Skocz do zawartości
Woj

Zielone glony kulkowe ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W moim 6 miesięcznym 120L akwarium z około 20 kG skały, 15 krotną/h cyrkulacją wody, odpieniaczem, oświetlanym świetlówkami 120W Osram barwy 965 i 67 1:1 zauważyłem rozwój zielonych glonów kulkowych. Gęstość soli 1,023, Ca 410, Mg 1350, NO2 0, NO3 0, PO4 0, PH 8,1 KH 10, temp. 25,5C. Jak do tej pory w akwarium wszystko wygląda zdrowo rozwija się i rośnie. Trzymam w nim Amfiprion percula, Zebrasoma flawescens, krewetkę czyszcząca i boksującą, kraba pustelnika, jeżwiec który trafił się ze skałą i korale miękkie.

Nie jest to jakaś olbrzymia ilość tych zielonych glonów kulkowych ale jeżeli będą się one rozwijać w tym tempie to za jakiś czas mogą być poważnym problemem, bo zatykają pory w skałach.

Jak zmnijszyć ich wzrost, czy to normalne zajawisko, czy popełniam jakiś konkretny błąd, czy może powinienem podać jakieś bliższe informacje o moim zbiorniku by uzyskać jakąś poradę.

Może podzieli się ktoś swoim doświadczeniem w tej sprawie.

z góry dziękuję wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam:)

Mam dwa pytania :)

Czy uzywasz filtracji Miracle Mud a jezeli nie to czy dozujesz u siebie w akwarium zelazo (Fe)

pozdr....

Ps; Na pierwszym miejscu , zastanowilbym sie dlaczego te glony moga u Ciebie w akwarium zyc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie używam Miracle Mud ani nie dozuję żelaza chyba że zawiera go Trace Soft Saliferta i Jod HW albo kalkwaser Aqua Medica.

Zastanawiam się się dlaczego glony kulkowe nie są wypierane przez inne szlachetniejsze glony. Przyznam, że kilku znanych mi akwarystów również zwracają uwagę na ten problem.

Niestety nie znalazłem w archiwum o glonach kulkowych patrząc po tytyłach a bez wewnętrznej wyszukiwarki czytanie wszytkiego nie jet moim zdaniem dobrym rozwiązaniem.

Może są już jakieś nowe pomysły od ostatnich tekstów na ten temat.

Woj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Glony kulkowe (Valonia )

Sa wiekszym nieporzadanym ciezarem od innych gatunkow glonow w akwarium morskim .

Jezeli raz sie osiedla w zbiorniku , potrafia sie rozmnazac z ogromna szybkoscia.

Potrafia wyrastac na roznych , czasem niespodziewanych miejscach , naprzyklad na galezi koralowcow twardych , gdzie sa ciezkie do usuniecia.

Jezeli sie te glony kulkowe przekuje , powoduje to ich rozmnazanie .

W kazdej takiej jednej kuleczce sa ogromne ilosci nowych komorek (zarodkow) Takze mechaniczne usuwanie tych kulek , nie przyniesie raczej dobrych rezultatow :) We wczesnym stadium wzrostu glonow kulkowych jest mozliwosc osadzenia ryb ktore sie tymi glonami zywia , sa to ryby z gatunku siganus tzw. "lisia mordka ". Silny wzrost glonow kulkowych zaobserwowano w akwariach w ktorych brakuje macroalgow z gatunku Caulerpa czy tez glonow wapiennych .

Co robic gdy wystapia glony kulkowe , jak je zwalczac ?

Czesc glonow mozna jednak zwalczyc mechnicznie , ale nalezy wyciagnac skale (o ile to mozliwe , wiadomo nie we wszystkich akwariach ) a nastepnie szczoteczka do zebow szczyszczamy glony ze skaly we wiaderku z woda wzieta wczesniej z akwarium

po oczyszczeniu takiej skaly nalezy ja dobrze wyplukac w czystej solance a nastepnie ponownie wlozyc do akwarium.

Nie przynosi to jednak zawsze dobrych rezultatow , glony najprawdopodobniej ponownie sie namnoza , chyba ze osadzimy poszczyszczeniu tych glonow kulkowych , glony wyzsze ktore beda konkurowalyc z kulkowymi wtedy z braku pozywienia beda ginac (powinny)

Wprowadzenie glonow , ktore beda konkurowac jest najwazniejszym faktorem w celu wyeliminowania glonow kulkowych z gatunku valonia.

Wprowadzenie glonojadow.

W akwariach z plaga glonow kulkowych zaleca sie wprowadzenie ryb z gatunku (Siganus) ktore sie tymi glonami zywia .

Sa to Siganus Vulpinus lub Naso Lituratus , obydwie te ryby swienie zra glony kulkowe .

Sa to jednak wszystko teorie varie2.gif

U mnie plaga padla po tym jak zaczalem zakraplac kalkwasser , utrzymywalem wtedy pamietam poziom Ph - do 8,5 musik27.gif

pozdrawiam Zbyszek.

special14.gif zmykam wreszcie spac , cze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tymi świetlówkami Osram, bo ja używałem ich od 8 lat i od dwóch lat borykałem się z tymi glonami. W ostatnim stadium miałem już kulki wszędzie i to niektóre wielkości piłeczek do pig-ponga. Trzy miesiące temu nie wytrzymałem i tak jak pisze Zbyszek wyczyściłem skałki szczotką ryżową. niektóre skałki musiałem usunąć całkowicie. Nie było sensu ich czyścić bo te glony wyparły z tych skałek jakiekolwiek korale. Po dwóch m-cach powtórzyłem operacje tam, gdzie glony się odrodziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

hehe , nie przesadzajmy te glony takie duze jak pileczki do ping-ponga to nie rosna;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję wszystkim za porady w szczególności za szeroki wykład Zbyszka36.

