Skocz do zawartości
pat0ll

Pierwsze morskie w Bukownie [98L]

Rekomendowane odpowiedzi

może jakiś ślimak na próbę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymam się jeszcze do następnej soboty (15.07). Do tego czasu zobaczę jak zmienią się parametry i pewnie wpuszczę jakiś pierwszy obiekt obserwacji ;) Nie spieszy mi się tak bardzo, aktualnie podziwiam falujące glony :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka cotygodniowa aktualizacja.

W zbiorniku wizualnie nic się nie zmienia. Skała w dalszym ciągu nie wypuściła z siebie nic szkodliwego więc zakładam, że już nie wypuści ;)

Od wczoraj natomiast udało mi się zaobserwować dwie "meduzy". Przyklejają się do szkła, po jakimś czasie odpadają i pojawiają się kolejne. Jednocześnie widoczne były za każdym razem maksymalnie 2 sztuki, ale zakładam, że za każdym razem jednak były to inne osobniki, co powinno świadczyć o tym, że w akwarium jest ich więcej. Poniżej zdjęcie które cudem udało mi się zrobić telefonem ponieważ "meduzy" mają około 2mm. Nawet takie małe coś potrafi ucieszyć :) (zdjęcie niestety straszliwej jakości).

meduza.thumb.png.93967a3b3124cc53a8548e2d79109f42.png

Aktualne parametry:

zasolenie - 1,024 (spadło z 1,025)

temp 25,5*C (bez zmian)

NH4/NH3 - 0 (bez zmian)

pH - 8,0 (bez zmian)

KH - 11,5 (bez zmian)

NO3 - 20 (spadło z 25)

NO2 - 0 (bez zmian)

Mg - 1290 (spadło z 1350)

Ca - 380 (spadło z 410)

PO4 - 0 - 0,03 (bez zmian)

W związku z dalej wysokim NO3 wstrzymuję się przynajmniej kolejny tydzień z wprowadzeniem pierwszego prostego życia (ślimaki itp). Natomiast spadki Mg i Ca tłumaczę sobie spadkiem zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takich parametrach mozesz spokojnie wpuszczac slimaki


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz ślimaki i kraby wpuszczać i pierwsze miękasy :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to już w zasadzie od tygodnia odświeżam targowisko na forum, żeby wyszukać kogoś z okolicy kto sprzedaje mało wymagające życie. Jeżeli w najbliższym czasie pojawią się takie oferty, zapewne jednak wybiorę się na małe zakupy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w googlach chodowlę sexy krewetka. Zero problemów z wysyłką i ceny przystępne i duże szczepki. To nie jest reklama :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, zerknę. Jednak wolałbym podjechać osobiście i przy okazji zakupów posłuchać kogoś mądrego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kliknij do mnie na PW (dojazd to jakieś 25km) to się coś z miekasów wybierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brać morska okazuje się pomocna zawsze i wszędzie. Dzięki Panowie za odzew. Napiszę PW i mam nadzieję, że jakoś się dogadamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie odnośnie bocznego panelu/sumpa.

Poniżej zdjęcie tego co chciałbym zmontować u siebie.

 - Pierwsza komora 147x150mm - spływ wody overflow z pcv, odpieniacz Tunze Comline DOC Skimmer 9004, grzałka.

 - Druga komora 147x60mm - siporax

 - Trzecia komora 147x124mm - pompa obiegowa 1000-1200l/h

Podpowiedzcie mi proszę czy będzie dobrze, czy coś trzeba zmienić. Oraz czy 2cm prześwitu pod przegrodą będzie wystarczające.

panel-sump.jpg.ecba72a856d5e2e3f409eb8812f5d178.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja (foto) 42 dzień od zalania.

W ostatnim tygodniu dzięki uprzejmości forumowiczów @silva oraz @Bart7891 (bardzo sympatyczni Panowie) do akwarium trafiło kilka szczepek korali. Wszystkie ładnie się zaaklimatyzowały, pięknie rozwijają się w dzień ciesząc oczy ;) Parametry poza KH bez zmian. Martwi mnie spadek KH które będę musiał zacząć podbijać, utrzymując w okolicach 9. Zdjęcia moich "cukierków" niestety z telefonu, który nie w każdym przypadku sobie poradził z oświetleniem.

