.