Skocz do zawartości
Iceberg

Zoa i nagoskrzelne

Rekomendowane odpowiedzi

Heja...Mam jedna ladna skalke z Zoanthus'ami i widze ze sie niezbyt otwiera przez ostatnie kilka dni,pomimo dobrych parametrow...Na Zoa zeruja slimaki nagoskrzelne,ktore udalo mi sie zindentyfikowac i ktore mozna "leczyc" plynem Lugol'a,produkt we Francji wycofany jako srodek przestarzaly i jego miejsce zajela Betamine,srodek antyseptyczny na bazie jodu...Czy ktos walczyl z tymi slimakami i wygral?...Zadzwonilem do apteki i maja Betamine 10%,podejrzewam ze jest to odpowiednik plynu Lugola 10%...Ile tego wlewacie do litra wody RODI i  jak dlugo moczycie korale?...Wlasciwie powiniennem wczesniej pomyslec o jakims koral dip'ie uzywanym przy kazdym nowym koralu...Na szczescie jest to jedyna skalka,gdyz akwarium niedawno dojrzalo i nie chce na razie nic wiecej dodawac przez jakis czas ,a dobrze bylo by pozbyc sie tych malych dziadow.Inna sprawa,czy slimaki te porozchodzily sie po calym zbiorniku,czy tez siedza tylko na Zoa.Bede musial podpatrzyc,gdyz nie chce narazac innego zycia,ktore mam zamiar zakupic za jakis miesiac,poltora...Dzieki za odpowiedzi...

Edytowane przez Iceberg (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem też kiedyś malutkiego ślimaka zjadającego zoanthusy był chyba tylko jeden bo go złapałem i do dziś cisza.

b3b7d156438664065e0a5225c482938f.jpg

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam ten sam problem jeszcze te rozgwiazdy sie pakują. Chyba sie trzeba przyzwyczajic do tego ze zooa nie zawsze w 100%  sie będą otwietac co dziennie nie raz jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj

U weterynarza dostaniesz receptę i zrobią Ci w aptece płyn lugola.

Ja dawałem 5 kopli na 200 ml i trzynałem zoa kilka minut .Skuteczne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrazam sobie przyzwyczajenia sie do plagi bo u mnie to jest plaga...Tak,to ten jegomosc ze zdjecia,tez jednego zlapalem,ale przypatrujac sie dokladnie skalce,zauwazylem ich dziesiatki,pewnie niedawno sie wylegly,gdyz wczesniej nie bylo problemu z otwieraniem,nawet w nie do konca dojrzalym akwarium...

1 minutę temu, indra napisał:

witaj

U weterynarza dostaniesz receptę i zrobią Ci w aptece płyn lugola.

Ja dawałem 5 kopli na 200 ml i trzynałem zoa kilka minut .Skuteczne.

 

Plyn Lugola we Francji jest zupelnie wycofany i zamieniony na Betamine...Kupie te B 10% i zastosuje sie do Twojej dawki (25 kropli na litr),zobaczymy co z tej kompieli wyjdzie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszystkie coral dipy nie są oparte o lugola? Pewnie mają jeszcze większe sprktrum działania dzięki dodatkom i są reef safe.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie nie wiem za bardzo czym jest Lugol,wiemtylko ze jest na bazie jodu i pamietam z dziecinstwa taki niebieski plyn,ktorym sie odkazalo rany i chyba to sie nazywalo Jodyna,nawet szukalem czegos takiego za granica,kiedy chcialem sobie wlosy przefarbowac na niebiesko...Nie wiem tylko czy Lugol,Jodyna i Betadine to jedno i to samo,albo prawie to samo,tylko na przestrzeni lat przybralo inne nazwy i zostalo jakos zmodyfikowane i ulepszone...Kiedy bylem w szpitalu to przed badaniami musialem cale cialo umyc wlasnie Betadina,gdyz sala na ktora wjezdzalem byla sterylna...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to niebieskie to chyba nadmaganian po

10 minut temu, Iceberg napisał:

Wlasciwie nie wiem za bardzo czym jest Lugol,wiemtylko ze jest na bazie jodu i pamietam z dziecinstwa taki niebieski plyn,ktorym sie odkazalo rany i chyba to sie nazywalo Jodyna,nawet szukalem czegos takiego za granica,kiedy chcialem sobie wlosy przefarbowac na niebiesko...

