Skocz do zawartości
Darek S

Jak rozregulowałem wapno w baniaku ...

Rekomendowane odpowiedzi

NIe było mnie przez kilkanaście dni w domu i niestety zapchał się reaktor, a dokłądnie wężyk łączący obie kolumny.

W tym czasie wapno spadło do ok 300 !

Odepchałem wężyk i puściłem reaktor nie płukając go. Po powrocie z miasta widzę mleko w reaktorze a wapń jeszcze trochę spadł.

Kupiłem Ca++ - Tropic Marin i wsypałem nieco. To był chyba błąd, bo wapno początkowo podniosło się a następnie spadło do 280 ! a cały wapń wytrącił sie na wszystkim z wirnikami wszystkich pomp na czele i stanęło wsio. W reaktorze mleko. Kh 18.

Wczoraj wyłączyłem reaktor, wypłukałem a dziś podmieniam 60 l wody w moich 250 l i co dalej ??

Czy podbić wapno preparatem, nie włączając reaktora, czy puścić powoli reaktor i podbić wapno, czy też puścić reaktor bez preparatu.

Obecne parametry to Ca++ ok 280, kH ok 12-13, pH ok 8,0, NO3-0, Zasolenie 1,023

Świeży reaktor nie podbija specjalnie mocno wapnia - różnica będzie między wlotem a wylotem ok 30 ppm - co zejdzie się dość długo.

Przy podmianie 60 l wody osiągnę poziom Ca++ ok 300, może ciut więcej( TM ProReef).


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tu widzę idealnie nadałoby się kalkwasser - podbije Ca, obniży nieco kh. Jeżeli nie masz miksera to możesz nawet rozrobić ręcznie do czasu ustabilizowania parametrów, potem z powrotem reaktor. Preparat to bym komuś wydał :)

aaa i nie zapomnij wyczyścić octem czy kwaskiem cytrynowym pomp.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POmpy wyczyszczone oczywiście.

Jeteś pewnien, że mixer obniża kh? Z tym mam zwykle probem tj niskie pH a wysokie kH.

Jeśli tak, to biorę sie za wydłubanie sobie mixera :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wiesz, ale poprzez odpowiednie nastawy reaktora też możesz regulować w odcieku stosunkiem kh/Ca. Co do kalkwasser jestem pewien, tylko uważaj z kolei na ph żeby ci nie wystrzeliło do góry.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

nie wiem czy wiesz, ale poprzez odpowiednie nastawy reaktora też możesz regulować w odcieku stosunkiem kh/Ca.

No właśnie bardzo mnie to interesuje. Kiedy w odcieku kH jest niskie a Ca++ wysokie ?

Możliwości:

1. Max CO2 i max wypływ

2.Max CO2 i mały wypływ

3. Mało CO2 i duży wypływ

4. Mało CO2 i mały wypływ

To sa skrajne wartości ale w którą stronę przesunąć nastawy.

Załóżmy że komorę podstawową mam zasypaną w ilości ok 3 litry.

Ile bombelków/min CO2 i ile ml na minutę odcieku proponujesz (lub inne jednostki)?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.