Skocz do zawartości
alef

projekt oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zabieram sie za budowe lampy do akwarium i caly czas nie moge dojsc do porozumienia sam ze soba :D

Zalozenia sa takie:

- akwarium szerokosc 120 ; wysokosc 60 glebokosc 60

- obudowa nad akwarium typu szafka a wiec wolna ale zamknieta z zewnatrz przestrzen nad akwa az do sufitu (czyli estetyka lampy malo wazna)

- oswietlenie ma byc raczej silne (planowana obsada)

I teraz o moich opcjach:

opcja 1 - 8 szt T5 54W z odbylsnikami pomontowane jako 4 sekcje (4 wlaczniki do tego) - kombinacja poszczegolnych rur do dobrania juz na istniejacym zbiorniku - latwo to zrobic.

opcja 2 - HQI 250W i dwie rury 54W z przodu

opcja 3 - 2 x HQI 150W i dwie rury z przodu

opcja 4 - 1 x HQI 150 W i cztery rury 54W

Tak dumam i dumam i nie wiem do konca na co sie zdecydowac. Czy pojedynczy HQI powieszony na srodku akwa oswietli mi je cale jak nalezy ? Czy w przypadku dwoch hqi mozna pokombinowac z zarnikami (np z lewej 10 000 a z prawej 14 000 K) - nie bedzie to do kitu wygladac ?

Rozwazam tez koszt wykonania (elementow) no i pozniejszy koszt energii elektrycznej - nie do konca wiem jak to NAPRAWDE jest ze zuzyciem pradu przez HQI szczegolnie w przypadku, gdy chce dac stateczniki indukcyjne (duzo tansze).

Jesli ktos ma czas i wolne palce to niech skrobnie jakis komentarz

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium o bardzo podobnych wymiarach bylo 2x250w + 4x 54w i bylo w sam raz...jesli chcesz zaoszczedzic na watach to zrobilbym 2x150w + 2x54 ale zostawilbym miejsce na dwie kolejne rury 54w.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki przelicznik Wat/Litr proponujesz ?

Rozwazam jeszcze opcje rozdzielenia hqi i T5 - hqi powiedzmy 30 cm nad woda a T5 (powiedzmy dwie aktyniki) umieszczone nisko (10-15 cm od wody) i blisko przedniej szyby akwa. Czy to dobry pomysl ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najwiekszy tak jak Harnaś pisal daj 2x250 i najlepiej 4x54 w actynice ale roznych firm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najwiekszy tak jak Harnaś pisal daj 2x250 i najlepiej 4x54 w actynice ale roznych firm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przywalic 700W swiatla na 400 L zbiornik ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawałbym na twoim miejscu 2x250 Watt tylko 2x 150Watt bo jak powiedział mi pewna mądra osoba mogą pojaiwć się niepożądane glony :)Mam nadzieje że pomogłem


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dal 2x150W plus 2x54W T5 ATI i bedzie w sam raz.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje.

Mam kolejne pytanie: chce przykombinowac oprawy do HQI 150W - tak sobie mysle ze zwykle halogeny zewnetrzne 500W spokojnie by tu przypasiły. Np taki: http://www.halogen.pl/index.php?site=produkt&what=kat&id_kat=24&id=135

i pytanie moje jest takie: szyba do tego halogena - czy do HQI trzeba stosowac jakies specjalne szyby (uV) czy zwykla szyba hartowana jak w tym reflektorze byla by ok ?

z gory dzieki za odp.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadaj z Łukaszem Kurem mana sprzedasz 2lampy HQI 150W za nie duze pieniadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.