Skocz do zawartości
maica

Brązowy nalot na skałach, na piasku dodatkowo brązowa galareta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W październiku zeszłego roku dostałem propozycję przyjęcia funkcjonującego reefmaxa. Jako, że od kilku lat zajmowałem się akwarystyką słodkowodną, a o morskiej tylko marzyłem, od razu się zgodziłem i tak pojawiło się u mnie w domu akwarium morskie. Niestety, jak się okazało akwarium z problemami, ale o tym zaraz. Jak tylko sprzęt znalazł się u mnie, trafiłem na to forum i zacząłem chłonąć tematy, szczególnie te związane z reefmaxami, stopniowo pogłębiając wiedzę na temat zasolenia, pierwiastków, związków chemicznych itp.

Wraz z akwarium dostałem żywy piasek i żywa skałę, obsadą była parka ocellarisów, jeden Chrysiptera hemicyanea, krewetka Lysmata amboinensis  i krabik Calcinus elegans oraz ze ślimaków porcelanka egipska. Na skale było sporo małych Wężowideł, a w piasku robaków spaghetti.

Z koralowców skała była porośnięta briareum i kilkoma główkami zoa. To wszystko na soli AF reef salt

W panelu filtracyjnym w pierwszej komorze w pierwszym koszyku znajdowała się gąbka i czujnik autodolewki, w drugim purigen igruz koralowy, w drugiej komorze tradycyjnie odpieniacz a w trzeciej patyki z fizeliną. W akwarium był 1 cyrkulator (newa wave 1.6).

Oświetlenie to 3xt5: blau marine blue (6h/24), giesemann lagoon blue (6h/24) I blau actinic (8h/24)

Akwarium borykało się z problemem bardzo wysokiego no3 (poza skalą testów saliferta, KH-9,9) i plagą cyjanobakterii (stwierdzona przez osoby które opiekowały się tym akwarium i próbowały wyprowadzić je na prostą), który w mgnieniu oka porastały skałę, piasek i szybę, tak, że trzeba było je czyścić raz na 2 dni. Woda była podmieniana raz na 2 tygodnie po 15 l.

Gdy akwarium trafiło a moje ręce, na starcie robiłem podmiany po 10 l raz w tygodniu oraz zacząłem modyfikować odpieniacz poprzez wymianę pompy na newa jet 1200 i wymianę rurki doprowadzającej powietrze. Odpieniacz zaczął pienić a no3 spadać. Po kilku tygodniach no3 spadło do wartości poniżej 25 i tak długo się utrzymywało. Niestety przez niewiedzę do dolewki dawałem solankę (dziś nie mogę uwierzyć w ten błąd), przez co zasolenie podskoczyło do 1,034 (mierzone refraktometrem w sklepie) i pojawiły się dino (stwierdzone przez obsługę sklepu na kawałku skały) a padły robaki spaghetti i wężowidła oraz krewetka, zoasy pozanikały, briareum straciło swoja barwę i jaby mniej się rozwijało. W styczniu unormowałem zasolenie, wyrzuciłem patyki z fizeliną, wymieniłem gąbke, okazało się, że cyrkulator miał zapchany wirnik i nie kręcił się tak szybko jak powinien więc go oczyściłem. Po tych zmianach no3 spadło do wartości około 5, dino się cofnęło, cyjano jakby też, briareum zaczęło odzyskiwać kolory. Myślałem już że wszystko będzie ok, lecz znów coś zaczęło pokazywać się na piasku, a w między czasie dokupiłem sarcophytona (oraz 3 ślimaki turbo i 2 krewetki), aby sprawdzić czy pozytywne zmiany brianerum i lepsze parametry oznaczają, że akwarium działa już jak powinno. Sarco przez pierwsze dwa dni wyciągał polipy, później już przestał, jedna z krewetek padła a piasek w coraz większym stopniu pokrywał się brązowym czymś co zaatakowało też skałę.

