Skocz do zawartości
Przemek6

112 poczatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam zamiar w najblizszym czasie zamienic moje slodkowodne akwarium w pelnowartosciowe akwarium morskie.Z racji tego,ze dopiero zaczynam i mimo iz posiadam pewna wiedze na ten temat, nie ma nic bardziej cenniejszego niz porady od doswiadzczonych osob.Stad tez moje pytania:

1. Planuje oswietlenie z T5 tylko nie wiem czy lepiej 3x39W czy moze 4x24W. Akwarium ma wymiary 80x35x40, a z tego co sie dowiedzialem to swietlowki 24W maja 55cm natomiast 39W 85cm. Obudowe bede robil sam i raczej bedzie wisiala nad akwarium, wiec czy ma sens robienie obudowy o dlugosci ok 90-95 cm przekraczajacej dl. akwarium, czy moze lepiej zrobic jakies 60-65 cm dla 4x24W?

2.Cyrkulacja bedzie opierala sie na pompie MAREA Stream 2400 (2400 l/h) lub TUNZE Turbelle Nanostream 6025 (2500 l/h). Nie wiem czy dac jeszcze jakas mala pompe typu Maxi Jet 600 w przeciwleglym kacie zbiornika dla polepszenia cyrkulacji, czy wystarczy tylko jedna z wymienionych pomp? Chyba, ze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie 2x Maxi Jeet 1200 (1200 l/h) w przeciwnych rogach zbiornika.

3.Planuje odpieniacz AM Miniflotor i do niego jakiegos Hagena (model chyba 801 o ile sie nie myle).Czy dobrze dziala to razem,czy moze polecacie jakis inny zestaw?

Planuje jeszcze jakies 10 kg LR i grzalke. Takie sa plany na pierwsze tygodnie, a jak to wyjdzie to zobaczymy.

Z gory dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego morszczaka:)

Cyrkulacje zawsze lepiej zalatwic 2mniejszymi niz jedna wieksza pompa. Wiecej postaram sie napiac jutro, ide spac:)

Polecam czytanie forum, znajdziesz wszystkie potrzebne ci informacje:) Przydatby link:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=95256#95256


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie takie akwarium, więc napiszę ci swoje doświadczenia:

Jako cyrkulację weź minimum Marea 3200 + MaxiJet 1200 - powinno być w sam raz.

Oświetlenie zrobiłem 4 * 24W na profilach aluminiowych z hipermarketu - 2* 10000K i 2* aktynika. Na razie obserwuję bo akwarium ma trochę ponad miesiąc, ale wydaje mi się, że konieczne będzie dołożenie światła - 1 albo 2 dodatkowe świetlówki 10000K.

Miniflotor może być. Ale pamiętaj, że odpieniacz zajmie ci cenne miejsce w środku akwarium (chyba, że dorobisz sump) i nie wygląda to zbyt ładnie. Pomyśl o jakimś odpieniaczu zewnętrznym (np. Biostar Flotor). No i pompa powietrza do odpieniacza - z moich dotychczasowych prób wynika, że niezbędne minimum to pompa o wydajności ok. 300 l/min i w miarę cicha (ja używam w tej chwili Sera 275). Hagena nie znam. Zdecydowanie nie polecam wynalazków w stylu Hailea, Aquael, Aquaszut - są zdecydowanie za głośne.

Skała, zależy jaką kupisz. Ja mam ok. 13-14 kg, ale nie potrafię ocenić czy to ilość wystarczająca. Optycznie jest jej sporo w akwarium i nie widzę potrzeby dokładania. Raczej jeden kawałek rozbiję na mniejsze na podstawki pod korale.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Witekt za informacje.

Co do odpieniacze to myslalem wczesniej o tym wlasnie zewnetrznym modelu,ale sprzedawca w sklepie(takze wlasciciel akwarium morskiego) gdy rozmawialem z nim o odpieniaczach odradzil mi go.

Co do estetyki to nie bedzie mi przeszkazal ten odpieniacz w srodku, gdyz mam nadzieje za jakis rok sie przeprowadzic i wtedy z tego akwarium zrobie sump:)

Cyrkulacje zrobie wiec w oparciu o 2 pompy, tak jak zreszta radzil mi takze nowy_zarażony.

Mysle jeszcze caly czas czy by nie zrobic panelu,ale jesli go pomine to bedzie mi latwiej dostac sie do wszystkich urzadzen, a ze jestem poczatkujacy wiec pewnie bedzie to konieczne.

Jak bedzie 10 kg LR to zobacze jak to wyglada i wtedy najwyzej dam jeszcze z 2-3 kg.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do panelu to się nie wypowiadam, bo nie mam :).

