Skocz do zawartości
dawid

Kolejne pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie moze byc minimalna moc oświetlenia by najprostsze koralowce rosły ? Chodzi mi o to by ograniczyc do minimum parowaie wody.Filtracje jednak chcialbym ,,prowadzic'na zywej skale + odpieniacz.Pozdrawiam Sorry za te wszystkie pytania ale chcialbym aby mój przyszły zbiornik był jak najbardziej funkcjonalny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm powiedzialbym, ze parowanie zalezec bedzie przedewszystkim od powierzchni wody, temperatury ( czyli z baniaka oswietlanego 250W HQI o x2 powierzchni i T temperaturze bedzie parowac tyle samo co z baniaka oswietlanego 1W LEDem o x2 powierzchni i T, identycznej jak poprzednio, temperaturze ) i wilgotnosci powietrza. Dlatego jezeli chcesz zredukowac parowanie to zmniejszanie oswietlenia to nie najlepsza droga. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore korale rosna w polmroku. Takich raczej w sklepach nie dostaniesz. Te co sa w sklepach to wydawac by sie moglo, ze dwie swietlowki T5 na szerokosci zbiornika 25cm to minimum.

Ja jednak u siebie mam pewnego jegomoscia, ktory w swietle prawie nie rosl, jednak po przestawieniu go do polmroku zaczal bardzo szybko rosnac. Teraz jak juz moglbym go zidentyfikowac to nie chce go wyciagac i stresowac poniewaz troche skalek bym musial przestawic, ale fakt jest faktem, ze pomiedzy skala jak patrze to caly czas sie powieksza. Zobacze go w pelni i zidentyfikuje jak wiekszy zbiornik bede stawial :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale swietlówki przekazują swoją energię w formie ciepła. Wzrost teperatury pry powierzchni + ruch wody powodują parowanie wody ktora sie uzupełnia.dlatego chyba stosuje sie wiatraczki??

Co do organizmow mialem na myśli jakies zoanthusy czy grzybowience(ewentualnie xenie) bo chyba te organizmy nie potrzebua mocnego oświelenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz parowanie jest zaleznie, jak wspomnialem, od temperatury, wilgotnosci powietrza i powierzchni. Chlodzace dzialanie wiatrakow polega na tym, ze przy powierzchni tafli wody kumuluje sie powietrze mocno wilgotne. Wiatrak je usuwa znad akwarium, w jego miejsce wprowadza suchsze niz poprzednio powietrze, ktore umozliwia wieksze parowanie - a efektem tego jest ochlodzenie wody. Wydaje mi sie, ze temperatura przy powierzchni wody niewiele rozni sie temperatura reszty baniaka ( zakladajac solidna cyrkulacje ) i nie ma co sie bawic w zmniejszanie swiatla. I tak bedziesz mial wode o T~25'C ( grzalka bedzie dbac o jej utrzymanie ). A jezeli bedziesz mial troche wiecej swiatla to roznica bedzie jedynie taka ze rzadziej bedzie Ci grzalka chodzic, bo ogrzewac bedzie takze swiatlo. Jezeli koniecznie chcesz ograniczyc parowanie to jak dla mnie jedynym mozliwym wyjsciem jest a) takie dobranie wymiarow baniaka, aby powierzchnia tafli wody byla jak najmniejsza ( inwestujesz w wysokosc kosztem dlugosci i szerokosci ) :D uzycie pokrywy ( powietrze pod pokrywa bedzie wilgotne, nie bedzie mialo gdzie uciec i zmniejszy to parowanie ) tyle ze baniak bedzie latwo ulegal przegrzaniu. Wybor nalezy do Ciebie. Pozdrawiam,

M.

P.S Co do nisko-oswietleniowych korali to potwierdzam takie wlasciwosci niektorych grzybkow. Mam jednego rosnacego praktycznie w polmroku - rosnie baaardzo powoli, ale zyje.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawid ja proponuje zamontowac w pokrywie wiatraczki. Moze z morskimi nie mam jeszcze doswiadczenia ale znam temat z slodkowodnego. Jedna swietlowka T8 pracujaca przez okolo 12-14h podnosi temperature o 1*C w ciagu tej pracy. Gdyby zalozyc jeden wiatraczek ktory wyciagalby cieple powietrze to nie powinno byc problemu. Ja tak bede robil w swoim morszczaku :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi.Tematyka akwariów morskich jest tak wciągająca że zamiast uczyć się do egzaminu z biofizyki czytam forum;) Żeby nauka była tak zaraźliwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka jeszcze uwaga. Jezeli dasz wiatraczki pod pokrywe, to temperatura bedzie normalna pod pokrywa, ale parowanie mocno wzrosnie. Ocelocik bardzo dobrze Tobie wszystko opisal i jasno :D

A dlaczego chcesz parowanie ograniczac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dawid kwestie poruszona przez Ciebie zaliczyl bym min. do fizyki i chemii, wiec moze sie przydac :D Z ciekawosci - gdzie studiujesz? Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem opis Ocelocika:) Parowanie chce ograniczyć gdyż jestem studentem i bedzie zdazało mi sie wyjechać do domu na kilka dni i wtedy akwa zostaloby same:( Jestem studentem 2 roku wydzialu lekarskiego w Gdańsku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawid sprawdz prywatne wiadomosci


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez o tym myslałem ,tylko nie chce kupować początkowo sprzętu który w razie porażki byłby mi zbędny (zczególnie że lepiej kupić RO niż automat do dolewki wody)PS. Gdzie w Gdańsku można kupować wodę RO ewentualnie gdzie moż na dostać tani filtr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje wątliwości zostały definitywnie rozwiane:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.