Skocz do zawartości
DiTus

aqua GSM - komputer

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio zabrałem się za moje akwarium...

dokupiłem żywicę DI, trochę skały... oraz dwie sondy (redox i ph)... a'propo sond mam kartę gwarancyjną z Hydrometu na sondę redox z numerem - 001... więc można powiedzieć śmiało, że oficjalna premiera sondy ERPt-AQ1 miała miejsce w zeszłym tygodniu...

zawodowo jestem daleki od akwarystyki, ale dlaczego by nie połączyć pracy z hobby???

mam dostęp, a właściwie jestem projektantem terminali GSM. Część z nich ma wbudowaną wirtualną maszynę Java, która jak niektórzy wiedzą można łatwo zaprogramować... tak sobie ostatnio pomyślałem dlaczego, by nie??

pierwszym i najłatwiejszym krokiem było zrobienie listwy zasilającej, którą można by sterować oświetleniem, pompami , chłodzeniem, itp.

poniżej znajdziecie fotki z dzisiajszej budowy:

1061-_dsc1868.jpg

tak wyglądają bebechy listwy: trochę cyny, płytka uniwersalna, druciki, części, kilka wieczorów

1061-_dsc1874.jpg

powyżej terminal z listwą

listwa po złożeniu wygląda tak:

1061-_dsc1875.jpg

głównym założeniem było sterowanie bezpiecznym napięciem ... do listwy dochodzi tylko 12V, reszta jest zaszyta w samej listwie...

jak macie inne komputery (profilux, komputer AMu) to zrobienie takiej listwy nie będzie was drogo kosztowało... trochę gdybam, ale zasada działania powinna być podobna...

jak ktoś ma możliwość zmierzenia sygnałów sterujących tymi listwami to byłbym wdzięczny...

w tym tygodniu zamierzam podłączyć sondę redox, może uda mi się podłączyć także sondę ph, dalej to czysta fantazja - pomiar temperatury, ściemnianie świetlówek, itp... tylko żeby czasu i chęci starczyło :)

a i jeszcze jedno... jako, że jest to termial gsm to: sterowanie SMS'ami wszystkim co jest pod niego podpięte nie stanowi żadnego problemu, wysyłanie danych z pomiarem ph, redox, temperatury, na serwer też nie ma problemu (co 15 min, co godzina).... a później sterowanie akwarium przez strone www, wszystkie pomiary od początku, historia, wykresy.... ech trochę się rozmarzyłem....

czas i zapał tyle trzeba....


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie;)

Ja na poważnie w GSM sie nie bawiłem nigdy, ale rozwiązania fajne. U siebie ide raczej w kierunku podpięcia do sterownika modułu ethernet i wtedy bedziemy walczyć dalej :)

Mam pytanie o te listwę - konkretnie o sposób w jaki rozdzieliłeś połączone ze sobą gniazda tak aby każde można było sterować oddzielnie :)

BTW - ja mam obiecany numer 000 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

terminal posiada wyjścia OC (otwarty kolektor)

podłączam do nich diodę led + rezystor + diodę z optotriaka coś takiego 14_1165706660.gif

i tak do każdego z pięciu gniazdek (trzeba jedną listwę z 220V poprzecinać i dokładnie zaizolować) jest trochę zabawy, aby to wszystko trzymało się kupy...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpiąłem sondę redox... mam go na poziomie 290-300...

można podnieść redox bez ozonu??

a z news'ow to teraz walczę z pomiarami PH


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie tak jakims innym silnym utleniaczem ale to moze byc malo zdrowe ja bym nie eksperymentowal moze woda utleniona:D


130x70x50 455l 100kg lr, grotech 4pompy, 2x150W 4x54W sciemniane, chłodziarka teco tr10, profilux, redox, Tunze 61000, 6000, mini reddragon 5000l , reddragon bubbleking 200, fr509 ecofos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z triakiem robie w ten sam sposób, z tym że nie stosuje snubber'a - w 90% przypadków jest niepotrzebny, triak sie prawidłowo wyłącza sam.

co do listew - szkoda, myslałem że obywa się bez cięcia szyn zasilających w środku.

BTW -czy nie ma w handlu listew zasilających na kilka gniazdek z których KAŻDE jest niezależne ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DiTus :

można podnieść redox bez ozonu??

