Skocz do zawartości
marot

pleksa na dno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Mam pytanie związane z pleksą.Chcę ją położyć

na dno i czy powinna być przyklejona na silikon

(szczelnie) czy nie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Tobie nie radzil klasc na dno nic. Za duzo brudu sie tam zbiera. Skala ulozona na dnie nie potlucze szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja juz w drugim baniaku mam plekse na dnie. Pierwszy mialem przez 8 miesiecy. Jak ostatnio cale zycie przekladalem do nowego, zadnego syfu pod pleksa nie mialem, A byla przyklejona na kilku malych kroplach silikonu i docisnieta.

Mysle ze, decyzja o polozeniu czegos na dno zalezy od tego czy skale bedziesz mial posklejana do siebie i tworzaca jedna calosc, czy zamierzasz luzno ukladac na sobie "kamienie".

Ja bym sie bal ze jak bedzie po skale zapier.... jakis krabol gigant lub slimol ktory wciska sie w kazda szczeline, to mi ja zrzuci i szyba peknie.

Nauczylem sie przy hodowli slodkowodnej ( muszlowce), ze zwierzak zwierzakowi nie rowny. Muszlowce kopia jak potluczone. Pamietam, jak te gadziny , tak mi podkopaly skale ze malo braklo, a mialbym przedna szybe rozbita.

Kazdy z nas patrzy na to troszke inaczej . Ja zdecdowalem sie na minimalne zabezpieczenie dna, @LUKASZ.PL widze ze nie.


-----------------

Przeszłość: 30 litrów, 54 litry

-----------------

AKTUALNIE: 160 litrów w obiegu (128l + 32l w sumpie),LED DIY, 4 blazny,1 pustelnik,4slimole, 15kg LR, różne miękasy, trochę twardych i niefoto ----------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polozylem u siebie spienione PCV (pleksa wg mnie jest zbyt sztywna i za trudna w obrobce - a przeciez musisz ja w miare dokladnie dopasowac chocby wokol komina).

Przykleilem na silikon + uszczelnilem przy krawedziach - nie sadze zeby cos sie dostalo pod spod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na poczatku mialem skale położoną na szkle i jak raz mi kawał skały spadł z góry to usłyszałem takie stuknięcie , że aż mi serce na chwilę stanęło - patrzyłem czy woda zacznie zaraz lecieć spod akwa. postanowilem po pierwsze zabezpieczyc sie przed takimi wypadkami na przyszlosc, niech kamien uderza w cos elastycznego i niech to uderzenie rozlozy sie na wiekszej powierzchni szkla, po drugie zlikwidowac punktowe naciski leżącej skaly na szklo wlasnie poprzez rozlozenie nacisku przez plexi na duzej powierzchni.

plekse mam na dnie w dwoch kawalkach , nie pokrywaja calego dna, powiedzmy jakies 2/3. nie sa niczym przyklejone. jak docisnąłem do dna (w akwa była woda) to później już trudno było oderwać. a druga sprawa , że i tak jest dociśnięta skałą. nie zbiera się żaden syf pod spodem.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem na dnie miekkie pcv "przyklejone" silikonem jedna nieprzerwana warstwa silikonu dookola plyty. Tak ze woda nie miala szans sie dostac pod pcv.

A to "przyklejone" to dlatego, ze silikon nie trzyma sie pcv, ale jak sie dno docisnie to jest OK.

Zeby slimak czy krab zrzucil skale wielkosc mogacej zagrozic szklu na dnie to nie slyszalem, ale przy ukladaniu, przekladaniu, czyszczeniu, szczepieniu korali itp. to rozne rzeczy ze skalami sie dzieja.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon do plexi i do pcv ma podobną przyczepność - mnmiej więcej żadną. Różnią się natomiast te materiały (PMMA i PCV)zdecydowanie twardością, sztywnością i ciężarem. Spienione pcv, tak często tu stosowane, jest lżejsze od wody i nie przyciśnięte fragmenty mają tendencje do wypływania. Daje to efekt lekko podniesionych brzegów. Tam rzeczywiście może się coś wciskać. Żeby tego uniknąć płyta powinna mieć grubość min. 6-8mm. Plexi położone wypukłą (zwykle nie jest zupełnie płaskie)stroną do góry i przyciśnięte kamieniem jest szczelne. Ja mam plexi i nie mam problemów. Wolałbym chyba jednak grubsze, a najlepiej dwuwarstwowe szklane dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie

położłem pleksi obiechałem w koło silikonem żeby syfek się nie zbierał

a wszczególności,żeby było trochę przerwy między szybą a pleksi jakiś

milimetr w porywach może dwa.

wreszcie zalewaaaam!!!! zobaczymy co dalej będzie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.