Skocz do zawartości
Gość

co to jest

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki temu, że dajemy ogromne pieniądze na to hobby tutaj, to w Azji ktoś dba o to, żeby polowania nie wyglądały jak jeszcze 30 lat temu (cyjanek / TNT z czasów 2WŚ) i opłaca im się dbać o rafy. Moim zdaniem robimy więcej dobrego niż złego.

 

A jeśli ktoś ma wyrzuty sumienia, to przecież można mieć (robią się coraz popularniejsze np w UK) typ zbiornika z gatunkami WYŁĄCZNIE rozmnożonymi w niewoli i fragami korali.

Ot przykład z tego tygodnia:

vvtviYAn.png

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że naszym podopiecznym byłoby lepie na wolności ale skoro już mamy je w akwariach to szanujmy je i zapewnijmy im jak najlepsze warunki do życia. Nie znęcajmy się nad nimi tylko dlatego że jest to ostatnio modne...

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nie chodzi o dobro i zło. Tylko pewnego rodzaju obłudę. Ja wiem dlaczego i po co mam akwarium. Nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia nie muszę się usprawiedliwiać kupujac zwierzaki z hodowli bo to dla mnie i tak nic nie zmienia. Czyż dziecko urodzone w więzieniu nie ma już prawa do normalnego życia?

Mam świadomość tego że posiadam te zwierzaki dla swojej próżności, bo tak chce.

Moim zdaniem to podstawa bo twierdzenie że:

O tam to muszą się strasznie męczyć u mnie miały by jak w niebie nie jest do końca prawdziwe.

Swoją drogą brudna szyba też nie musi świadczyć o tym, że przeżywają tam gehennę.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt to rozumiem. Chyba nikt nie jest tu dzieckiem i każdy rozróżnia niewolę od wolności. 

Araukaria też będzie miała lepiej w Brazylii niż w naszym ogródku.

Hodujemy jednak gatunki o małej świadomości i raczej nasze rurówki lub korale nie odczuwają tęsknoty za ojczyzną.

Zdecydowana większość z korali w naszych zbiornikach umrze, ale i na rafie śmierć jest normalnym zjawiskiem i wszystkie korale w końcu stają się podłożem i częścią rafy. W wielu przypadkach nasze akwaria są nawet bezpieczniejsze, bo ich głównym wrogiem tak naprawdę jesteśmy my. Kwestia naszego sumienia i poczucia obowiązku. Pies i kot też są skazane na nas i traktują nas trochę jak swoich bogów.

Co do dziecka w więzieniu to w wielu przypadkach to dziecko by się nie narodziło gdyby nie fakt życia w tym więzieniu. Co lepsze? Żyć w więzieniu, czy nie urodzić się?

To już ociera się o filozofię, a chyba nie tego szukamy w naszych akwariach.

Podejrzewam, że ludzie, którzy tak załatwiają te akwaria jak na zdjęciach z tego tematu raczej tutaj nie dotrą, więc świata w ten sposób nie zmienimy.

Jedyne co możemy robić to studzić zapały napaleńców, którzy zobaczą nasze akwaria i uświadamiać ich, że to przede wszystkim kosztuje i zajmuje dużo czasu.

To taki mój punkt widzenia. Temat kontrowersyjny i tutaj chyba każdy ma swoje zdanie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że rozróżnia, przynajmniej powinien :)
Ale jeśli ktoś twierdzi że koralowce w brudnym akwarium miały bo lepiej na wolności, ale te z jego banki już nie mają żadnych problemów :)
Obłuda prawda?

Nie ma co o tym więcej rozprawiać bo taki temat może się przerodzić albo w filozoficzne wywody, albo w kłótnie nie wiadomo o co bo zaraz tematy szybko ucieknie :)
Chyba piszemy o tym samym :)
Tylko z tym dzieckiem się nie zgadzam bo przecież mogło być poczęte poza więzieniem tylko się w nim urodzić i co wtedy?
:) dobra to był żart :)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... Z braku laku... to dobry temat ;)

I nikt nie zarzuci, że to off-topic, bo z założenia takim był luźnym przykładem.

 

Ale wracając na spokojnie. Zaczynając od końca...

Zgadzam się z Twoim podejściem jeśli chodzi o większość ryb...

One nie mają szans się zreprodukować w naszych akwariach i w przeciwieństwie do rafy nie możemy im zapewnić ciągłości genetycznej. Ale korale (nie wszystkie oc)... Przecież dzięki niewoli w jakiej je trzymamy pięknie się reprodukują i ich geny wędrują po świecie. Zobacz na różnorodność zoasów, challice, acanów... Zaczynały jako morphy, wady genetyczne a dzięki temu, że stały się kolekcjonerskie to niektóre rzadkie odmiany są do nabycia w niemalże każdym kraju. A przecież tego typu organizmom w życiu chodzi o to, żeby zapewnić przetrwanie gatunku.

 

A koralowce na rafie też nie mają różowo. Widziałem place po kilkaset metrów martwych szkieletów... Tam nic się nie marnuje, więc staną się podłożem pod inne kolonie, ale jednak w naszych akwariach (zadbanych) nie mają tak źle... Trzeba pamiętać, że w naturze zazwyczaj zwierzęta żyją na skraju głodu. Zawsze występuje czynnik hamujący niekontrolowany wzrost, a jeśli go nie ma to rozrost populacji przyciąga drapieżniki, które regulują populację.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.