Skocz do zawartości
Norbi

Komin i Sump - Pytania ;]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem tu nowy i mam glowe wypelniona pytaniami na ktore odpowiedzi nie udalo mi sie uzyskac podczas wielo godzinnego przegladania forum.Prosze pomóżcie :-)

Oto moje pytania i wątpliwości:

Moje akwarium bedzie mialo 60cm dl. 35cm szer. i 50 cm wys. (60x35x50=105l).

KOMIN WEWNETRZNY

- jakiej wielkości powinien być komin?

- jaka ma być odległość pomiedzy krawędzią komina a akwarium? ( kiedy powinienem kupić grzebień przelewowy czy przed zamówieniem akwarium czy po? czy ma to wogole jakies znaczenie?)

- co znajduje się w podstawowym kominie?, ponieważ nie wiem co w nim umieścić (na zdjeciach ktore ogladalem byly jakies rury i syfony do przetransportowywania wody do sumpa nie mozna by bylo poprostu podlaczyc do dzury w dnie rury ktorą woda splywalaby do sumpa, jezeli nie to dlaczego)

- czy otwory w kominie muszą być koniecznie umieszczone w dnie czy moga byc umieszczone w tylnej szybie akw. przy samym dnie ? ile powinno byc takich otworow niektorzy maja trzy i nie wiem do czego ten trzeci. Czy mi jest taki potrzebny?(jeden wlot do akw. drugi wylot z akw. a trzeci ??)

- Jaka powinna być wielkośc tych otworów

SUMP

- mam do zagospodarowania na SUMP miejsce 30 cm dł. 35 szer. i 50 cm wys.

- jakiej wielkosci ma byc moj sump? (w kalkulatorze na reef central wyliczylo 1,5 gallons czyli ok. 8 l czy nie jest to za malo ?)

- czy wewnetrzny odpieniacz taki jak AM Miniflotor moze znajdowac sie w sumpie

- ile komór powinien miec sump bez refugium do takiego akw.

- czy w takim sumpie powinna znalezc sie jakas gabka by "odcedzac syf"

- jakie dac pompy obiegowe rzeby to wszystko dzialalo glownie chodzi mi o wydajnosc a nie o firme

- wys na jakiej znajduje sie akwarium to ok 1,7-1,8 m nad sumpem a wszystkie mniej wydajne pompy maja 1,6. czy ta wieksza wydajnosc nie bedzie za duza.

ufff ale sie napisalem. sory za niektore pytania ktore dla fachowcow moga sie wydawac smieszne i bezsensowne ale odpowiedzi na nie sa kluczowymi czynnikami poczatku mojej "zabawy" z akwarystyka morska. Wiec prosze o wyrozumialosc takrze ze wzgledu na to ze jestem poczatkujacy.

Dziekuje ;]


"_________________________________ ""The struggle continues till it suddenly hits you. The biggest one is the struggle within you. Kill out the hate that is bubblin' in you, before your mental poverty ends you. Can you hear us..."" LTR"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi - chyba bedziesz musial te pytania rozdzielic bo trzebaby cala ksiazke odpisac. Poza tym zapewniam Cie, ze wszystkie odpowiedzi znajdziesz tu na forum.:)

Zeby zmiescic 3 rury w kominie i spokojnie w nim operowac reka komin bedzie mial ok.23x14 cm. Zeby go zmniejszyc mozesz zrobic powrot przez wierzch zbiornika z tylu akwa.

Trzecia rura w kominie jest wielkosci rury spustowej i stoi sobie pusta. To jest rezerwa, wrazie gdyby spust sie zapchal. Przewaznie te dwie rury maja 32mm srednicy, powrot z sumpa moze byc mniejszy. Otwory musza byc wieksze, bo srubunki potrzebuja wiecej miejsca. I tak jak napisales, wystarczylyby srubunki w dnie ale halas wody spadajacej w kominie przypomonalby spuszczanie wody w ubikacji. I to moze wykonczyc najspokojniejszych.:) Dlatego w te srubunki wstawiamy rury i zatapiamy komin. To powoduje rowniez zwiekszenie ilosci wody w obiegu.

Grzebien 1-2 cm nizej niz krawedz akwa.

Z tego samego powodu robimy tak duzy sump na ile nam miejsce pozwala. (moze wystarczy 40cm wysoki?) W malym sumpie nie potrzebujesz komor. Wstawiasz tam odpieniacz, grzalke i pompe zwrotna. To wszystko. Gabki itp musialbys co kilka dni wymieniac dlatego lepiej z nich zrezygnowac.:)

Planujesz zbyt wysoki zestaw (szafka + akwa). Bedzie ciezko siegnac do dna.:dontgetit


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.