Skocz do zawartości
Filip

126l. Proszę rzucić okiem na projekt i doradzić.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mój pierwszy “słony” post i od razu masa pytań. Zamierzam wystartować 126l solniczke, chciałbym móc w niej hodować nawet bardzo wymagające korale. Na nadmiar pieniędzy nie narzekam wiec chciałem w miarę możliwości skorzystać z taniego sprzętu. Po dogłębnej i dokładnej lekturze pozostało mi parę pytań które wymagają odpowiedzi popartej doświadczeniem.

Zacznijmy:

AKWARIUM z kominem tak jak na rysunku:

http://83.14.22.130/akwa.JPG

1. Czy przyjęta przeze mnie wysokość lustra wody, 3 cm od krawędzi akwarium jest do utrzymania przy wysokości komina 4 cm do krawędzi i 2 cm grzebieniu(czy zastosować wyższy grzebień np. 3cm?)?

2. Oglądając inne projekty zauważyłem że większość ma kominy zbliżone podstawą do kwadratu. Mi zależy na głębokości akwarium, wiec zaprojektowałem długi a wąski, czy może to spowodować problemy z kominem?

3. Jaki zastosować śrubunek, bo o tym już pojęcia nie mam:)

SUMP:

http://83.14.22.130/sump.JPG

A. Komora na spadająca z akwa wodę. Chcę ją wypełnić grubą gąbką. Wydaje mi się ze to właśnie tu odbywa się walka o ciszę. Myślałem o zrobieniu czegoś na wzór poziomej, naciętej z obu stron rurki, dołem woda, górą powietrze.

B. Komora na refugium, na początku tylko grzałka, ale z czasem chciałbym uruchomić hodowlę glonów.

C. Komora na pompę cyrkulacyjną i odpieniacz. Jeszcze nie mam w rękach pompy i odpieniacza więc nie mogę określić rozmiaru komory.

1. Wydaję mi się że dobrze policzyłem bezpieczne rozmiary, ale jeśli ktoś mógłby je sprawdzić było by fajnie i na pewno sucho;)

2. Czy warto w przelew miedzy A i B wkładać gąbkę? Boje się o syf dostający sie do pomp.

SPRZĘT:

Odpieniacz – za parę dni stanę się posiadaczem Weipro 2013, jaka dołożyć do niego pompę? Myslałem o MJ1000 2-core 1000 L/h, czy pasuje i czy wystarczy? W oryginale występuje z pompą 1600l/h.

Pompa obiegowa: Aqua Medic Ocean Runner PH -2000 , wysokość to 70 cm szafki + 41 cm komina. Czy nie będzie za słaba? Alternatywą jest Hailea HX 6830 3000l/h tańsza mocniejsza, ale??

Hydrometr i zestaw testów: Sera. Gdzieś przeczytałem że są słabe i jest to wyrzucanie pieniędzy, czy to prawda?

Grzałka: Hagen Tronic 150W. Na tym forum przeczytałam że nie ma tak łatwo i grzałki z termostatem się dzielą na 2 grypy, jedną można stosować w morskim a drugą nie. Ktoś może podać więcej szczegółów albo chociaż typy tych właściwych?

Termometr: Czeski da rade? Szczerze powiem już się przyzwyczaiłem do żółtej temperatury;)

Pompki cyrkulacyjne: 2x Eden 228, chyba najtańszy sposób na fale? Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi pompkami?

Oświetlenie: No i tu mam problem, złożyłem takie 3 zestawy mające różna moc i różne możliwości zestawień, proszę o podpowiedzenie mi która droga da najlepsze efekty przy niskich kosztach ekspaltacji.

Zestaw 1: 5 x 24W T5 z odbłysnikami Moc:120W, można mieszać rodzajami świetlówek, ja myślałem o takich: 2x 10kK 2x alkaiczna 1x 15kK. Koszt około 520zł + koszt zrobienia obudowy koło 150zł

Zestaw 2: 2 x HQI 70W, żarniki 10kK (w 70W tylko z aquamedic ~230zł??) 740zł + groszowe montowanie.