Nie przedłużając standardowo parametry na dziś:

zasolenie - 1,025 (wzrosło z 1,024)

temp 25,5*C (bez zmian)

NH4/NH3 - 0 (bez zmian)

pH - 8,0 (bez zmian)

KH - 7,7  (duży spadek z 11,5)

NO3 - 3-4 (spadło z 20)

NO2 - 0 (bez zmian)

Mg - 1275 (spadło z 1290)

Ca - 400 wzrosło z 380)

PO4 - 0 - 0,03 (bez zmian)

 

Na pierwszy strzał moja "wisienka na słonym torcie" :)

f3cbafb2ed1f8.png

4700d4cad7901.png

3f3fe2f07effc.png

06a016c6033b8.png

11714a43c9cff.png

d1e08243e5455.png

4830c2e9f1f96.png

53b0bae181629.png

a95defb4e71b4.png

b6d8c287b5aa5.png

0682806489517.png

 

Kolejna aktualizacja za tydzień. Zobaczymy co przyniesie ten czas, ja lecę cieszyć oczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszły kolejne "cukierki" choć nke wszystkim zdołałem zrobić zdjęcie. Postaram się przy kolejnej głównej aktualizacji. Ktoś mi odpowie na pytanie 2 posty wcześniej odnośnie mini sumpa obok akwarium?

Screenshot_20170721-184954-960x540.png.dc043e8d756bf7f8e50ef907e5f21653.pngScreenshot_20170721-185305-960x540.png.e736f9ca492d7d679fb39be6bbfde0f3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz cały baniak :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholernie ciężko jest przy ledach zrobić zdjęcie całości, jak coś mi wyjdzie to podrzucę. A u Ciebie jak? Wszystko do przodu? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej wsio ok. Jutro pierwsza podmiana wody. No i może w końcu jutro wejdą jakieś korale :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy "zachód słońca". Jakościowo tragicznie, jednak makro telefonem jakoś lepiej wychodzą, ale na przyszłość będę miał jakieś porównanie czy coś urosło.

7b7d692f23c6e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 22.07.2017 o 00:49, pat0ll napisał:

Ktoś mi odpowie na pytanie 2 posty wcześniej odnośnie mini sumpa obok akwarium?

 

nie tyle to sump co panel zewnętrzny :)

2cm prześwitu na blisko 15cm długości spokojnie wystarczy - poziom wody dla odpieniacza wyznaczy ta przegroda która sięga dna - przymierz żeby odpieniacz wszedł ale łatwo było go obsługiwać

a koraliki zapowiadają się smakowicie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W takim razie jutro zaczynam działać w temacie. Dzięki również za dobre słowo ;) choć aktualnie wygląda to bardziej jak szczepkarium z nie do końca "artystycznie" ułożonymi koralami, bo jak bym nie przestawiał to mi się nie podoba... Nie chcę już moczyć łap, poczekam aż podrosną i z czasem będę przestawiał w docelowe miejsca. I na koniec, udało mi się jeszcze jedną fotkę pstryknąć :) 

Edit:

Złapałem troszkę lepszą ostrość zdjęć, ale dalej niestety to tylko telefon:

75b31fa6a5e8c.png

110ecd2ecc26f.png

035ec4a972523.png

Edytowane przez pat0ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja - dzień 49

Dziś mija 7 tydzień od zalania akwarium. Parametry cały czas stabilne bez większych wahań. Mijają 2 tygodnie od włożenia pierwszych korali. Wszystkie które znajdują się aktualnie w akwarium wyglądają raczej na zadowolone, ładnie się pompują i polipują bez zastrzeżeń. Czasem tylko sarcophyton się obrazi i zamyka się w sobie na 3-4 dni żeby później znów ładnie się napompować. W kwestii estetyki to co mi aktualnie najbardziej przeszkadza to jeszcze widoczne glony. Ślimaki częściowo je usunęły, ale od 2 dni chyba zrobiły sobie wolne bo glonów nie ubywa (choć jak już wezmą się do roboty to golą skałę do białego).

Aktualne parametry:

zasolenie - 1,0245 (spadło z 1,025)

temp 25,5*C (bez zmian)

NH4/NH3 - 0 (bez zmian)

pH - 8,0 (bez zmian)

KH - 10,9 (spory wzrost z 7,7) nic nie lałem do akwarium, możliwe żeby KH samo wzrosło o tyle jednostek w ciągu tygodnia?

NO3 - 3-4 (bez zmian)

NO2 - 0 (bez zmian)

Mg - 1320 (wzrosło z 1275)

Ca - 400-410 (bez zmian)

PO4 - 0 - 0,03 (bez zmian)

Chodzi mi po głowie zastosowanie vodka method w celu eliminacji glonów jeżeli do końca tygodnia wizualnie sytuacja nie zacznie się poprawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka cotygodniowa aktualizacja. Dzień 57.

