Skocz do zawartości

Historia edycji

ReefRaf

ReefRaf

Cześć,

Po wielu latach czytania o akwarystyce morskiej 1,5 temu postanowiłem wreszcie założyć akwarium morskie na próbę by zobaczyć jak w praktyce to wygląda. Na początek wybrałem akwarium o pojemności 8 litrów, ale po pół roku i wpuszczeniu Garbika okazał się to słaby wybór, bo rybka kopie strasznie w piasku i co kilka dni miałem zapchany filtr piachem. Żeby nie ponosić większych kosztów przeniosłem wszystko do nieco wyższego 10 litrowego akwarium, to rozwiązało problem, choć raz na miesiąc zapcha się filtr to nie jest to już tak problematyczne.

Pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne i wbrew wszystkim postapokaliptycznym opiniom prowadzenie akwarium morskiego jest stosunkowo proste i mniej pracochłonne niż akwarium słodkowodnego. Póki, co nie miałem z nim większych problemów. Fakt, że przy tym litrażu i sprzęcie musiałem zadowolić się małą obsadą prostych korali i tylko jedną rybką, ale fan jest i o to mi chodzi.

Co do wielkości akwarium, to obecnie przymierzam się do przesiadki na 40x40x45, w obecnej sytuacji na większe nie stać mnie miejscowo-czasowo-finansowo. Główną zmianą, jaką planuje zrobić to panel, dotychczas nie podobało mi się to rozwiązanie, ale zaczynam widzieć dużo jego zalet J

Jeśli chodzi o konfigurację to przedstawiam poniżej:

Akwarium: OptiWhite 20x20x25 10L, szkło 4 mmm
Oświetlenie: Lampa CHIHIROS Crystal LED E201M 13,5W (Diody białe 12k – 14k i niebieskie 450NM – 470NM) – 6 godzin dziennie
Filtr: Kaskadowy zewnętrzy HAGEN AQUA CLEAR 30
Media filtracyjne:
- Seachem PhosGuard 100 ml
- Seachem Purigen 100 ml
- Seachem Matrix 250 ml
Ogrzewanie: 2 x AQUALIGHTER aHEATER mini 8W (1 lub 2 grzałki zależnie od pory roku)
Automatyczna dolewka: jakiś Chińczyk, ale podobny do dolewki Blau Level Controller System 2 Sensors
Sól: Aquarium Systems Instant Ocean
Woda: Demineralizowana z marketu
Podmiana wody: 1L raz w tygodniu
Temperatura: 25,5C
Zasolenie: 1.025
Pozostałe parametry: nie są mierzone
Skała: Żywa skała ok. 4kg
Piasek: ok. 2kg Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White
Suplementacja:
Seachem Reef Plus
Seachem Reef Carbonate
Seachem Reef Calcium
Karmienie:
Seachem Phyto Plankton
Seachem Reef Zooplankton
Czerwone robaki (żywe)
Sachem NutriDiet Marine Flakes (płatki)
Życie:
Garbik
Krewetka Lysmata
Ślimak Tectus fenestratus
Ślimak Nassarius sp
Ślimak Cypraeidae Rafinesque
Korale LPS (nie znam nazw)

i fotka...

 

rafa1.jpg

ReefRaf

ReefRaf

Cześć,

Po wielu latach czytania o akwarystyce morskiej 1,5 temu postanowiłem wreszcie założyć akwarium morskie na próbę by zobaczyć jak w praktyce to wygląda. Na początek wybrałem akwarium o pojemności 8 litrów, ale po pół roku i wpuszczeniu Garbika okazał się to słaby wybór, bo rybka kopie strasznie w piasku i co kilka dni miałem zapchany filtr piachem. Żeby nie ponosić większych kosztów przeniosłem wszystko do nieco wyższego 10 litrowego akwarium, to rozwiązało problem, choć raz na miesiąc zapcha się filtr to nie jest to już tak problematyczne.

Pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne i wbrew wszystkim postapokaliptycznym opiniom prowadzenie akwarium morskiego jest stosunkowo proste i mniej pracochłonne niż akwarium słodkowodnego. Póki, co nie miałem z nim większych problemów. Fakt, że przy tym litrażu i sprzęcie musiałem zadowolić się małą obsadą prostych korali i tylko jedną rybką, ale fan jest i o to mi chodzi.

Co do wielkości akwarium, to obecnie przymierzam się do przesiadki na 40x40x45, w obecnej sytuacji na większe nie stać mnie miejscowo-czasowo-finansowo. Główną zmianą, jaką planuje zrobić to panel, dotychczas nie podobało mi się to rozwiązanie, ale zaczynam widzieć dużo jego zalet J

Jeśli chodzi o konfigurację to przedstawiam poniżej:

Akwarium: OptiWhite 20x20x25 10L, szkło 4 mmm
Oświetlenie: Lampa CHIHIROS Crystal LED E201M 13,5W (Diody białe 12k – 14k i niebieskie 450NM – 470NM) – 6 godzin dziennie
Filtr: Kaskadowy zewnętrzy HAGEN AQUA CLEAR 30
Media filtracyjne:
- Seachem PhosGuard 100 ml
- Seachem Purigen 100 ml
- Seachem Matrix 250 ml
Ogrzewanie: 2 x AQUALIGHTER aHEATER mini 8W (1 lub 2 grzałki zależnie od pory roku)
Automatyczna dolewka: jakiś Chińczyk, ale podobny do dolewki Blau Level Controller System 2 Sensors
Sól: Aquarium Systems Instant Ocean
Woda: Demineralizowana z marketu
Podmiana wody: 1L raz w tygodniu
Temperatura: 25,5C
Zasolenie: 1.025
Pozostałe parametry: nie są mierzone
Skała: Żywa skała ok. 4kg
Piasek: ok. 2kg Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White
Suplementacja:
Seachem Reef Plus
Seachem Reef Carbonate
Seachem Reef Calcium
Karmienie:
Seachem Phyto Plankton
Seachem Reef Zooplankton
Czerwone robaki (żywe)
Sachem NutriDiet Marine Flakes (płatki)
Życie:
Garbik
Krewetka Lysmata
Ślimak Tectus fenestratus
Ślimak Nassarius sp
Ślimak Cypraeidae Rafinesque
Korale LPS (nie znam nazw)

i fotka...

 

rafa1.jpg

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.