Skocz do zawartości
mare777

pompa dozująca - DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam majsterkowiczów akwarystycznych Very Happy

Zrobił ktoś może do swojego akwa pompę perystaltyczną do dozowania ?

Może ktoś z Was o kimś takim słyszał ?

Tak na pierwszy rzut oka nie powinno być to trudne : silniczek niskoobrotowy /krokowy? /, komora na bazie półokręgu , ramię z rolkami , i wężyk silikonowy lub z santoprenu , oczywiście czytałem na forum o dozowniku zrobionym ze strzykawek , jednak nie o taki mi chodzi . Poniżej wkleję kilka takich firmowych dozowników .

1068-383000.jpg

1068-518001.gif

1068-dp_sys3.jpg

1068-laboratorium2_1.jpg

1068-silikon.jpg

Sorki już powinno być dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki sie juz pojawily.

Teraz jeszcze tylko troche poczekac aby autor topicu napisal "co mu lezy na sercu".

Bo na razie wyglada to tak, jakby zbieral materialy do ksiazki :)

Pompa jest jedna z niewielu rzeczy w morszczyznie, ktorej majstrowanie samemu raczej sie nie oplaca.

No chyba ze potrzebujemy cos wybitnie wyspecjalizowanego. Bo cala reszta, to wiecej /zachodu/ niz te kilkaset zl za fabryczna pompe.

A materialy DIY tez trzeba kupic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Książki przynajmniej w najbliższej przyszłości nie zamierzam popełnić :D , zbyt leniwy i wygodny jestem :con .

Normalnie kombinuję jak by tu coś zaoszczędzić . Potrzebuję docelowo 16-20 takich pomp o wydajności około 10 ltr na godzinę mogących pracować w ruchu ciągłym . Najbardziej zbliżone do moich potrzeb były by urządzenia z czwartego zdjęcia - wielo wężykowe , tylko ta cena około 4000zł za sztukę 5-cio wężykową daje w sumie 16 tys zł o iksach /aquastarach / i grotechach nie wspomnę . Najtańsze Aqua Medic SP 3000 to też około 300 zł od sztuki czyli razem tak z 6 tys złociszy i do tego nie może pracować w ruchu ciągłym , a wydajność też ma zbyt małą. Więc tak sobie pomyślałem , czy wyrzeźbienie czegoś takiego nie wyszło by taniej , no i można by przez obroty i średnicę komory dopasować wydajności do moich potrzeb . Zbyt zdolny w pracach ręcznych to nie jestem więc tak sobie kombinowałem oprzeć się na doświadczeniach innych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

20 pomp dozujacych ??? to ile ty masz baniakow :D

Chwilowo tylko 30 w dziesięciu sekcjach :D , jednak aby nie podgrzewać atmosfery to nie jest morszczyzna :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kombinujesz, ale to nie ma sensu.

Ew. pompka DIY jest dobra, gdy bedziesz mial ja pod stalym nadzorem. Przy 20 pompach zapomnij.

Jak 30 baniakow to jest to komercja, a robic biznes nie majac na to srodkow?

No coz ....


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz dozowac?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Jak 30 baniakow to jest to komercja, a robic biznes nie majac na to srodkow?

No coz ....

No normalnie otworzyłeś mi oczy :szok , cały czas myślałem , że to moje hobby . Mam kumpla co ma 4,5 czy 5 ton w jednym kawałku , on też żyje w nieświadomości :D .

Co do środków , hm.. nie pochodzę z pewnej części Wysp Brytyjskich , a mimo to uważam , że jeżeli można zrobić coś taniej i z takim samym efektem to nie warto być rozrzutnym ,bo można być posądzonym o snobizm .:)

Wracając do tematu - dozowana będzie woda zbliżona parametrami do RO . Mógłbym zastosować jakieś standardowe pompy o niewielkich przepływach i podłączyć je pod sterowniki czasowe , jednak mi zależy na dość dokładnym dozowaniu aby wyniki były porównywalne i modyfikowalne o ściśle określone parametry w dłuższym okresie czasu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mare777

To dosyc ciekawe co zamierzasz. Czy moglbys nas troche uswiadomic?:)

Moze bedziemy mogli to przeniesc na slonowodne?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mare777 spróbuj patentu z pompkami od spryskiwaczy samochodowych i kroplowników gardeny. Więcej info możesz znaleźć na tym forum http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=10237&postdays=0&postorder=asc&start=30

Ewentualnie na taką ilosć zbiorników, jeśli dozujesz to samo i w takich samych ilosciach, możesz użyć jednej mocnej pompki i jednego szeregu zakraplaczy

BTW czy to jest automatyczna dolewka odparowanej wody?


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenieść na morskie to będzie można jak coś z tego tematu się wykluje . To oczywiście ukłon w stronę "złotych rączek" . Sam raczej nie podejmę się budowy i pewnie zostanę przy zakupie systemów wielo-wężykowych .

Przeznaczenie mojego mini labolatorium to badanie wpływu określonych parametrów wody na rozwój ikry i larw do fazy swobodnie żerującego narybku , oraz porównanie wymagań tarłowych dla ryb z odłowu i tych od pokoleń hodowanych w niewoli .

Bardzo mało jest prac prowadzonych w tym kierunku , szczególnie w odniesieniu do ryb typowo akwarystycznych / czyt.nie mających znaczenia gospodarczego /.Ot taka fanaberia której w pracy nie mogłem zrealizować - czyli hobby :D , a że kosztowne ? Ktoś twierdzi że hobby musi być tanie?

To tylko kwestia preferencji w wydawaniu pieniędzy przy zaspokajaniu swoich potrzeb .:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post o zakraplaczach Gardeny oczywiście przerobiłem zanim zadałem pytanie . Doszedłem do wniosku , że to jednak nie jest TO .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.