Skocz do zawartości
Ventru

Przeloty do akwa 32 mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupile okazjonalnie przeloty do komina na spływ rewizje i powrót 32 mm czy moge takie zastosowac? Na powrocie bedzie locline. Akwarium 250 l 100x50x50 pompa obiegowa dcp5000 mam nadzieję, że trochę skręcona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu miałbyś nie móc? Nie wiem jak powrotem, ale spływ i rewizja jak najbardziej odpowiednie.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ i rewizja wiem, że jest ok. Chodzi mi bardziej o powrót czy może być 32mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ventru napisał:

Spływ i rewizja wiem, że jest ok. Chodzi mi bardziej o powrót czy może być 32mm?

Ja będę dawał 32 dla dcp 6500, jak masz w zestawie z pompą takie przejście to powinno być git


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrot na 32mm jest niby ok,

w kominie bedziesz potrzebowal redukcje z 32 na 25 i mufe kw25 gw3/4 do podlaczenia locline

w sumpie tez pewnie przyda sie redukcja, jesli nie chcesz podlaczac pompy wezem strazackim.

Moglo wyjsc taniej kupic dwa przeloty w promocji i jeden 25 bez redukcji B)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

u mnie w akwie jest taka sama sytuacja 3x32 z dcp5000. Z  moich teoretycznych obliczeniach wychodziło że większa masa wody podnoszonej powinna się zrownowazyc obciążeniu spowodowanym przez zwiększenie ciśnienia spowodowanym mniejszym przekrojem. to jest tak jak z dmuchaniem w rurę, łatwiej jest dmuchać w rurę o przekroju 30mm niż w słomkę do picia przy okazji biorąc pod uwagę ile pracy wymagane jest aby dostarczyć tyle samo powietrza na drugą stronę.  

Ale to tylko teoria mam nadzieję przetestować praktykę w weekend.

 

Pzdr

kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gizmocs Porównywanie tutaj cieczy i gazów nie jest właściwe, te pierwsze są nieściśliwe.

O wydajności pompy decyduje ciśnienie hydrostatyczne, które ma pokonać wirnik, pomijając stałe zależy ono tylko od wysokości słupa wody. 

W rurze o mniejszym przekroju ciśnienie dynamiczne będzie niższe, niż w rurze o większym przekroju, wzrośnie za to prędkość przepływu czyli pośrednio opór. Dlatego dobór średnicy ma znaczenie dopiero przy budowie rurociągów (zarówno tych domowych jak i nafotwych) gdzie w punkcie docelowym w zadanej odległości potrzebna jest jakaś tam zadana wartość ciśnienia, a nie chcemy w piwnicy instalować pompy 2000 bar, czy nie umiemy zbudować na platformie pompy 200 000 bar.

Zakładając, że nikt celowo nie zmniejsza wylotu swieżo kupionej pompy, to przy klejeniu powrotu z sumpa dobór średnicy ma wpływ jedynie na koszt złączek i miejsce w szafce :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze byc 32 skoro juz kupiles przelot.

Zwiekszanie srednicy nie ma wplywu, nie nalezy tylko montowac rur mniejszych niz wylot pompy, bo spada wtedy jej zdolnosc podnoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez różnicy czy dam 25 czy 32 mm.

Myślałem 32mm odsprzedać i kupić 25.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Ventru napisał:

Czyli bez różnicy czy dam 25 czy 32 mm.

Myślałem 32mm odsprzedać i kupić 25.

 

Redukcję zawsze możesz zrobic, w drugą stronę już nie. Ale Twój wybór


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.