A co mnie zdziwiło 2x150W(oprawa z allegro za 150 zł za sztukę warto na to w ogóle patrzeć?) + żarniki 10kK wychodzi za 680zł, 2 razy wieksza moc:/

Zestaw 3: 1x HQI 150W żarnik 10kK + 2x24W T5 z odbłyśnikami. Świtlówka alkaliczna i 15kK 560zł + 50zł otwarta od góry obudowa zasłaniająca świetlówki. Moc 198W czyli 1,57W/l

Mi najbardziej odpowiada zestaw 3, ale obawiam się czy nie jest to już za mocne oświetlenie.

Do tego rurki rureczki,zaworki, RO i sól.

Myślałem jeszcze o systemie uzupełniania wody przełączanego na podawanie kalkwasser(albo przełączającego sie automatycznie), ale pomysł się jeszcze nie do końca zmaterializował.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi, pozdrawiam Mathajas


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja cos od siebie:)

Jeżeli zależy Ci na głębokości jak piszesz to daj 45 a 35(jeżli nie chcesz zwiększać litrażu)na Twoim miejscu dałbym 45 głębokości i 40 wysokośc:) Mam teraz akwa 100x40x40 ale nastepne akwa(w trakcie realizacji) ma już wymiary 150x80x60(głębokość kosztem dlugości), ale naprawdę warto. Śrubunki to ja myslę że 20mm wystarcza, przy Aquabee 3000 mam 25:) Jeśli chodzi o pompe obiegową to dołożyłbym trochę i dał Aquabee UP2000.Testy...... zależy co kto lubi, chociaż i ja nie słyszałem o nich dobrej opinie, polecam Tropic Marin i Saliferta, poczetaj jeszcze o testach Zoolek (jeżeli chodzi o ceny s ą jakąs alternatywą, ale czy warto na tym oszczędzać?)Teraz przejde do oświetlenia to masz dwie możliwości albo same T5 , czyli Twoj pierwszy pomysł, albo HQI 1x70 Watt + 2xT5 aktynika. Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem . Jak coś to pytaj :D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora "A" bedzie zatopiona czyli rurke splywu przedluzysz az pod poziom wody i bedzie cicho (w zaleznosci jak rozwiazesz problem przelewu z komina:)).

Moim zdaniem nie jest potrzebna ta przegroda miedzy "A" i "B".

W komorze "A" widzialbym odpieniacz.

Komore "B" zapelnilbym zywym piachem (ok.15cm warstwa) a nie bawilbym sie w filtry glonowe potrzebujace opieki i extra oswietlenie.

Nie wiem rowniez po co jest ta komora miedzy "B" i "C".

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

SPRZĘT:

Pompa obiegowa: Aqua Medic Ocean Runner PH -2000 , wysokość to 70 cm szafki + 41 cm komina. Czy nie będzie za słaba? Alternatywą jest Hailea HX 6830 3000l/h tańsza mocniejsza, ale??

Z góry dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi, pozdrawiam Mathajas

pompa PH się do tego nie nadaje. Jeśli już to OR 2500 (PH jest dobra do przetaczania wody, podobnie jak cyrkulacyjna, a nie do podnoszenia jak obiegowa. Wejdź na stronę aquamedic i przeczytaj FAQ, dowiesz że istnieje w nich różnica w budowie wirnika)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nurosław: No nie każda. Ja mam Ocean Runner PH2000 z wirnikiem łopatkowym. Produkowane są 2 rodzaje tych pomp. Zależy jaką Filip kupił. Doskonale nadaje się. Podnoszenie ma 1,5m!

@Filip: Rozkręć pompę i sprawdź jaki masz w niej wirnik, czy łopatkowy, czy igiełkowy. Jeśli igiełkowy to nie nadaje się do podnoszenia. Łopatkowy owszem. Igiełka przyda się np. w odpieniaczu.