A z tym Biostar Flotorem to dziwna sprawa. Mi sprzedawca też go odradzał (że słaby, awaryjny i takie tam). Za to na forum jest chwalony ?

Miniflotor w takim akwarium wydaje się OK, ale zapewniam, że bardzo szybko zacznie cię drażnić. Ja już po miesiącu zacząłem się zastanawiać, czym go zastąpić, żeby odzyskać trochę miejsca w zbiorniku i przede wszystkim go schować.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim 80x35x50 od razu zapakowalem 20kg LR. Skala byla ladnie odgazowana. Nie mialem zadnych problemow. Pisze to z perspektywy 2 miesiecy odkad dziala zbiornik wiec tez zrob na to poprawke. Poki co wszystko jest ok a w akwa jest juz teraz ok 23kg LR bo doszlo sporo z koralami. W tym momencie jest Salarias fasciatus, Cirrhilabrus rubripinnis i dwie percule. Takze sranie juz konkretne jak na 140L. Taka ilosc skaly spokojnie utrzymuje mi no3 na poziomie 5mg/l. Ostatnio nawet nie tak czesto robie podmiany bo korale lepiej sie pompuja. Nie wiem czy to od tego ze troche syfku jednak lubia...ale skoro jest dobrze to nie kombinuje.

P.S. teraz sobie nie wyobrazam akwa bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę mieć sumpa, bo nie mam na niego miejsca:(

Co do LR to jak dam jakieś 12-13 kg to będę się zastanawiał nad tym czy dodać więcej czy nie,bo i tak dojdzie jeszcze trochę później w miarę kupowania nowych mieszkańców. CzarneSlonca masz wyższe akwarium o 10 cm wiec nie wiadomo jak to będzie u mnie.

Dziś cały dzień dumałem nad panelem,ale nie za bardzo chce zmniejszać już i tak mały zbiornik, bo jeśli się na niego zdecyduję, to z moich wyliczeń z 112 litrów zostanie mi z 85-90...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę że 112l. to czesta pojemnosc od jakiej chca rozpoczac swoja przygode z slonoa woda milosnicy slodkiej . Jako ze i mnie to dopadlo mam pytanie czy w takim zbiorniku jaki ma Przemek6 i ja mozna zastosowac lampe HQI np.Pacific Sun Spectra + i do tego jakas aktynika. Dopiero sie rozgladam i czytam wiec przepraszam jesli pytanie jest idiotyczne i/lub drazniace.

pozdrawiam

Troman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Troman.

Nie ma glupich pytan, za to odpowiedzi...:)

Wysokosc akwarium jak najbardziej pasowalaby, zeby ja oswietlac HQI 150W, ale taka lampa przewaznie oswietla sie powierzchnie powiedzmy 60x 60 cm. To by oznaczalo, ze jedna lampa HQI najlatwiej jest oswietlic powierzchnie kwadratowa. Jezeli lampe nad Twoim akwa dasz wyzej to kupa swiatla poleci nie do akwa a na pokoj. Jak obnizysz to boki zostana w cieniu.

Dlugosc z kolei jest za mala dla T5 39 W a za duza dla T5 24 W.

Jeszcze sie nie zalamales?:D

Tak troche powazniej:

z przodu po lewej 2x24W i z tylu po prawej 2x24W albo jedna po lewej, druga po prawej trzecia...i bedzie o.k.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz tak zrobie a jak podolam z takim zbiornikiem to nastepny bedzie juz wymiarami pod przyszlych podopiecznych i sprzet. W zbiorniku adaptowanym nie bedzie rybek wiec chyba moge pominac odpieniacz, skalki okolo 15kg. + ekipa czyszczaca.

pozdrawiam

Troman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nowych morszcaków :)

Ja mam podobne akwarium do takiego jak Wy planujecie. Napiszę jak u mnie funkcjonuje, może coś się przyda.

Akwarium: 60x50x45h - wody 120L w tym panel 60x11 (24L) w którym wrzucone jest wszystko.

Oświetlenie: 4x24 T5 (2 razy aktyniczna i 2x10.000K) do tego 1x8W T5 aktyniczna służy jako oświetlenie nocne.

Odpieniacz: Beast400

Pompa obiegowa - powrót z panela 900l/h (wylot na dole za skałą) i marea 3200 l/h robiąca "zamieszanie" w baniaku.

Skała: ok. 20 kg (kupiłem 18kg ale troszkę doszło z koralami)

Żywy piach: ok. 5kg, kupiłem z działającego baniaka.

