Skocz do zawartości
cop909

średnica otworów

Rekomendowane odpowiedzi

Moje stare akwarium wystawiłem na allegro, jeżeli sprzedam to zamawiam nowe z kominem i sumpem, jak nie to przerabiam stare. Wiem, że wielkość otworów zależy od mocy pompy, czy do akwarium 350 L starczy pompa tłocząca wodę z supma o mocy 1500 L czy dać ze 2500L i jakiej średnicy otwory trzeba wywiercić, myślałem na 3 x po calu? Czytałem, że robi się 2 x 3/4 cala i 1x cal, które otwory w tym przypadku to redukcja, spust i powrót, czy to ma znaczenie (chodzi o średnicę)?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka

ja w 60l mam pompe z sumpa 2000l/h wiec do 350l :) bys wziol conajmniej 2x taka :)

do tych 2000l mam 2 x 3/4 cala (rewizja i powrot) i 1x cal (spust)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i pamietaj, ze srednie otowru w szkle robi sie wieksza niz nominalna srednica rury, bo dochodzi kolnierz.

Konkretne wymiary zaleza od uzytych srubunkow.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na reef central masz kalkulatory które policza ci średnice otworów oraz wielkość grzebienia


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mariusz ,dobierz obiegowa tak zeby byla porownywalnej wydajnosci co pompa od odpieniacza.nie ma sensu mieszac wode gora dol bez sensu skoro odpieniacz tego nie przerobi.

jak wybnierzesz pompe obiegowa to wtedu dobierzesz reszte.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły. Jedni biorą pod uwagę tylko odpieniacz inni uwzględniają też filtr glonowy np. jak jest on na osobnym obiegu - bez udziału odpieniacza. Jeszcze inni specjalnie powiekszają przepływ aby polepszyć filtrację mechaniczną poprzez zastosowanie gąbek lub różnych wat w sumpie.

EDIT:

Ha :) wręcz przy niektórych metodach filtracji sugerowane jest zwiększenie (i to bardzo) przepływu przez sump np. MM. Przy dużych zbiornikach przepływ powinien być nieporównywalnie większy od pompy odpieniacza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na ta silniejsza, 2500 l/h , splyw i rewizja 1 cal a powrot 3/4..:)

@Rebciu

"Przy dużych zbiornikach przepływ powinien być nieporównywalnie większy od pompy odpieniacza"

Napisz, o co chodzi w tej mysli?:)_o

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy filtracji w oparciu MIRACLE MUD wraz ze wzrostem pojemności zbiornika należy zwiekszyć przepływ przez złoże MM i ten przepływ jest sporo większy od "przerobu" odpieniaczy. Co prawda przy tym systemie producent poleca po jakimś czasie wyłączenie odpieniacza ale takimi szczegółami nie ma co sobię głowy zawracać :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Rebciu.

@Mariusz

Najbardziej podoba mi sie rozwiazanie w ktorym woda z akwa dostaje sie do sumpa przez odpieniacz. (moze z jakims trojnikiem i zaworem).

Moze uda Ci sie pompe odpieniacza (lub caly odpieniacz) ustawic w komorze do ktorej splywa woda z akwa a wylot z odpieniacza wprowadzic do nastepnej komory? To spowoduje, ze juz oczyszczona woda nie bedzie powtornie mielona przez odpieniacz (jakis otwor w przegrodzie trzeba zrobic dla bezpieczenstwa). Wtedy mozna pompe zwrotna troche "przykrecic", co rowniez moze wyciszyc caly system.

Te 1500 l/h by wystarczylo, gdyby to bylo mierzone na wysokosci krawedzi akwa. Normalna, 1500 l/h pompa bedzie miala trudnosci z podniesieniem wody na te wysokosc.

Mialem w 250 l akwarium z sumpem w szafce pompe PowerHead 2500 l/h i to bylo wystarczajace.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

REEF OCTOPUS BH-100 taki będę miał odpieniacz. Z tego co wie to można do niego dobrać AM OR 2500L więc przy zastosowaniu takiej samej pompy przy powrocie do akwarium byłoby ok. W akwarium będzie ze 40 kg żywej skały i to co zniej wyrośnie (na razie się uczę). A Odpieniacz planowałem wstawić tak żeby był w oddzielnej komorze.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.