Jak miałem sump, to miałem OR2500 również. Nie zauważyłem ptraktycznie żadnej różnicy w przetaczaniu wody w pompach OR2500 i PH2000.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wirnik tylko o odpornosc pompy na częsty WŁĄCZ/WYŁĄCZ - PH nie ma sprzęgła więc mozna ja wlaczac/wylaczac do bulu a OR przy takiej zabawie moze sie zużyć (jej sprzeglo). Tak przynajmniej pisze AM


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak: cyt. z AM:

"Pompy z serii OR znajdują najczęściej zastosowanie jako pompy zwrotne (inaczej: główne). Ich zaletą jest bardzo duża wysokość podnoszenia. Pompy te nie nadają się do pracy jako falowniki - częste załączanie/wyłączanie powoduje szybkie zużycie "sprzęgiełka" wirnika. Pompy serii PH mają niższe podnoszenie, a tym samym niższe zużycie energii. Ponieważ wirniki nie mają sprzęgiełka, pompa może pracować na wyłączniku czasowym lub sterowniku falownika. Obydwie pompy mogą pracować poza zbiornikiem - są szczelne. Żadna z tych pomp nie jest jednak samo-zalewająca; żaden z modeli nie może pracować "na sucho".


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! od razu dziękuję za odp.

@S_Y_N_E_K: Na razie szukam używanego akwarium i nie mam za bardzo wpływu na rozmiar;) Jeśli nie znajdę to myślałem o zamówieniu koło 200-250l z przednia opti white(swoją drogą zna ktoś dobra firme we Wrocławiu albo Gliwicach/Rybniku robiącą dobre, tanie akwaria z kominem i szafką? ), wtedy będę kombinował z wymiarami.

@Stani: Co do przegrody między A i B to wolę wstawić, bo może nie od razu, ale z czasem myślę że uruchomienie refugium, a z tego co czytałem warto tam zadbać o spokojny przepływ.Co do przestrzeni miedzy B i C to po 1,5cm przelew między komorami, pomyślałem o wypełnieniu go gąbką, bo tak mi się wydaje że to przedłuży czas życia pomp i odpieniacza(Czy powinien odpieniacz umieścić jak najbliżej wlotu do sump-a?).

Apropos Pompy obiegowej: Aquabee i AM OR1200 to wydatek bliżej 200zł niż 100 jak Hailea HX 6830(opis:Pompy cyrkulacyjne o dużej wydajności...wydajność: 3000 l/h, moc pobierana 100 W, wysokość podnoszenia: 3,2 m) Stąd moje zainteresowanie tą opcją i pytania o doświadczenia. Przesiadkę na rafowe mercedesy planuje stopniowo;) Kompendium na AM przeczytałem, ale powstaje pytanie jak rozpoznawać igłe od wirnika bez rozkręcania?

Jak napisał mufti igiełka do odpieniacza, MJ1000 2-core(czy to ja w prockach intela;)?)jest igiełka?

Czekam na dasze podpowiedzi.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zawsze na poczatku.

Jezeli w "B" filtr glonowy to ta przegroda miedzy "B" a "C" ma sens. Moznaby tam tez w miare potrzeby powiesic worek z weglem ale wtedy ta przegroda powinna miec troche wieksza szerokosc np.3cm.

Jak myslisz o gabce itp. w sumpie to mysl jednoczesnie o dodatkowej pracy zwiazanej z jej czyszczeniem (co 2-3 dni) lub wymiana oraz o wzroscie nitratu. Czesto tez potrzebny jest reduktor nitratu. Bez gabki te problemy odpadaja.

Raczej, przynajmniej na poczatku kieruj sie zasada ze im prosciej zbudowany filtr tym latwiej go opanowac.

Silny odpieniacz w pierwszej komorze i grzebien na przegrodzie za filtrem glonowym zalatwia sprawe.

Silniejszy odpieniacz i brak filtra jest jeszcze prostszy w obsludze.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

Witam! od razu dziękuję za odp.

