Skocz do zawartości
pooh

Co to za glon ?

Rekomendowane odpowiedzi

Identyfikacja. Bardzo słabo się go rwie. Fotka z telefonu, mocno prześwietlona, więc nie do końca ok. W realu jest bardziej brązowy wysokość "kępek" jakieś 5mm. Nie mogę go dopasować (?).

IMAG0178.jpg

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zbiornik ma 8 miechów. Uprzedzam pytanie: nie ma innych glonów, nie ma dino, nie ma cyjano. Przytargałem to "coś" z jakimś koralem i się "posiało".

Nie idźmy w rozważania nt dojrzewania, itd. Pytam o rodzaj glona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez pewien czas coś podobnego był to zielony glon ,,oblepiony" brązową mazią. Nic z tym nie robiłem i samo zeszło po miesiącu.

A jak długo Pan go ma w akwa?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jest brązowy. Parę glonów widziałem już w swoich akwariach, ale to nowość (?). Miękkie brązowe i jedynie, co można to zdrapywać paznokciem. Rwanie raczej bezcelowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz to tylko na jednym kawałku skały? Wygląda na glon z rodziny krasnorostow.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku,

"posiało się" w kilku miejscach, głownie dobry przepływ i światełko;

właśnie do krasnali mi to pasuje - na zasadzie analogii ze słodkiego zbiornika typu nature;

salarias nie ogarnia tematu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pooh napisał:

Darku,

"posiało się" w kilku miejscach, głownie dobry przepływ i światełko;

właśnie do krasnali mi to pasuje - na zasadzie analogii ze słodkiego zbiornika typu nature;

salarias nie ogarnia tematu :/

To już jakaś podpowiedź  "głownie dobry przepływ i światełko" masz możliwość wyjąć kawałek skały z tym glonem i umieścić w osobnym pojemniku z niskim Ph,

niskie Ph powinno pomóc rozwiązać problem jeśli to coś z rodziny kranorostów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... jedną skałkę to dałoby radę przerzucić, do jakiej wartości (PH) musiałbym zejść w dół wg Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pooh napisał:

hmm... jedną skałkę to dałoby radę przerzucić, do jakiej wartości (PH) musiałbym zejść w dół wg Ciebie?

zakładając ze w akwarium utrzymujemy Ph w okolicach 8-8,5 to spróbowałbym umieścić kawałek z glonami w słoiku litrowym i przy pomocy dwutlenku węgla obniżałbym poziom Ph wody w słoiku o 1 stopień w dół co drugi dzień i obserwował jak glon reaguje, tak na wyczucie przy 5 powinien zginąć całkowicie, ale to tylko moje wyczucie.

Nie znam Twojego akwarium nie wiem ile i jakiego masz w nim życia ale jeżeli masz mozliwość takiego testu to ja bym go zrobił na jakimś kawałku skały, może sie okazać że poniżej Ph 7 zacznie już ginąć ten glon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej już użyć algae-x (dino-x) i wybić wszystkie glony (te w refugium też padają). Ja tak się pozbyłem szybko Red Turf Algae, którego nic nie ruszało.

Wiadomo, że to zaburzenie równowagi, ale zjechanie z pH do 5 chyba nie jest delikatniejszą metodą, a oszczędza się inne życie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FunWorld napisał:

To nie lepiej już użyć algae-x (dino-x) i wybić wszystkie glony (te w refugium też padają). Ja tak się pozbyłem szybko Red Turf Algae, którego nic nie ruszało.

Wiadomo, że to zaburzenie równowagi, ale zjechanie z pH do 5 chyba nie jest delikatniejszą metodą, a oszczędza się inne życie.

