Skocz do zawartości
Marco800

Mały zbiornik - balling czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam ponad roczny 72 litrowy zbiorniczek. Parametry w normach. Zastanawiam sie czy w tak malym zbiorniku jest sens dozowac kh, ca i mg. Czy ktos z was cos takiego w tak malych zbiornikach uskutecznial. Uzywam soli AF reef salt.

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka


Zapraszam do śledzenia mojej strony na facebooku oraz mojego bloga:

- https://www.facebook.com/Myreefblog-937761722986773/

- https://myreefblog.wordpress.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Marco800 napisał:

Witajcie mam ponad roczny 72 litrowy zbiorniczek. Parametry w normach. Zastanawiam sie czy w tak malym zbiorniku jest sens dozowac kh, ca i mg. Czy ktos z was cos takiego w tak malych zbiornikach uskutecznial. Uzywam soli AF reef salt.

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka

ale jak dolewać jak piszesz że masz super parametry?
Ballinga jest dla tych co im ciągle spadają parametry łeb na szyję.czasem jest tak że trzeba np Kh uzupełnić powinieneś mierzyć testy raz na tydzień jeśli coś spadło uzupełnić 2-3dni.No ale skoro piszesz że masz ok parametry to zakładam że je masz od dłuższego czasu.

Zapewne w tak małym zbiorniku wystarczają Ci podmiany stąd te parametry masz ok,ale obserwuj.

Ps. w rezerwie powinno stać a+b+c choć po 250ml w razie "W"

 

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Marcin1978 napisał:

Napisz jakie parametry masz przed i po podmianie wody.

Marcin zakładam jak pisze że ma ok to znaczy że wie o czym pisze...:Dtak mi się wydaję ......

zresztą na jego blogu są wpisane:

  • sól: 1.025
  • NO3: 25 – 50
  • pH: 8.2
  • kH: 8.0
  • Ca: 440
  • Mg: 1350
Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na moje oko pytanie dotyczy przyszłości teoretycznie w razie gdyby Ca i Mg spadały. Czy warto w baniaku 72l stosować ballinga? Też mnie to interesuje i chętnie poczytam co inni o tym sądzą. Czy balling np od 300l ma sens czy nawet przy 50-60l też warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Stefan85 napisał:

Na moje oko pytanie dotyczy przyszłości teoretycznie w razie gdyby Ca i Mg spadały.

no to mu odpowiedziałem że tak...musi pilnować parametrów nie zawsze stosuje się wszystko z Ballinga prawda,zależności co będzie spadało.

np u mnie przez jakiś czas spadało wapno Ca,ale jak jechałem na soli AF,zmieniłem sól od 1,5miesiąca mam spokój parametry się utrzymują KH-8 Ca 450  Mg 1370

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazaniem w malych zbiornikach moga byc podmiany po np: 20% tygodniowo, ale co, jesli i one nie wystarcza do utrzymania parametrow ? Przeciez nie o to chodzi, zeby podmieniac 50% ... Pozostanie Balling i jest obojetne czy dozowany automatycznie pompami, czy lany "z reki". 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nawet w małym zbiorniku nie obędzie się bez ballinga ;) chyba że kupimy bogatą sól i będziemy utrzymywać wyższe parametry które przez tydzień zostaną skonsumowane a druga sprawa czy takie podmiany/skoki będą dobrze robić koralom?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem male akwa 60l później 140l i  lałem Balinga ,wszystko zależy od tego ile jest korali lps /sps(ja miałem sporo) i podmiany mi nie wystarczaly,wiec moim zdaniem czy maly czy tez duzy zbiornik jesli jest potrzeba to nalezy lac :)

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to tak ciężko zrozumieć, że ballinga stosujemy wtedy kiedy jest POTRZEBA bez względu na wielkość... przy pewnej wielkości przychodzi jednak taka chwila, że lepiej się sprawdza reaktor - tyle filozofii 

p.s.

i jeśli balling a małych - tak wiem to będzie koszt - ale jeśli ma mieć sens to tylko pompy - dlaczego? - bo nam ułatwić życie a nie utrudniać


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.