DiTus pisałem Ci już abyś poczekał i nie panikował z tym redoxem. Kilka dni temu miałeś redox na poziomie 200, a teraz 290-300 - widzisz różnicę. Elektroda musi się wymoczyć i niestety nie trwa to 3-4 dni. Poczekaj aż wartość redox ustabilizuję się i przez kilka dni nie zmieni wartości. Wtedy będzie można się zastanawiać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozesz wlac perhydrol-efekt piorunujacy[oczywiscie to był zart]:)

w praktyce to tylko ozon lubniekarmienie ryb w akwarium-ale to chyba odpada?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bibik :

zawsze mozesz wlac perhydrol-efekt piorunujacy[oczywiscie to był zart]:)

w praktyce to tylko ozon lubniekarmienie ryb w akwarium-ale to chyba odpada?:)

bibik jak ja czekałem aż się wychylisz z tym ozonem :D ciekawe czemu np. u mnie (ale nie tylko) redox utrzymuje się w granicach 435-450 bez ozonu z karmieniem ryb i korali. U niektórych naszych kolegów przekracza 460 i wręcz trzeba go zbijać dodatkowym karmieniem lub dolewaniem solanki w niewielkich ilościach - aby podbić redox wcale nie trzeba dodawać ozonu! :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna spytac jak to robicie?ze redox jest na poziomie 400?karmie raczej malo.podmianki co 2 tygodnie 20 l.glonow za duzo nie mam.gdzie moge jeszcze szukac przyczyn ze jest na poziomie 280-do 310 chyba mialem max.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kluczem jest:

odpieniacz,

filtr glonowy,

bardzo silna cyrkulacja,

brak ewentualnych miejsc gdzie mogą powstawać bomby ekologiczne (biobale itp.)

:)

EDIT:

Jeszcze sprawny filtr RO+DI - sprawny czyli regularnie wszystko wymieniane i wszystko dobrze podłączone :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurde czyli powyżej 400 to może być? Już myślałem że mi się sonda rozjechała bo pokazywała 420 i co dzien o 2 wiecej. Dziś obie skalibrowałem (profilux wymaga takich sztosów) i ... teraz każda inne głupoty pokazuje. Masakra z tym redoxem. Poczekam kilka dni i sie zobaczy.

Jak tu ozon stosować jak nie jestem pewin w sumie kiedy pokazuje dobrze a kiedy nie?

Ty rebciu jesteś pewien że te ponad 400 u ciebie dobrze pokazuje? Bo ja mam przeczucie jakies dziwne ze te moduly laczone redox/przewodnosc do profiluxa to cos nas robia w bambuko. Masz możliwość jeszcze zweryfikowania tego swoim lajonem?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Lajona - pokazuję około 10 więcej :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik tą elektrodę którą Ci wysłałem nie bierz dosłownie. Ona tą blaszkę ma pogiętą jak sk...n, Ja bym tym pomiarem się mocno nie sugerował.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że ta twoja to przy tym nowym hydrometrze jest stabilna i wiarygodna, bo tamten to ma jakieś napady. Pokazuje mi tam może 10-20 różnicy a nagle SIUP i 100-200 mnie (lub więcej) aż ostatnio wyjełem ją i po kablu poszedłem sprawdzić czy czasem elektrody PH do redoxu nie podpiełem bo zaczynam głupieć.

Ty też masz hydrometru elektrode do profiluxa? Może jakieś to niekompatybilne z profiluxem czy co.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się , że nie chce mi się grzebać w zbiorniku ale na 99% mam Eurosensora ale bez tej blaszki tylko z pierścieniem naokoło szkła. Dobra jest i przyznam się, że ich elektrody pH też są niezłe - trzymają pomiar aż czasami mi szczęka opada ile czasu bez kalibracji wytrzymuje.

Kiedyś kupiłem od osoby, która już sprzedała cały swój zbiornik, elektrodę pH AM - niby nówkę - i na taką wyglądała :) ale pomiar trzymała jakieś 1-2 tygodnie. Eurosensor trzyma spokojnie 3 miesiące i dodam, że nie mam żadnych finansowych czy biznesowych konszachtów z tą firmą :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie z tym redoxem.

@Rebciu i inni koledzy niedawno sami mi doradzaliście co z tym redoxem :p. Ja jestem w gorącej wodzie kąpany :D. @Loccutus doradził mi podłączenie elektrody przez wtónik do multimetru i tak zrobiłem. Taki sam wynik. Teraz sam już nabyłem doświadczenia i różne przeboje przeszedłem. W efekcie posiadam 2 sondy AM i obie tak samo pokazują. Ale trzeba poczekać min. 5-6 dni na ustabilizowanie. U mnie to poziom od 395 do 430! przy wahaniach pH od 8 do 8,3 (średnio 58,8 mV na jedn. pH) i to bez stosowania ozonu!. Poza tym wyjęcie sondy z wody i włożenie do fluida rozbraja ją całkiem. Wewnętrzne ogniwo rozładowuje się (to taki kondesator) i pomiar znowu stabilizuje się w aqwa z 1-2 dni! Dlatego tzw. głupoty to nic innego jak konieczność odczekania na wynik. Napięcie dla ORP wolno się ustala w elektrodach.

Przytoczona wartość w początkowym poście na poziomie 290-300 to moim zdaniem początek ustalania końcowego wyniku - poczekać jeszcze ze 2-3 dni i podskoczy!. Poza tym potencjał po podmiance świeżej solanki spada od razu, ale i tak po paru godzinach podnosi się znowu.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.