FunWorld - czytałeś co napisałem wyżej ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DarekB30 napisał:

FunWorld - czytałeś co napisałem wyżej ;-) 

Chodzi Ci o przeprowadzenie testu? 3 posty pisałeś i nie wiem o co teraz dokładniej Ci chodzi. Może to niedokawioza u mnie :) 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o przeprowadzeniu testu w "słoiku" żeby walczyć skutecznie trzeba poznać wroga ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,mam chyba ten sam glon a pojawil sie on na miejscu wiekszego skupiska okrzemek podczas dojrzewania...Jako ze okrzemek wiele nie bylo,wiec jest go tylko pare malych sztuk na podlozu (nie mam piasku) oraz na wavebox'ie a ze jest tego naprawde malo,wiec nawet nie pomyslalem by zdrapywac,co i tak pewnie zrobie nastepnym razem podczas czyszczenia...U mnie nie rosnie on na skalach a nazwy niestety nie znam nazwy a obilo mi sie o uszy glony "wlasciwe",jako nastepstwo glonow sluzowych podczas dojrzewania...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek - Dobrze zrozumiałem więc :).Ja tam się nie znam, ale udany test (śmierć glona w słoiku) nie będzie oznaczało w praktyce,  że takie działanie na dużą skale nie zabije całego życia w skale i być może jeszcze poza nią.

Dlatego właśnie obniżenie pH wydało mi się radykalną metodą rzutującą nie tylko na glony, ale również na bakterie i inne życie pożyteczne.

 

Na tego typu glony jestem przeczulony, bo sporo testów w przeszłości robiłem próbując różnych metod i zwierząt, a one się rozrastały (nawet pomimo niskich nutrientów w wodzie) i sporo korali straciłem przez to. Oczywiście wszystko zależy od uciążliwości glona i tego jak szybko się problem nasila. U mnie to była masakra, straciłem setki highendowych zoasów.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka to hobby dla cierpliwych a ja jestem daleki od doradzania obnizenia ph w calym akwarium to zbyt radykalne posunięcia tak jak np radykalnym posunięciem jest stosowanie chemi na pojawiające się cyjano. Ja staram się jak mogę unikać stosowania chemi a poznanie "przeciwnika" to pierwszy krok go udanej walki z nim.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodzi. Nie będziemy się spierać o metody. W tym hobby jest niemal w każdym problemie kilka rozwiązań i rzadko są one idealne.

Ty byś się obawiał lania chemii i zburzenia balansu - i masz rację.

Ja bym się bał uśmiercenia skałki (nawet obniżając pH poza zbiornikiem) i powtórnego dojrzewania tych fragmentów i też mam za tym pewne argumenty.

Wszystko się opiera na naszych różnych doświadczeniach i stosowanych metodach.

Jedni panikują, jak na TDS mają 001, inni leją wodę z kranu mającą 200+.  Jedni czekają 3 miesiące zanim wrzucą życie po dojrzewaniu, inni leją chemię i wrzucają życie po 4 dniach. Jedni używają skimmery przeznaczone do 5 razy większych zbiorników, kiedy inni nie używają ich wcale. Wszystkie metody dobre jeśli działają.

I to jest właśnie piękne w tym hobby, że nie ma jedynych, słusznych metod na dojście do celu.

:gathering:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie nie ma jednej słusznej metody za to ważna jest obserwacja i logiczne wyciąganie wniosków.
Sam często w swoim akwarium stosuje "niekonwencjonalne" metody za które gdybym o nich pisał na forum zostalbym pewnie wysmiany lub zakrzyczany że tak się nie robi...ale ja swoje akwarium widzę codziennie widzę jak reaguje i potrafię dokonać w przypadku problemów stosownych korekt. Dlatego nie jestem zwolennikiem likwidowania objawów tylko zwolennikiem szukania miejsca powstawania problemu :-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg - nie rwij tego... ja próbowałem skubnąć i się kłaczki posiały w innym miejscu; samo skubanie nic nie dało... te glony właściwe wydają się być dobrym tropem, faktycznie zbiornik mam młody (8 miechów) i skupiska tego badziewia mógłbym dopasować do miejsc byłych (przy dojrzewaniu) glonów śluzowatych, właśnie takie miałem.

@DarekB30 - pokombinuję z tym Ph - poza akwarium, skałka nie jest zabójczo duża i nie ma na niej życia, myślę, że można zaryzykować eksperyment.

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.