I tu chciałbym poprosić was o radę, co dalej. Na dzień dzisiejszy parametry w akwarium to:

KH 8,3

pH 7,7

NO3 10

NO2 0

PO4 0

Zasolenie 1,024

Ryby karmię mrożonkami płukanymi przed podaniem (1/3 kostki). Codziennie dodaję bakterie (AF Pro Bio S) i pożywkę (AF -NP Pro).

W planach mam wymianę odpieniacza na Tunze 9002 i zastanawia mnie jeszcze kwestia cyrkulacji, podpowiedzcie mi czy jest ok czy może coś zmienić. Poniżej link do  filmiku z całości.

https://youtu.be/Nd0Xf981qyU


Reefmax 105l, 3x24 W Blau, Giesmmann, cyrkulacja NeWave 1.6, Tunze 6015, pompa obiegowa Newajet 1200, Tunze 9001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj dobre bakterie (np prodibio), oszczednie z jedzeniem, trzymaj parametry. Moze tez zmien sol na ubozsza, bo jakos do konca do tej reef salt to nie jestem przekonany. Przy takiej obsadzie to nawet IO wystarczy. Do tego dobra cyrkulacja (jesli masz dwie pompki to jedna skieruj na skale, druga w strone tafli) i sporo cierpliwosci. Jesli NO3 faktycznie bylo tak "niskie" (w co watpie, bo pewnie lwia czesc "ukrywa" plaga) to tez winy szukalbym ewentualnie pozniej w skale... Powodzenia!

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A pytanko na jakiej to jest soli pytam bo ja jak jechalem na AF na poczatku w akwarium mialem to samo...zmienilem sol zwiekszylem cyrkulacje zniklo po tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF reefsalt- pierwszy post, potem nic nie pisze że zmienił sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było to samo po tej soli, zmieniłem na IO i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś na piachu może wychodzić bo przenosiłeś zbiornik który już był z plagami wiec niema co liczyć na to ze zaraz będzie ok:fish: trza czasu i wywal to briareum na jedna osobna skałkę bo zarośnie ci wszystko:clover: mi tez się na początku podobało a teraz wkurza mnie bardziej niż majano ph niskie cyrkulator mozesz dorzucic bo ten maly brzdac jak sie jekko przytka to nic nie bedzie dmuchal acha i bylbym zapomniał film nakręcony przy takim świetle ze nic nie widać:shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, akurat soli ni wystarczy na jeszcze jedną podmianę, następną zrobię już na IO. Podpowiedzcie mi jeszcze, jaki cyrkulator dobrać, w jakimś temacie wyczytałem, że moc cyrkulatorów powinna wynosić 10-20 razy litraż baniaka/h, ten cyrukulator ma moc 1600 l/h więc teraz dodać coś małego co będzie miało 400 l/h czy np. 1000 l/h? Jeśli to nie pomoże spróbuję z innymi bakteriami.

Co do filmiku następnym razem postaram się o lepszą jakość :)

Edytowane przez maica (wyświetl historię edycji)

Reefmax 105l, 3x24 W Blau, Giesmmann, cyrkulacja NeWave 1.6, Tunze 6015, pompa obiegowa Newajet 1200, Tunze 9001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by bylo, gdybys wypelnil "stopke" z danymi sprzetu, bo ja na przyklad nie wiem, ile litrow ma Twoj reefmax a szukac za kazdym razem tez jakos sie nie chce. W kazdym razie, taka dodatkowa 400 l/h pompka raczej nic nie zmieni. Bywaja akwaria z cyrkulacja objetosc x 40 lub x 60 wiec w ciemno strzelam, ze moglbys dolozyc co najmniej Tunze 6015 . :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpis uzupełniony, sól i cyrkulator zamówione, dam znać w tym temacie jak postępy :)


Reefmax 105l, 3x24 W Blau, Giesmmann, cyrkulacja NeWave 1.6, Tunze 6015, pompa obiegowa Newajet 1200, Tunze 9001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.