@S_Y_N_E_K: Na razie szukam używanego akwarium i nie mam za bardzo wpływu na rozmiar;) Jeśli nie znajdę to myślałem o zamówieniu koło 200-250l z przednia opti white(swoją drogą zna ktoś dobra firme we Wrocławiu albo Gliwicach/Rybniku robiącą dobre, tanie akwaria z kominem i szafką? ), wtedy będę kombinował z wymiarami.

Apropos Pompy obiegowej: Aquabee i AM OR1200 to wydatek bliżej 200zł niż 100 jak Hailea HX 6830(opis:Pompy cyrkulacyjne o dużej wydajności...wydajność: 3000 l/h, moc pobierana 100 W, wysokość podnoszenia: 3,2 m) Stąd moje zainteresowanie tą opcją i pytania o doświadczenia. ...powstaje pytanie jak rozpoznawać igłe od wirnika bez rozkręcania?

bez rozkręcania? to tylko z opisu :D (słownego lub ustnego).

Koszt transportu akwarium na terenie kraju kurierem to ok. 160 zł (60kg)- to taka ifnormacja gdybyś szukał dalej. Sprawdź na stronie u Thewalda (warszawa) może ma jakieś okazje. Myślę że opłaca się zlecić transport firmie kurierskiej. Zwykle dojazd nawet 100 km to i tak koszt dla nas, a przynajmniej odpowiedzialność za przesyłkę jest po stronie kuriera.

ja zdecydowałem się kupić akwarium nowe, a osprzęt używany. Znacznie więcej sprzętu w dobrej cenie znajdziesz niż akwariów, no i mniejszy problem z przesyłką.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz 5cm szerokości komina – zastanów się, czy w „razie Niemca” będziesz w stanie włożyć rękę do środka (ewentualnie czy innym narzędziem będziesz w stanie coś wyjąć – wypadki chodzą po ludziach, a będą się zdarzać tym częściej, im mniejszą będziesz miał możliwość manewrowania zbiornikiem, np. kilka miesięcy od zalania wpadnie Ci do środka jakieś stworzenie – przy psutym zbiorniku wszystko jest łatwe). Śrubunki powinieneś dać radę dokręcić.

Zastanów się nad głębokością akwa – jak dasz skałę na froncie komina, to zostanie ci max 10 cm do szyby. Taki widok w centralnej części zbiornika może być nieciekawy – może jednak warto zastanowić się nad kominem w rogu.

Staraj się wyprowadzać zrzut z komina pod kątem (najlepiej łukiem) – będzie ciszej. W drugą stronę – wylot z pompy daj na łączu elastycznym maksymalnie pionowo – mniej drgań i ograniczasz straty na podnoszeniu.

PZDR

Piotr

P.S. – akwa i wyposażenie techniczne to najmniejszy wydatek, warto od razu zainwestować w dobre wyposażenie.


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

Apropos Pompy obiegowej: Aquabee i AM OR1200 to wydatek bliżej 200zł niż 100 jak Hailea HX 6830(opis:Pompy cyrkulacyjne o dużej wydajności...wydajność: 3000 l/h, moc pobierana 100 W, wysokość podnoszenia: 3,2 m) Stąd moje zainteresowanie tą opcją i pytania o doświadczenia. Przesiadkę na rafowe mercedesy planuje stopniowo;) Kompendium na AM przeczytałem, ale powstaje pytanie jak rozpoznawać igłe od wirnika bez rozkręcania?

Jak napisał mufti igiełka do odpieniacza, MJ1000 2-core(czy to ja w prockach intela;)?)jest igiełka?

Czekam na dasze podpowiedzi.

ODpuść sobie tego smoka Hailea HX ... toż to zjada 100w na godzinkę, myślę że te 100 zł różnicy dość szybko Ci się zwróci


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

Pompki cyrkulacyjne: 2x Eden 228

Juz masz, czy zamierzasz kupic?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

@Piotr: Nie mam, planuję kupić. Zainteresowały mnie ze względu na zmianę kierunku strumienia wody.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie.

