Skocz do zawartości
mufti

Kiedy minie zapach ziemniaków ?

Rekomendowane odpowiedzi

troszke bagatelizujesz niedobór Mg :) choś na "zapachy" z pewnością nie ma wpływu :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czekam na związki magnezu - zamówiłem w um-umie Kenta i liczę na to, że coś podciągnę ten magnez :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti- na przyszlosc moze Ci sie przyda informacja.

Mg to dwa zwiazki ktore ze soba mieszasz 8:1 i zalewasz woda RO.

Jak kupisz 4kg jednego i 0,5 drugiego to bedziesz mogl Mg wiadrami sprzedawac!:). Kent tez tak robi.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Zamówiłem 500 ml (w sumie), są 2 związki, więc pewnie jest tak jak piszesz.

BTW:

Wieczorem redox 335, rano 470. Już wiem, że elektroda jest do bani. Ściągam nową. I co ciekawe we fluidzie odjeżdza średnio o ok. 15 mV. Dopuszczalne 5mV... Tak tylko nadmieniam.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti wyciągnij parę skałek z wody i powąchaj. Zapach oczywiście poczujesz ale rozróżnisz czy to jest taki zdrowy morski czy raczej zgnilizny. Może się zdarzyć że masz gdzes tylko jedną skałkę, w której coś sie rozkłada, a z resztą będzie ok.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex

A jak długo może się ewentualnie coś rozkładać? Zanim znowu włożę łapy i coś powyjmuję to może jednak warto poczekać. No chyba, że to np. kwestia 2 tygodni czy więcej. No to powyjmuję.

@andrniew

Mój odpieniacz nie ma regulacji. To jest zewnętrzny odpieniacz Octopus BH-100 z pompą igiełkową Resun - King2 (1000L/h) wewnątrz akwarium. Pompa włączona na maksa i finito. W ciągu doby tak 0,3-0,8 cm w pojemniku prostokątnym o wymiarach podstawy tak na oko 20x10 cm. Kolor zielono-bursztynowy. Piana na górze mocno sucha. Spływa tylko pod wpływem ciśnienia następnej. Ewentualnie jak to przestawić? Nie chciałbym zmieniać teraz odpieniacza, bo to kolejny wydatek, a mocno się już spłukałem...No chyba, że to konieczne.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma chociaż ten odpieniacz wirnik igełkowy? Jak oceniasz ilość i jakość bąbli w kolumnie reakcyjnej? Masz porównanie może z innymi modelami?

PS Omywasz czasem pompką (trzymaną w ręce) skałki? Dużo masz syfu po takiej akcji?

Strasznie ci lata ph (pewnie przez dolewany kalkwasser) i to wydaje mi się dziwne, bo teoretycznie masz wysokie kh 10. Na twoim miejscu utrzymywałbym wyższe jego wartości (min 8.00 nad ranem)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew

Pomyślę o tych bakteriach, ale zaznaczam, że problemy zapachowe pojawiły się najpierw i dlatego sprowadziłem ozon, a nie odwrotnie... :)

@alex

Odpieniacz ma pompę wirnikową (napisałem w poprzednim poście), to oczywiste. Czyściłem ją profilaktycznie, wirnik wyciągałem. Syfu nie ma za dużego. "Tornada" pompkowe robię przed podmiankami. Piasek na dnie jest nadal prawie biały, w bocznych szybach trochę glonów między piaskiem, a nimi. pH rano było 7,9, ale to dlatego, że robiłem podmiankę i nie wlał się kalkwasser bo dopełniłem do poziomu powyżej pływaka. kH mierzyłem wielokrotnie. Co ciekawe, kH podniosło mi się z 9 do 10 odkąd leję kalkwasser.

Ile to ja już postów się uczytałem o tych zależnościach Mg-Ca-pH-kH. U mnie to jest jeden galimatias...Na razie póki co to tak jak radzisz, przypilnuję ustabilizowania pH, może jak magnez podam to będzie stałe wchłanianie Ca i się to unormuje. kH nie ruszam, bo dobre jest.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie przy laniu kalkwasser kh lubi lecieć na .... dół., no chyba że lejesz wolno i nie za dużo. Magnez powiniemn pomóc udostępnić Ca do wchłaniania przez bezkręgowce, więc na początku dozowania Ca może ci polecieć. Dobrze że robisz podaminy bo to najskuteczniejszy i najpewniejszy sposób zeby utzymac wode w dobrej jakości i nie rozchwiac sobie parametrów przez lanie ekstra jakiś suplementów.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex

To nie wiem w końcu czy lać suplementy czy nie? Zdecydowałem się na kalkwasser bo martwiło mnie niskie pH i mało wapnia (380-390 mg/l). Ale jeśli ma to rozchwiać parametry to może nadal tylko podmianki?... Już sam tracę głowę. Nie chciałbym, żeby okazało się, że wyprawiłem się "z armatą na muchę".

Co do redox, to poamiry zostawię, a swoją drogą wymienię tą elektrodę. Wtedy się okaże czy rzeczywiście tak to wszystko się huśta, czy to tylko błąd pomiarowy...

Cały czas jednak nurtuje mnie ten zapach ziemniaczany, ale już chyba wszystko tu zostało powiedziane :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Jeżeli będziesz trzymał się regularnych podmian (tylko nie za dużych - pamietaj że po ozonie wybiłes sobie bakterie), z umiarem zapodawał kalkwasser i w razie potrzeby (ale tylko kiedy nie zauważysz wzrostu poziomu Mg po podmianach) suplementował Mg, to twoja woda będzie możliwie najlepszej jakości. Podmiany jednak traktowałbym jako usuwanie skutków a nie przyczyny.

2. Jeżeli zadbasz o dobrą a nawet silną cyrkulację wokół skałek oraz regularnie sprzątał syf wydobywajacy się ze skał, to skała zacznie wreszcie pracowac na twoją korzyść. Te działania to już usuwanie przyczyny. :)

3. Do tego umiarkowane kramienie, niska obsada, dbanie o jakość RO+DI i CIERPLIWOŚĆ i nie ma siły akwarium przestanie śmierdzieć.

PS Czytałem twój dziennik i widzę że wcale nie wygląda to tka tragicznie jak można wywnioskować z tego topicu. Będzie dobrze.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @alex!

Zdaję się na cierpliwość i Wasze rady!

Co do cyrkulacji, to właśnie dzisiaj odbieram chyba od @matiego pompę Tunze 6025 :):)

pozdrawiam :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.