Aktualizacja miała być wczoraj (standardowo w każdą środę), ale cały wczorajszy dzień męczyłem się z zamontowaniem przelewu. Próby "pod prysznicem" wyszły idealnie, osiągnąłem wymaganą prędkość przelewu, posklejałem rury i wtedy się zaczęło. Zabrałem się za robienie "bałaganu" w akwarium. Wszystkie sprzęty zostały poprzestawiane żeby powkładać rury. Wszystkie pyłki i kurze się popodnosiły tak, że w akwarium nie było nic widać. Rury włożyłem, zacząłem uruchamiać przelew i... i tu moje zdziwienie bo nie działa. Próbowałem rozruszać go na różne sposoby niestety musiałem się poddać po walce do 24 w nocy. Muszę znów nakupować rur i kolanek i próbować ponownie bo te po moich przeróbkach już do niczego się nie nadają. Niestety ale po tej nieudanej próbie przyszła też pierwsza "załamka". Nerwy wzięły górę. Zacząłem się zastanawiać po co i na co mi to wszystko, patrząc na armagedon w baniaku, na to jak to wszystko źle wygląda, bezsilnie rozkładałem ręce, wmawiając sobie, że korale chyba i tak mi nie rosną, że wręcz wydaje się, że marnieją, ech... odechciało mi się.

Położyłem się spać, bo rano trzeba było wstać do pracy. Dobrze mi to zrobiło bo ochłonąłem trochę, uświadamiając sobie, że skoro założyłem sobie za cel piękne akwarium to nie poddam się, walczę dalej, czytam jeszcze więcej i brnę do przodu bo jedyne czego można żałować to to, że się nie spróbowało ;)

Nie przedłużając poniżej aktualne parametry:

Aktualne parametry:

zasolenie - 1,025 (bez zmian)

temp 26,5*C (powód upałów)

NH4/NH3 - 0 (bez zmian)

pH - 8,0 (bez zmian)

KH - 8,3 (spadek z 10,9)

NO3 - 2,5(spadek z 3-4)

NO2 - 0 (bez zmian)

Mg - 1290 (spadek z 1320)

Ca - 390 (spadek z 400-410)

PO4 - 0 - 0,03 (bez zmian)

I jeszcze jedno - ukwiał mi zwiał. Budzę się rano, patrzę na akwarium a tu mi brakuje tego "dziada". Poszedł sobie za skałkę na której widać go tylko przez boczną szybę. A szkoda bo był idealnie wyeksponowany ;) pewnie miał już dość ciągłego oglądania i chciał sobie trochę odpocząć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja - dzień 63.

Dziś oprócz aktualizacji z parametrami będę miał do Was dwa szybkie pytanka.

Do akwarium trafia coraz więcej korali. W niedzielę (06.08) dzięki uprzejmości użytkownika @Przemo87 obsadę powiększyło kilka pięknych szczepek - kolegę mogę polecić, akwarium robi wrażenie, a właściciel bardzo przyjemny i pomocny ;)

Przejdźmy do parametrów:

zasolenie - 1,026 (wzrosło z 1,025 ale takie jak jest chcę utrzymać docelowo)

temp 27*C (wzrosło z 26,5)

NH4/NH3 - 0 (bez zmian)

pH - 8,0 (bez zmian)

KH - 8,0 (spadek z 8,3 - takie jak jest chce utrzymać już docelowo)

NO3 - 0,5 (spadek z 2,5 - będę się starał utrzymywać takie jak jest)

NO2 - 0 (bez zmian)

Mg - 1380 (wzrost z 1290)

Ca - 370 (spadek z 390)

PO4 - 0 - 0,03 (bez zmian)

Jak widać po parametrach, Ca cały czas spada. Tłumaczę to sobie zwiększającą się (choć już prawie docelową jeśli chodzi o korale) obsadą. Ogólnie w związku z coraz liczniejszym życiem w baniaku planuje przejść na bogatszą sól, myślałem o aquaforest probiotic reef salt + dodatki suplementacyjne z ich programu - jeśli źle myślę i kombinuję, wybijcie mi ten pomysł z głowy. Po przejściu na nową sól chciałbym również ustalić stałą dawkę Ca dozowanego do akwarium aby ustalić ją na poziomie około 420ppm. Pytanie - czy już teraz muszę zacząć dozować coś na Ca, czy wstrzymać się do czasu przesiadki na nową sól?