Używałem różych soli ale ostatnio Aqua Medica, używam wody z RO i wymieniam 5% co dwa tygodnie.

Rzeczywiście ostatnio pozbyłem się znacznej ilości glonów wyższych Caulerpa ale przy dużej ich ilości kuleczki też rosły.

Spróbóję zmniejszyć karmienie,podnieść PH i rozmnożyć glony wyższe, oskubać skałę i patrzeć co się dzieje i dalej szukać metod pozbycie się glonów.

I pomyśleć, że przy zakładaniu akwarium mówiłem do sprzedawcy w sklepie akwarystycznym "niech pan jeszcze dorzuci te łedne zielone kulkowe glony" na szczęście jakoś do tego nie doszło.

wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Odgrzewam temat.

Mitrax tez je wcina prawda ? Tylko ile tych krabów trzeba na zbiornik 112l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To zależy od ilości glonów. Jeśli jest ich sporo to przynajmniej 4 mitraxy albo 1 percon. Jeśli glony bedą się rozrastały to znaczy że masz za mało krabów i w jakiś sposób pomagasz glonom rosnąć - np za mocno karmisz albo masz za słabą filtrację. To jest dokładnie taka sama zasada jak z aiptasią.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

"

Ciekawy i dość śmiały krab. Odżywia się w głównej mierze pokarmami roślinnymi, często zeskrobuje ze skał glony nitkowate jak i makroglony. Nie pogardzi pokarmem mięsnym. Należy do krabów brzegowych, bardzo płaski pancerz ułatwia ukrywanie się pod kamieniami. Większe osobniki mogą próbować polować na małe ryby."

Za takiego jegomościa to ja dziekuję. Chyba wole 2 Mitraxy - wegetrian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mitrax nie wszędzie wlezie. Percon łazi nawet po szybach.

Decyzja należy do ciebie...

Mitraxy można rozmnażać.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Dzieki za sugestię. Nauczylem się już czytac miedzy wierszami i jak uprzedzaja, ze moga atakowac ryby to niestety prędzej czy pózniej by takie ataki mialy miejsce. Masz link do opisu ormnazania Mitraxów ? Chętnie poczytam. Zamówilem 2 szt. Może sie uda parę skompletować. Zwłaszcza, ze bede odbierał osobiście w erybce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie Mitrax skasował mi Zebrosome więc radzę być ostrożny.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z glonami wyśmienicie poradził sobie Siganus Vulpinus potocznie zwany borsukiem, wycioł wszytskie co do jednej. Niestety już tej rybki nie mam i glony znowu zaczynają się mnożyć. Polecam spróbować z borsukiem w moim akwarium zrobił pustkę, przy okazji (według mnie) to bardzo fajna rybka.


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

U mnie z glonami wyśmienicie poradził sobie Siganus Vulpinus potocznie zwany borsukiem, wycioł wszytskie co do jednej. Niestety już tej rybki nie mam i glony znowu zaczynają się mnożyć. Polecam spróbować z borsukiem w moim akwarium zrobił pustkę, przy okazji (według mnie) to bardzo fajna rybka.

Borsuk piękna rybka, ale w mojej 112 l kałuży to on by robił 3 kroki w przód potem obrót i 3 kroki w przód i tak bez końca. A ten obrót to juz pod skosem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta
u mnie Mitrax skasował mi Zebrosome więc radzę być ostrożny.

A jesteś pewny że to on ? Wpisałem to hasło i po polsku i po angielsku i jakoś nie znalazłem nic na potwierdzenie tej teorii. Moze chodziło właśnie o

Percnon gibbesi ale to piszą nawet na stronie eRybki, że MOŻE atakować co w gwarze sklepów oznacza, że jak się ma małe ryby i duże kraby to prędzej czy później one będą je atakować. Dlatego mój wybór - Mitrax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem niewielkie "borsuczki" bodaj w e-rybce 3-5cm, jak dorośnie zawsze można sprzedać - chętnie odkupię :smiling:


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Widziałem niewielkie "borsuczki" bodaj w e-rybce 3-5cm, jak dorośnie zawsze można sprzedać - chętnie odkupię :smiling:

Wolę poczekać na nadmiar gotówki i kupić go do mojej wymarzonej 300 liczę że w tym roku się uda. Wtedy na stale ta ryba u mnie będzie. Na razie Mitrax 2 szt i obserwuje czy glony i Valonia zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No I jak Mitraxy pomogly ?Straszne dziadostwo ta Valonia,macie jeszcze jakies pomysly jak sie tego pozbyc ?Moze mozna czyms polac,ale czym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Perncona wielkości dłoni i zauważyłem jego machanie szczypcami tylko i wyłącznie do garbika Parasemy a mial też inne rybcie do wyboru typu Gobidon,Decorę,malutkiego Salariasa i co do nich zawsze był neutralny.

Uprzedzając pytania o słowo "miałem" to dlatego,że jak sie dawkuje jod osobiście wieczór a małżonka osobiście w poludnie to dochodzi w końcu do przedawkowania! :clap: i dwie wylinki w 10 dni zabijają nawet takiego byczka jak ten mój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w 300 l sprawę z valonią załatwiły 3 mitraxy w niecały miesiąc.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.