Niestety niespodziewany “atak” mechanika zniweczył na jakiś czas plany o dużej rafie:( Ale jako że nie mam w zwyczaju poddawać swoich planów, ulegają one jedynie przeskalowaniu-czytaj sporemu zmniejszeniu. W czasie gdy będę kompletował sprzęt do docelowej 270-dziesiątki(@S_Y_N_E_K , po przejrzeniu wielu galerii przyznaje 100% rację, akwarium musi być głębokie), postanowiłem poćwiczyć chemie słonej wody na małym litrażu. Mam nadzieję na powtórzenie sukcesu słodkowodnego, tzn. Jak uda mi się utrzymać równowagę w 30l to jak chlupnę większy litraż będzie już bardzo łatwo. Tak więc plan jest taki:

Akwarium 35x35x21wys~24l netto – mam zamiar wstawić szybę panelu filtracyjnego 7-8cm od tylnej ściany, chcę utrzymać poziom wody 1,5cm od krawędzi akwarium. Więc wycięcie przelewowe w panelu będzie miało około 10cm szerokości na 4 od krawędzi górnej. Panel chce podzielić na 3 części i eksperymentować z sposobem montowania szybek działowych(przy tych naprężeniach pcv na ścianki podziałowe powinna dać rade). Cyrkulacje zapewni cicha pompka koło 450l/h.

Oświetlenie: Wave Power compact Slaris 18W ładne zgrabne, problem jest ze świetlówką, nigdzie jej nie mogę znaleźć(10kk/alkaiczna), jesli ktoś wie gdzie mogę je dostać to proszę o prv.

Planuję utopić 4-5kg LR i zastanawiałem się czy nie zaszaleć i nie wziąć z reefshopu tej super super Tonga Deepwater Live rock, warto?

Odpieniacz: Nabyte Weipro(thx Witek, wzorowo zapakowany piękny odpieniacz), poczeka na większy baniaczek, MiniF z AM jest bee bo jest drogi. Tak więc samemu trzeba coś wydłubać. Po przeczytaniu kilku stron poświęconej wybieraniu brązowych bąbli, uroiło mi się kilka pomysłów. A w takiej piko-rafce można poćwiczyć, da sobie rade nawet ze słabym odpieniaczem.

Moje rozważania dotyczyły taniego odpieniacza który można zastosować w takim kurduplu. Założenia: Tanio tanio i jeszcze raz tanio. Prosto, mam 2 lewe ręce.

Ze zdobytej wiedzy wynikają 2 wnioski:

1) jak najdłużej utrzymać w wodzie jak największą liczbę małych bombelków.

2) zrobić jak największą i najdłuższa komorę reakcyjną.

Tanim ogólno dostępnym materiałem są butelki po napojach, mnogość kształtów pozwala kompletować zestaw najbardziej zbliżony do tuby i zwężki występujących u renomowanych producentów. Jedyny problem to to, że mój odpieniacz musi być niski(do 25cm żeby razem to jakoś wyglądało). Pomyślałem że można stworzyć wewnątrz odpieniacza dwa obiegi niezależne do pewnego momentu np. wewnątrz większej butli, butelka 0,25 z własną pompeczką(pobierającą z zewnatrz) zgodnie z ruchami zegara i zamiast otwartej zwężki nacięcia podłużne przy szczycie butelki. W większej butelce ruch wody w przeciwną stronę do wskazówek zegara, wymuszony przez drugą pompkę. Zderzenie dwóch prądów niosących już na bańkach zanieczyszczenia spowodowało by gwałtowny przyrost wielkości bombli powietrza, co w moim pojęciu oznaczało by wyniesienie “suchej piany”.

Na razie teoria, praktyka w najbliższym czasie. Zobaczymy co z tego będzie.

Ciekawy jestem uwag, jak i konfrontacji z doświadczeniem czytających. Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip

Odpieniaczyk do takiego malenstwa kosztuje grosze...:)

Bez odpieniacza i ryb tez dasz rade.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie!

Kompletowanie sprzętu dobiega końca.

Szkło w cigu paru dni gotowe, zdecydowałem w końcu na akwa 40x40x30wys z panelem 10cm od tylnej szyby.

Oświetlenie 2xT5 24W na skos przez akwarium.