Akwarium w czerwcu skończy 2 latka, obsada na dziś jest taka:

miękkie korale: calvularia, sinularia, zooanthusy (kilka kolorów), anthielia, xenia i sarco oraz grzbki: czerwone, zielona i fioletowe

Ukwiał symbiotyczny i ricordea

LPS - calustrea

Ryby: 2 oceallarisy, i był też mandaryn, ale popełnił sepuku wpływając do pompy :D

Inne: 3 razy pustelnik, Lybia Tesselata, kilka ślimaków, rozgwiazda piaskowa, krewetka czyszcząca i 2 razy krewetka wundermani do tego jest rurówka, ktora zwiała ostatnio w skały i tyle ją widzieli

Problemy jakie się pojawiły: cyjanobakterie - wynikały ze słabej i źle ustawionej cyrkulacji (podmiana wody 50% ze zdrowego baniaka i poprawienie cyrkulacji załatwiły sprawę).

Dozowanie wapnia i mikroelementów: mikser DIY plus pompa dozująca SP3000 i czujnik poziomu wody, mikroelemty: TM Pro Coral A i Pro Coral K

W razie jakiś pytań piszcie. Postaram się wieczorem dać jakieś zdjęcia bo właśnie idę tam troszkę posprzątać (podmianę muszę zrobić i powyrywać troszkę chwastów Xenię i Anthielie, jakby kto chciał to można sobie odebrać w Krakowie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Miło witać nowego morszczaka w Łodzi. Chłopaki trochę już ci namieszali :wink. Zbiornik masz niestety trochę nieforemny, przemyśl czy nie warto sprzedać tego co masz i zrobić u szklarza pod wymiar. Jeśli dobrze odczytuję dno ma 80x35 biorąc pod uwagę zmianę perspektywy przez słoną wodę będziesz miał bardzo "płaski obraz". Poza tym jak zauważyli przedmówcy lepiej oświetlisz zbiornik np. 150W HQI. Jeśli chodzi o cyrkulację będzie jej stanowczo zbyt mało, mam znajomego również z Łodzi (w jednym czasie zakładaliśmy zbiorniki) który w 120L ma Mareę 3200, Tunze Nano 2500 i jakiegoś Maxi Jeta.

PS.

Kiedy masz zamiar wystartować? Podarujemy Ci pierwsze życie do baniaczka (Xenia, Clavularia, Zoanthus jakieś grzybki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harri

Nie wiem czy jest sens do takie baniaka dawać HQI, w lecie to zagotuje tam wodę... świetlówki T5 świetnie się sprawdzają, tylko trzeba wymiar dobrać do długości świetlówki. T5 24W ma 55cm więc trzeba mieć długość akwa 60cm, nie wiem jakiej długości jest 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad, 3 lata temu Lukasz K. zwany Rzufem podarowal mi 2 twarde koralowce ze slowami, a moze uda ci sie je jakos utrzymac przy zyciu. Byla to Euphylia i turbinaria obie malutkie i slabe. W owym czasie oswietlalem moje akwarium swietlowkami T8 i baniaczek mial 60l pojemnosci. O dziwo oba zaczely sie ladnie rozwijac mzoe nie szybko ale stabilnie powoli nabierac ksztaltow i kolorow.

Obecnie baniaczek 112l + 40l sump oswietlam 2x24W power compact i 2x18W swietlowkami T8 jedna TL03 a druga Leuci Blue Euphylia pompuje az milo a Turbinaria mimo niefortunnej przygody z dozowaniem wapnia powoli odbudowuje swoje cialo.

Moim skromnym zdaniem HQI jest z lekka przereklamowane jako element niezbedny do utrzymania zbiornika morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd biorą się opinie o gotowaniu wody za pomocą HQI? Świetlówki T5 grzeją się również całkiem mocno, oczywiście do temperatury żarników mają daleko ale... aby uzyskać zbliżony strumień świetlny do 1 HQI musisz ich dać kilka i powiesić bardzo nisko nad lustrem wody co w większości wypadków kończy się budową pokrywy która pięknie grzeje wodę.

W obecnym zbiorniku mamy 5xT5 39W i na tym kończymy zabawę ze świetlówkami, do nowego zbiornika jest już kupiona lampa 2x150 + 2xT5 54W.

W naszym podkreślam naszym mniemaniu zbiornik oświetlony samymi T5 daje tylko przedsmak prawdziwych doznań. Świetlówki dają równomierne maślane światło, natomiast HQI daje poczucie niesamowitej głębi i pełni życia.

Aczkolwiek należy pamiętać, że jest to trochę dyskusja nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiej nocy :wink .

Korzystając z tego porównania składamy wszystkim życzenia zdrowych i wesołych świąt, oraz spełnienia wszystkich marzeń tych akwarystycznych jak i całej reszty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.