Skocz do zawartości
Gość ensso

Komin zewnętrzny i sump do 360L

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Cześć,

Słuchajcie - w ostatnim momencie udało mi się wstrzymać wykonanie zbiornika bez komina... i jednak będzie komin zewnętrzny ;) Kobieta zmienną jest i po ciężkich bojach w końcu żona się zgodziła na sump :D Muszę ogarnąć projekt i dostarczyć do szklarza. Tutaj mam do was prośbę. Komin ma być na bocznej szybie. Wstępnie widzę to tak:

Komin:
- otwory pod średnice 32+32+25 czy 25+25+20? - pompa jeszcze nie dobrana, 
- jakie wymiary komina zrobić? ktoś by był na tyle miły żeby rozrysować? :)
- ile wcięcia na grzebień?
- szyba doklejona czy wycięta na sztywno? 
- o ile przesunąć komin od rogu akwarium?

Sump:
myślę, że spokojnie mogę zrobić 90/100x50x40h - z zamysłu ma być DSB+refugium. Może jakaś komora na odpieniacz (na wszelki wypadek)?
od razu tak żeby przyjął nadmiar wody ;)

Z góry dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Dzięki, chyba skorzystam z gotowca od kolegi, tylko odsunę go na środek i pozostanie mi wtedy po 17.5cm bocznej szyby. 
Czy lepiej przesunąć go bardziej w głąb akwarium do jednego z narożników?

komin_izo.jpg

Przejścia pod średnice 32+25+32 będą odpowiednie?

 

Edit:

Chociaz jak patrze na pudelko przelewowe o wydajności 2700l/h to jest w porownaniu do wyzej pokazanego komina wrecz malutkie. Dodatkowo cena ze srubunkamo tez atrakcyjna. Jest sens w takim razie robic komin czy nie latwiej będzie zastosować pudelko? 

Jesli komin to moze nizszy niz 25? Wezszy niz 25? A przeloty na fi25?

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pudelko będzie się co jakiś czas zapowietrzac zmniejszając tym samym przepływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Rzeczywiście po zapoznaniu się z opiniami o pudełku lepiej sobie je odpuszczę ;) dzięki waldimas. 
Pompa do obiegu to wstępnie Jebao FA-4000 (4000L/h), po odjęciu poziomu podnoszenia, oporach z instalacji - wyjdzie pewnie 2500-3000 realnego ;) o ile ;) 

1) komin zewnętrzny: 
Trochę go zmniejszyłem (rysunek niżej). Otwory mają zostać 32+32+25? Nie wiem czy takie wielkoludy są potrzebne. Wydaje mi się, że spokojnie 25+25+20 by starczyło. Ktoś się odniesie? Szklarza poproszę o obcięcie całej bocznej szyby i doklejenie "bocznych" 5cm wysokich pasków. Komin umiejscowić na środku bocznej szyby czy lepiej przesunąć bliżej któregoś z rogów? Wpływa to na wytrzymałość? Przejścia przez szkło będą łączone za pomocą tank union'ów bo kosztują dużo mniej do paranoicznej ceny śrubunków ;o 

2j1wtbo.jpg 

2) sump
Czy zrzut z akwarium może wpadać od razu do komory z refugium? Za nią widziałbym DSB, a za dsb komorę na pompę obiegową i gdyby co odpieniacz typu mini/midiflotor? Sump o wymiarach ok 90x55x40h. Pozostała wolna przestrzeń pod zbiornikiem (30cm) przewidziana na przyszłość - może balling? może dolewka? a może po prostu "graty" potrzebne do akwarium ;) czy sump wydłużyć do 100 i zostawić 20x60cm powierzchni na wcześniej wspominane opcje przyszłościowe? wydaje mi się, że 360L display z sumpem 198L i tak sporym dsb+refugium (już dojrzałymi oczywiści) spokojnie poradzi sobie z miękkimi/lps i brakiem zupy rybnej bez pomocy odpieniacza.

wariant 1: jakie wysokości ścianek zrobić?

2vigk1i.png


Wariant 2: jakiej wysokości ściankę zrobić?

4ton4o.jpg

może jeszcze wariant trzeci? czy nie ma racji bytu?

vovmlv.jpg
Czy waszym zdaniem 40h sumpa wystarczy? Stostując ~12-15cm dsb + zalecane około 15cm dla refugium mamy jeszcze 10cm luzu które przyjmie ok 49L, a ze zbiornika może wejść 36L przy braku zasilania. Dobrze liczę? :) 

Który wariant sumpa waszym zdaniem lepszy? Do której komory mogę wsadzić grzałkę czy lepiej zostawić w zbiorniku? Czy w komorze 12cm x 55cm x Y wysokości mogę przyszłościowo dołożyć poza pompą FA4000 odpieniacz i ilość wody powinna im wystarczyć do spokojnej pracy? W końcu to 20L zakładając, że komora ma 30cm h. 

Dziękuję :)

 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.