Pompy zapłacone i czekam na przesyłkę. 2x OR PH 1k l/h.

jedna zasili odpieniacz a druga powrót i cyrkulację. Zamierzam rozprowadzić powrót do głównej komory do 3 pkt. Powinno załatwić cyrkulacje aż nadto a przy okazji zaoszczędzi miejsca.

Co do odpieniacza pierwsza próba zakończyła się totalną porażką, problem ze szczelnością i odbiorem wody. Głowica 500l/h nie dała rady. Wnioski wyciągnięte:) Następna próba jak dojdą pompy.

Znalazłem coś takiego: SKIMMERS® - KARE S:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_896&products_id=4640

miał to ktoś w rękach? Jakie są wymiary tego cuda?

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wystartowałem!:p

Plany jedno a rzeczywistość drugie..

a wiec tak:

67x33x40w z kominem + sump 59x30x35w

oświetlenie: 4x24W 2x10kK i 2 aktyniczne.

odpieniacz: waipro sa-2013 zasilany AM PH 1000, powietrze podawane na wirnik starym brzeczykim,

obiegowa: AquaBee 2000/1

cyrkulacja: AM PH 1000 z filtem goąbkowym + Project step 2

Postawione, zalane i posolone;]

Czekam na 10kg skały z AM. Udało mi się kupić prosto z frachtu, wiec liczę na sporo atrakcji;)

Dziś pierwszy dzień wiosny temp 17C na dworze w domu koło akwa 21 a woda 26,5 , więc albo legenda Jagera upadła tak nisko albo już trzeba wiatraczków szukać..:D

A o to zdjęcia jeszcze puste.

fcee356e9402adcb.html

1f05b91e376d69ed.html

Dalsze plany i pytania:

Chciałbym przyspieszyć dojrzewanie dodając wody z dojrzałego zbiornika i czy mogę z tą wodą dodać podstawowy team czyszczący? Wodę dostałbym ze sklepu ze zwierzakami.

Jako podstawowy team chciałbym nabyć:

1-2 ślimaki Turbo, 1-2 ślimaki Astrea Tecta i 1-2 kraby pustelniki

Odczekać trochę i dodać 1-3 krewetki czyszczące.

Po stabilizacji zbiornika dodać obsade rybną. wymarzył mi się taki zestaw:

2 błazenki - Amphiprion ocellaris, ale najpierw chcę wprowadzić ze dwa ukwiały i podchodować.

1 Labroides dimidiatus - Wargatek Sanitarnik

1 Amblyeleotris guttata - czy błędem jest to traktować jak zwykłą babke?

1 Chelmon rostratus - większość źródeł podaję że wymaga większego akwarium, bardzo mi się podoba i bardzo chciałbym ją oglądać. jeśli ktoś ma doświadczenie z tą rybką w akwa 90l to proszę o rady(albo kategoryczne NIE MOŻA ech...).

1 CANTHIGASTER VALENTINI - źródła piszą że bez probemu z resztą obsady, ale mam obawy, dlatego pytam doświadczonych.

W jakiej kolejności wprowadzać tą obsadę?

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wodzie morskiej jest stosunkowo malo bakterii. Dodanie troche wody ze starego akwarium bedzie mialo b. maly wplyw na przyspieszenie dojrzewania.

Musisz zaopatrzyc sie w cierpliwosc. Chodzi o to, ze w akwa ma powstac rownowaga biologiczna. To znaczy, ze przez kilka tygodni parametry wody beda niezmiennie dobre.

Filip

Przykro mi to pisac ale to juz tak jest, ze jak sie zaklada male akwarium to trzeba wieksza uwage zwrocic na dobor obsady.

Mam takie wrazenie, ze nie zdajesz sobie sprawy, ze 80 l akwarium pomiesci 2-3 sredniej wielkosci ryby. Jezeli wpuscisz tam 2 Amphipriony to zostanie miejsce na np. jedna babke z krabem symbiotycznym. O Chelmonie czy Canthigasterze raczej zapomnij. To nie te rozmiary.

