Skocz do zawartości
Pimpo

Nowy sump do oceny...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarystyką sie zajmuje już ładnych pare lat i postanowiłem wystartować z morszczyzną...Chce w tym tygodniu zanieść plany do szklarza i dlatego pisze tu żęby poddać je ocenie i coś zmienić bo pewnie troche sie tego znajdzie. Akarium planuje 67 cm x 43 cm (tyle miesci mi sie w regał. Wysokość moge dać jaką chce. Nie wiem czy lepiej 40 cm czy 35 cm. W lewym rogu będzie komin. 10 cm x 15 cm (tez nie wiem czy dobrze, bo zależy mi na jak najmniejszym. Sump bedzie to kostka o wymiarach 40 x 40 x 40 cm. Wymiary te moge ewentualnie tez zmienic bo szafka ma 70 cm x 45 cm podstawy. Zamieszczam plan sumpa. Prosze o opinie i co o tym myślicie.graphic1fg4.jpg

graphic2go3.jpg

Mam nadzieje ze rysunki w miare czytelne. Odpieniacz jaki zastosuje jeszcze do końca nie wiem. Chyba mini floator. Nad mocą pompy też sie zastanawiam. Bedzie to prawdopodobnie pompa fontannowa aquaela 2500 l/h. Pozdrawiam i czekam na opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Pimpo.

Widac, ze niezle sie przygotowujesz:)

Twoj plan sumpa wyglada o.k. choc moze beda jakies uwagi od osob, ktore maja refugium.

Moja mysl idzie w troche innym kierunku - czy nie warto przemyslec sprawy automatycznej dolewki? Mysle o tym miejscu zabranym przez refugium. Gdyby to odgrodzic i wpuscic czujke do komory pompy to ulatwialoby zycie. Reczne dolewanie odparowanej wody raz dziennie moze zmeczyc kazdego:D.

Jesli chodzi o wysokosc akwa to jezeli masz miejsce to moze nawet 45 cm nie byloby za duzo?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o dolewke, to chwilowo nie planuje ze wzgledu na koszty. Po założeniu akwarium o tym pomyśle a zbiornik będzie mógł stać niezależnie obok sumpa bo w szafce zostanie mi miejsca 30 cm x 40 cm wiec wydaje mi sie ze i tak chyba moze byc. Wysokość akwarium 45 cm chyba nawet nie głupia sprawa. Tylo że oświetlenia autoamtycznie wiecj trzeba dać i sie zastanawiam czy optycznie nie łądniej wygląda niższe akwarium - wtedy chyba sie wydaje że jest dłuższe. Ale to jeszcze kwestia do zastatnowienia. Dzieki za odp. A i w sumpie nie wiem czy te szczeliny w szybach 3 cm gdzie sie woda bedzie przelewała nie są za duże i tak samo odstęp miedzy szybami 3 cm czy nie za duży...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjscie jakie sobie zostawiasz w zwiazku z dolewka jest jeszcze lepsze. W razie potrzeby wyjecia sumpa bedzie latwiej operowac mniejszym pojemnikiem:yes.

Tak bardzo to nie wiem do czego ta podwojna przegroda miedzy komora 1 i 2 ? Mozna rure spustowa (jezeli taka bedzie:)) wprowadzic bezposrednio do komory drugiej a szczeline obnizyc nawet do 1cm. Wtedy juz bedzie prawie pewne, ze odpieniacz nie miele drgui raz juz oczyszczonej wody. Chyba, ze pompa odpieniacza bedzie o wiele silniejsza niz wydajnosc pompy obiegowej. Wtedy troche wody sie cofnie, ale to nie tragedia.

Ta podwojna, 3cm przegroda miedzy 2 i 3 moze sie przydac gdybys np. potrzebowal filtrowac przez wegiel. Wsypiesz troche wegla do ponczochy dziewczyny czy zony :) i tam to zawiesisz.:lampka

Rozrysuj tez sobie wysokosci przegrod bo wydaja sie za wysokie. Jezeli np.odpieniacz bedzie pracowal przy 20 cm stanie wody to wyzsze przegrody nie maja racji bytu.

Gdybys zakladal refugium to moze przydalby sie grzebien na pierwsza przegrode miedzy 2 i 3 zeby jakies resztki urwanych glonow nie przelatywaly do nastepnej.

Mysle, ze niezaleznie od wysokosci akwarium przydadza sie 4 T5 24W . Takie oswietlenie wystarczy nawet na wyzsze akwa. W slonowodnym ryby potrzebuja przewaznie wiecej wysokosci niz slodkowodne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za porade. A ta podwojna przegroda miedzy komora 1 i 2 jest po to przynajmniej tak mi sie wydaje - z myślą na przyszłość - mianowicie jesli założe w refugium podłoże np. miracle mud to nie chce żeby spadajaca woda bezposrednia z 1 pojemnika do drugiego wybijała podłoże np. miracle mud. I dlatego wlasnie daje druga przegrode zeby spadek nie był gwałtwony. Tak mi sie wydaje ale może sie myle i to rzeczywiście niepotrzebne. Odpieniacz na poczatek chce zastosować MINIflotor ze wzgledu na jego niewielką cene i posaidanie już pompki ELITE 801 ze starego akwa... Czekam na dalsze opinie... A i nie wiem czy nie obnizyc przelewu miedzy drugą komorą a trzecią o np 3 cm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pimpo,

Czy Ty chcesz tam dac przegrode o 3 cm nizsza niz caly sump? To chyba nieporozumienie?

Gdy zdazy sie awaria pradu, to jakies 3-4 cm slupa wody z akwarium + woda z rur splynie do sumpa. Dlatego w sumpie musi pozostac stosunkowo duzo wolnego miejsca (oblicz ile).

Wysokosc pierwszej przegrody dopasowujesz do poziomu wody, jaki potrzebuje odpieniacz (dlatego nie kupuj odpieniacza takiego "na poczatek" tylko odczekaj i kup taki "na wyrost"). Oczywiscie, jak sump jest wysoki to odpieniacz mozna postawic wyzej na podstawkach ale Twoj sump nie jest wysoki.:) I sila rzeczy nastepne przegrody moga byc tylko nizsze niz pierwsza, bo woda do gory slabo chce plynac.:)(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.