to niebieskie to chyba nadmaganian potasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa juz po kapieli i zobaczymy jak sobie da rade...W miedzyczasie znalazlem bardzo ciekawy artykul na temat tych nagoskrzelnych z rodziny aeoid'ow z ktorego wynika ze operacje trzeba powtorzyc po tygodniu,gdyz produkt nie zabija jaj,ktore pewnie juz zostaly zlozone,choc nie widzialem jednego doroslego osobnika.Najwiekszy mial jakies 3 mm a reszta 1,5 mm i na dnie naczynia bylo kilkadziesiat martwych...Bede musial powaznie pomyslec na temat kapieli wszystkich nowo nabytych korali...Tutaj link:https://www.bluezooaquatics.com/resources.asp?show=15


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bo te zjadające zoa nie rosną większe.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyn lugola to roztwór jodu, jodku potasu i wody, stosuje się głównie przy infekcjach i dezynfekcji po fragowaniu.
Jest koloru brązowego.

Na ślimaki lepiej dip Coral Rx, jednak dip nie niszczy jaj.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokopalem sie z czego zrobiona jest Betadina :Gliceryna,eter laurylo-makrogolowy,dwuwodny fosforan sodu,monohydrat kwasu cytrynowego,wodorotlenek sodu i oczyszczona woda i na francuskich forach pisza o jej zastosowaniu przy infekcjach i pasozytach korali,tak ze mam nadzieje iz ide w dobrym kierunku...Na forach angielsko jezycznych pojawia sie rozstwor Lugolu.W linku,ktory podalem wyzej jest pokazany srodek do tych samych zastosowan Salifert'a,co mnie troche zdziwilo,gdyz myslalem ze oni robia tylko testy...Jesli chodzi o niszczenie jaj to kazdy z tych srodkow trzeba stosowac przynajmniej dwa razy,raz by zabic dorosle osobniki a drugi raz by sie pozbyc ledwo wyklutych nowych slimakow,poki jeszcze nie znosza jaj,czyli jakies tam wyczucie jest potrzebne...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Iceberg napisał:

eter laurylo-makrogolowy,

powodzenia życzę :

 

Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Często stosowana również w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele mi mowi ta nazwa i nic o niej nie znalazlem w googlach,zakladam jednak ze skoro produkt w ktorego sklad wchodzi jest stosowany z powodzeniem przez akwarystow francuskich to chyba nie zabija korali...Moj Zoa po paru godzinach zaczal sie otwierac i jezeli jutro bedzie wygladal zdrowo to zastosuje ten plyn ponownie,jesli jednak nie pzezyje to zaopatrze sie w plyn Lugol'a albo plyn Salifert'a...Swoja droga trucizny w malym lub wiekszym stezeniu zdominowaly juz Swiat,ktory leci na zlamanie karku,byle do przodu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to, że w niektórych przypadkach "iodine dip" na bazie płynu lugola jest bardziej polecany niż dettolopodobne dipy.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma? Może w aptece nie ma do użytku medycznego, ale na ebay normalnie są dostępne.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Arnold,mozna dostac wysylkowo przez Ebay czy Amazon,jednak ja nie chcialem tracic tych paru dni na czekanie,gdyz koral byl bardzo zaatakowany,kupilem go ze zlozonymi jajami,dlatego pieknie sie otwieral przez jakis czas az nagle przestal i w pore dostrzeglem na nim slimaki nagoskrzelne...Swoja droga to niezle sie maskuja i gdybym nie wiedzial czego szukam,pewnie bym nie zauwazyl...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się szukać po zatoce i amazonce, ale na jakiej bazie są te płyny? alkohol czy woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Betadine jest na oczyszczonej wodzie a Lugol nie wiem...Wlasnie przygladalem sie zbiornikowi i zauwazylem pare dziadow na szybach,ktore szybko wylowilem ,wyglada wiec na to ze jeszcze walka nie skonczona,gdyz jezeli byly na szybach to pewnie sa i na skale i znajda sobie Zoa'sa...Zastanawiam sie czy nie dac go do do drugiego 8-mio litrowego zbiorniczka i poczekac az w te w akwarium wyzdychaja z glodu,jak Berghia,gdy zabraknie Aiptasi...Tylko jak dlugo moze to potrwac...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet ladna rybka,ale nie byla w moich planach...Jezeli nie opanuje sytuacji przez dluzszy czas,chyba sie pokusze o Fletworm Exit Salifert'a...Czy ktos mial z tym srodkiem do czynienia?...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.