Szczerze mowiac to pojawiaja sie na rynku ciekawe i malutkie rybki, ktorych zycie mozna dobrze obserwowac wlasnie w tak malym akwarium, gdy duze ryby ich nie strasza. Ja wiem, ze kazdy chcialby miec Nemo ale to pociaga za soba konsekwencje i moim zdaniem nie jest absolutnie orginalne. Wszyscy maja lub mieli Nemo.:p

Wargatek przydatny jest gdy w zbiorniku plywaja duze ryby. Podobnie jest z krewetkami czyszczacymi.

Ukwialy tez wymagaja dobrej wody i raczej bym ich nie zakwalifikowal do korali dla poczatkujacych.

Mozesz smialo dodac kilka slimakow i pustelnikow i cierpliwie poczekac na rozwoj wydarzen. W tym czasie powinienes lyknac zawartosc tego forum.:lampka

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie!

Dziś mija 5 dzień od włożenia skały.

Zdjęcie ogólne:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cff01276c39a4fe.html

Od wczoraj obserwuję bardzo intensywny wzrost glonów(?) brązowych.

Co do zauważonych bonusów to tak:

Zoanthus?http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0de7d59ee07d6856.html

Znalazłem jeszcze jednego jasno zielonego, ale tak ukryty że na razie uwiecznić na foto się go nie udało.

Jest jeszcze maleństwo, którego nawet nie wiem czy zakwalifikować do korali(siedzi w rurce, dwa czułki wystawione i widziałem jak otworem gębowym skubie zieloną rurkę co za blisko się wychyliła ), lewe zaznaczenie, i jakaś błękitna struktura, prawe zaznaczenie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc31fe31afb1173d.html

Zauważyłem jeszcze jednego stwora, jest niestety w głębi akwarium i zdjęcie pozostawia wiele do życzenia. Biała rurka, z której wystają czerwone pręciki, jak coś złapie to ekspresem chowa czerwone pręciki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6022bada0f03b042.html

Zauważony został jeszcze mały ślimaczek ok 4mm, ze skorupką, kolor sino błękitny.

Co do sprzętu to przez pierwsze dni waipro pieniło jak szalone, teraz sie uspokoiło i spokojnie sobie pracuję.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8f79d20c4280a9ba.html

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drugiej fotce wydaje sie byc nie Zoanthus, a Palyotha.

Trzycia fotka, to moze slimaki osiadle? Wypuszczaja jakies nitki?

Ten slimak to moze Stomatella sp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po obejrzeniu zdjęć zgadzam sie to jest Palythoa, wygląda dokładnie tak:

http://animal-world.com/encyclo/reef/zoanthids/images/palythsp.jpg

To z trzeciej fotki wygląda tak: rurka o średnicy 2mm, a z niej wystają dwa rożki, trochę jak półksiężyce na hełmach staro japońskich, i na pewno jest otwór gębowy.

Co do ślimaka to miał muszlę(heh jak to opisać:() taką jak lubią pustelniki w kolorze szarym, natomiast to co wystawało z muszli(czyli ciało) było koloru szaro błękitnego. Sama muszla była biała. Oprócz ubarwienia muszli wyglądał tak:

http://www.reefs.org/hhfaq/snails/photoalbum_photo_view?b_start=0

A i jeszcze zauważyłem masę kuleczek takich 1,2mm, brązowych w jasne kropeczki z paroma "nóżkami" w każdą stronę. Jest tego trochę w każdym zakątku akwa, w różnej wielkości. Postaram sie zrobić im zdjęcie.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

Po przerwie wrzucam zdjęcie dojrzewającego akwa.

Trawniczek juz się cofa, sałata też.

Zdjęcie jest zrobione po dmuchaniu skały i przed oddesaniem syfu, jutro postaram sie zrobić po akcji czyszczącej.

1775-dscf7948_resize.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na fotki dojrzewającego akwa mam czasem skojarzenia z "brzydkim kaczątkiem", z którego potem wyrasta piękny łabędź :D

Rasowe dojrzewanie :D


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.