 

I jeszcze jedno pytanie - mam wrażenie, że w moim akwarium jest mało światła. Wydaje się tak jakby było dość ciemno.

Lampa która świeci składa się z 30 3w ledów o poniższej konfiguracji w 5 nitkach:

1. 6x3w Royal Blue 450nm (on 9:00 off 22:30; wschód i zachód po 120min, więc pełne światło od 11:00 do 20:30, driver 680mAh, ustawione na 99%)

2. 3x3w Cool White 9000-12000 + 2x3w Cyan 490-500nm + 1x3w Blue 460nm (on 11:00 off 21:30; wschód i zachód po 120min, więc pełne światło od 13:00 do 19:30, driver 680mAh, ustawione na 75%)

3. 3x3w Cool White 9000-12000 + 2x3w Orange 605nm + 1x3w Blue 460nm (on 10:30 off 22:00; wschód i zachód po 120min, więc pełne światło od 12:30 do 20:00, driver 680mAh, ustawione na 90%)

4. 6x3w Royal Blue 450nm (on 9:00 off 22:30; wschód i zachód po 120min, więc pełne światło od 11:00 do 20:30, driver 680mAh, ustawione na 99%)

5. 2x3w Royal Blue 450nm + 4x3w Aktynika 420-425nm (on 9:30 off 23:00; wschód i zachód po 120min, więc pełne światło od 11:30 do 21:00, driver 680mAh, ustawione na 99%)

O godzinie 23:00 załącza się nocne oświetlenie wygospodarowane z 5 nitki, wysterowane na 1% mocy.

Jeszcze do zeszłego tygodnia nitke 2 miałem wysterowana na 35% a 3 na 55% i wtedy było strasznie ciemno (większość światła niebieskiego). Pytanie czy lampa jest za słaba? Z moich wyliczeń obecnie w pełnych godzinach świecenia świeci około 52,99W światła niebieskiego (450nm + 460nm + aktynika), 13,46W światła białego, 4,08W Cyan i 4,9W Orange - w obliczeniach uwzględniłem wysterowanie driverów do 680mAh i % wysterowanie na arduino. Dodam, że barwa mi odpowiada ustawiłem kolory tak jak najlepiej cieszą moje oko, jednak mam wrażenie, że jest trochę ciemno (a to 75,5W w ledach na 100l akwarium). 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź na moje dwa powyższe pytania.

Dodatkowo dokładam jak zwykle słabe (ale jednak) zdjęcia najnowszych korali (nie wszystkie dały się sfotografować) i aktualne zdjęcie całości z wczoraj podczas zaawansowanego zachodu.

e12ee25e47dc2.png

378871d7b533d.png

84d47d7c36847.png

596d521f43f52.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie natknąłem się wcześniej na Twój wątek..

Światełka nigdy za wiele, u mnie świeci prawie 300w na 180L w tym 240W T5 i 30W LED także ile byś nie świecił to słońca nie przebijesz ;)

Ustaw sobie pompy po równo a z ręki powoli wyrownaj Ca, choć może być tak że lejac po równo parametry się ustabilizują. Ca uzupełniaj 5 max 10ppm na dzień.

Jeżeli chodzi o sól, dobrą solą jest Tropic Marine jest też wersja probiotyczna (a nawet dwie) oraz Red sea coral pro lub niebieska Red sea te sole mogę polecic, przynajmniej u mnie one się sprawdzają.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 102

Ostatnio z powodu tzw "okresu urlopowego" zaniedbałem troszeczkę swój temat. Chciałbym go odświeżyć.

W akwarium wszystko ma się dobrze, parametry stabilne. Przez ten czas kiedy nie pisałem, obsada się troszeczkę zmieniła (trafiły ryby i kolejne szczepki korali).

Najnowsze korale dzięki uprzejmości @Moljzesz aklimatyzację maja już za sobą. Kilka z nich wrzucam w zdjęciach poniżej. Niestety znów z telefonu, ale jakoś je widać ;)

d8f851889aa0c.png

377a8a683feed.png\

8b12d10f19965.png

500fd095bb92d.png

I jeden z nowych mieszkańców kiedy wszedł w kadr podczas robienia zdjęć ;)

c684f0fdea6ae.png

Będę starał się robić częstsze aktualizacje wraz z parametrami, głównie po to abym wiedział jak zmieniały się na przestrzeni czasu.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.